'نگرانی آژانس اتمی از هک شدن ابزارهایش در ایران'

احمدی نژاد حق نشر عکس AFP
Image caption بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مرتبا از ایران بازدید می کنند

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد که آژانس بین المللی انرژی اتمی درحال تحقیق درباره گزارش هایی است دایر بر اینکه تلفن های دستی و لپتاپ های کارشناسان آن ممکن است در جریان بازرسی ها در ایران هک شده باشد.

یکی از دیپلمات ها گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی درحال بررسی طیفی از رویدادها، در سه ماهه نخست سال جاری "شامل آنهایی که مطمئن است اتفاق افتاده تا فرضیات" است.

او گفت که بازرسان آژانس را از "رویدادهای غیرعادی" آگاه کرده اند حاکی از اینکه غیرخودی ها ابزارهای الکترونیکی آنها را در غیابشان دستکاری کرده اند.

دو دیپلمات دیگر اصل این گزارش را برای خبرگزاری آسوشیتدپرس تایید کرده اند اما گفتند اطلاعات بیشتری ندارند.

جیل تودور سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گفت که آژانس در مورد مساله اظهار نظر نمی کند. بازرسان این آژانس یک هفته در میان برای بازدید از تاسیسات اتمی ایران به این کشور می روند.

یک مقام آژانس که او نیز به شرط فاش نشدن نامش با آسوشیتدپرس صحبت کرد گفت که بازرسان هنگام بازدید از تاسیسات غنی سازی اورانیوم و دیگر تاسیاست مورد بازدید در ایران اجازه ندارند تلفن های همراه داشته باشند.

به گفته او کامپیوترهای لپتاپ یا باید در کیف ها باشد یا مانند تلفن ها در کیسه های مخصوص مهر و موم شود تا وقتی بازرسان حضور ندارند کسی به آنها دست نزند. او گفت که کامپیوترهای بازرسان گاهی در پایان یک روز کاری در اتاق های هتل بدون حضور آنها گذاشته می شود.

ایران برای تقریبا یک دهه موضوع تحقیقات آژانس اتمی بوده است. برنامه اتمی ایران در سال 2002 پس از سال ها مخفی ماندن از چشم نهادهای بین المللی فاش شد.

اولی هاینونن که تا سال گذشته به عنوان معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول تحقیق درباره برنامه اتمی ایران بود به آسوشیتدپرس گفت که اطلاعات موجود روی لپتاپ ها کدگذاری شده است و بنابراین گشودن این کدها آسان نیست. به گفته او اطلاعات موجود روی تلفن های دستی بازرسان چندان حساس نیست.

او ابراز عقیده کرد که هر تلاشی برای دسترسی به چنین ابزارهایی ممکن است با هدف نصب افزارهای تجسسی برای آلوده کردن شبکه های کامپیوتری آژانس اتمی سازمان ملل و تخلیه اطلاعات پس از نصب تلفن ها یا لپتاپ ها به این شبکه صورت گرفته باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ماهیت برنامه اتمی ایران تحقیق می کند و می گوید تاکنون اطمینان حاصل نکرده است که این برنامه صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

ایران می گوید برنامه اتمی را برای تولید انرژی و کاربردهای علمی می خواهد.