هشدار در مورد "جریان انحرافی" در صنعت خودروسازی ایران

شرکت ایران خودرو حق نشر عکس
Image caption نمایندگان مجلس از بررسی موضوع "ورود یک جریان انحرافی" به صنعت خودورسازی ایران خبر داده اند.

هشدارهای نمایندگان مجلس در مورد ورود یک "جریان انحرافی" در صنعت خودروسازی مانع از ورود زیرمجموعه های سایپا برای خرید سهام ایران خودرو شد.

این در حالی است که امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ( ۱۸ مه)، رقابت پنج روزه برای تصاحب بلوک ۴.۹ درصدی ایران خودرو با خریداری ۳۱۰ میلیون سهم این شرکت توسط کارگزاری بانک صادرات به ارزش دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال پایان یافت.

این بلوک پیشتر توسط شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) به قیمت پایه هر سهم پنج هزار و ۶۸۸ ریال به صورت یکجا و نقد یا ۱۰ درصد نقد و مابقی اقساط عرضه شده بود، اما در پنجمین روز رقابت متقاضیان خرید این سهام با رشد ۴۵ درصدی به قیمت هر سهم ۸ هزار و یک ریال به فروش رسید.

به این ترتیب شورای رقابت و قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در ۹ روز کاری آینده و تا زمان قطعی شدن معامله فرصت دارد که ماهیت خریداران را بررسی کند و اگر مشکلی از نظر این شورا وجود نداشت، معامله قطعی اعلام خواهد شد.

سازمان بازرسی کل کشور دوشنبه قبل عرضه بلوک پنج درصدی سهام شرکت ایران خودرو را با توجه به مصوبه همین شورا واجد منع قانونی اعلام کرده بود.

کارگزاری بانک صادرات که در کنار شرکت های کارگزاری صبا تامین و سرمایه گذاری ملی یکی از رقبای خرید این سهام شمرده می شد، پیشتر متهم به نمایندگی از سوی زیرمجموعه های سایپا شده بود.

با این همه شرکت کارگزاری بانک صادرات امروز این سهام را برای تعاونی اعتبار ایران خودرو خرید و به گزارش سایت خبرآنلاین به این ترتیب صبا تامین و سرمایه گذاری ملی "دست خالی" ماندند.

"گروه انحرافی" و صنعت خودرو

جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت پیش از این انجام هرگونه معامله و خریداری سهام خودروسازها توسط زیرمجموعه های ایران خودرو و سایپا را مغایر با قانون انحصار اعلام کرده بود و از برخورد قانونی با آنها خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، موضع آقای پژویان با توجه به خرید سهام ایران خودرو توسط کارکنان این شرکت از یک طرف و اعلام کاملا خصوصی و غیروابسته بودن دو شرکت تعاونی خاص و اعتباری ایران خودرو از سوی دیگر در روزهای آینده مدافعان و مخالفانی خواهد داشت.

در عین حال حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس با اشاره به اخباری مبنی بر ورود سایپا برای خرید سهام ایران خودرو از ورود "گروه انحرافی" به صنعت خودروسازی خبر داده بود.

آقای فولادگر افزود: "موضوع واگذاری اخیر سهام سایپا و این که ۳ کرسی هیات مدیره در اختیار یک گروه قرار دارد، همچنان در حالی بررسی است."

وی بدون اشاره به نام این گروه تاکید کرد که "یک گروه مشخص قصد داشت از طریق خرید سهام شرکت ایران خودرو، زمینه حقوقی و قانونی ادغام خودروسازها را فراهم کند."

در همین حال مهدی صادق، عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز از بررسی موضوع "ورود یک جریان انحرافی" به صنعت خودروسازی کشور" در جلسه هفته آینده این کمیسیون خبر داده است.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که منظور نمایندگان مجلس به ورود "جریان انحرافی" همان اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری و برخی از مقام های بلندپایه اقتصادی مورد حمایت او در دولت است.

گفته می شود که کمیسیون های تخصصی اصل ۴۴ و اصل ۹۰ مجلس اخیرا به طور جداگانه گزارش های محرمانه ای در باره خصوصی سازی در صنعت خودروسازی و نحوه واگذاری سهام شرکت های سایپا، ایران خودرو و سرمایه گذاری رنو تهیه و به مراجع نظارتی ارائه کرده اند.

مطالب مرتبط