'سازمان بسیج رسانه‌ای' در ایران تشکیل می‌شود

محمد رضا نقدی حق نشر عکس ooo
Image caption رئیس سازمان بسیج مستضعفین هدف از راه اندازی این سازمان را فعال شدن بسیج در فضای رسانه ای دانسته بود

خبرگزاری مهر از تشکیل اولین جلسه هیئت موسس سازمان بسیج رسانه‌ای خبر داد.

این جلسه روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) به ریاست محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و مدیران مسئول روزنامه های جوان، رسالت، خبرگزاری فارس و تعدادی از مدیران رادیو و تلویزیون دولتی ایران برگزار شد.

به گزارش مهر، در این جلسه قرار شد پایگاه های بسیج رسانه ها از سازمان بسیج ادارات به سازمان بسیج رسانه ای منتقل شوند.

در این جلسه اعلام شد که فعالیت سازمان بسیج رسانه ای به زودی با مشخص شدن شورای سیاستگذاری، ستاد اجرایی و مسئول سازمان آغاز خواهد شد و سردبیران، خبرنگاران و عکاسان "ارزشی" همه رسانه های خبری می توانند در آن عضو شوند.

پیش از این رئیس سازمان بسیج مستضعفین ایران از تاسیس "سازمان بسیج و رسانه" به منظور فعال تر شدن بسیج در فضای رسانه ای خبر داده بود.

آقای نقدی در آبان ماه سال گذشته خورشیدی در همایش بسیج و رسانه، هدف از تاسیس این سازمان را استفاده از ظرفیت های بسیج در امر رسانه عنوان کرد.

او با رد این نظر که بسیج از این راه می خواهد رسانه های ایران را کنترل کند، گفته بود که "هماهنگ سازی رسانه ها و تبیین اندیشه های ولایت و تفکر بسیجی، شناخت دشمن و افزایش بصیرت و آموزش به نیروهای بسیجی" از کارکردهای این سازمان خواهد بود.

آقای نقدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "دشمنان شکست خورده اند و به زور رسانه های خود توانسته اند سر پا بایستند."

آزمون جدید بسیج؛ نفوذ در حوزه های اجتماعی و فرهنگی

به اعتقاد گروهی از ناظران مسائل ایران، نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه مسائل غیر نظامی این کشور همچون موضوعات سیاسی و اقتصادی روز به روز در حال گسترش است.

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در سال ۸۸ و در مراسم معارفه محمدرضا نقدی به عنوان فرمانده جدید نیروی بسیج، از تشکیل "سازمان بسیج مستضعفین"، "سازمان اطلاعات سپاه پاسداران" و "تشکیل ۳۱ سپاه استانی" به عنوان تغییرات ساختاری که رهبر جمهوری اسلامی با آن موافقت کرده است نام برد.

بر اساس آخرین تغییرات ساختاری، بخش نظامی بسیج تحت نظر و هماهنگ با "۳۱ سپاه استانی" فعالیت می کند و بخش فرهنگی و اجتماعی آن "مقابله با جنگ نرم" را عهده دار می شود.

به نظر می رسد که تشکیل سازمان بسیج رسانه ای یکی دیگر از فعالیت های سازمان بسیج در راستای "مقابله با جنگ نرم" است.

مطالب مرتبط