ابراز نگرانی از اعتصاب غذای آمریکایی‌های زندانی در ایران

آمریکایی های زندانی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption شین باوئر و جاش فتال می گویند هنگام کوهنوردی در مرز ایران و عراق راه را گم کردند و سپس توسط مرزبانان ایرانی بازداشت شدند

وکیل دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران می گوید که در پی ابراز نگرانی در مورد احتمال اعتصاب غذای موکلانش، از مسئولان قضایی ایران خواسته است تا امکان ملاقات با آنها را فراهم کنند.

خانواده های شین باوئر و جاش فتال می گویند احتمالا فرزندان آنها برای سومین بار از زمان دستگیر شدن در مرز ایران و عراق، در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده از سوی دادگاه، دست به اعتصاب غذا زده اند.

مادران این دو آمریکایی گفته اند که برای نشان دادن "همبستگی" با فرزندانشان، آنها هم تا زمانی که بتوانند اعتصاب غذا خواهند کرد.

مسعود شفیعی، وکیل این زندانیان می گوید در نامه هایی به قاضی این پرونده و دادستان کل درخواست ملاقات با موکلانش را مطرح کرده است.

شین باوئر، جاش فتال و سارا شورد سه شهروند آمریکایی حدود ۲۱ ماه پیش در مرز ایران و عراق توسط نیروهای مرزبانی ایران بازداشت و به ورود غیر قانونی به خاک ایران و جاسوسی متهم شدند. چندی ماه پس از آن سارا شورد به دلیل مشکلات جسمی با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption سارا شورد می گوید برای شرکت در جلسه دادگاه به ایران باز نخواهد گشت

جلسه دادگاه این سه نفر که قرار بود روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه امسال برگزار شود بدون ذکر دلیل به زمان دیگری موکول شد.

با وجود اینکه دادگاه از خانم شورد خواسته بود که برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شود، او اعلام کرد که به ایران باز نخواهد گشت.

با تشکیل نشدن جلسه دادگاه، اکنون آقای شفیعی می گوید که از مسئولان دادگاه خواسته دلیل تشکیل نشدن جلسه رسیدگی به این پرونده را توضیح دهند و در عین حال به سفیر سوییس در ایران که حافظ منافع آمریکا در ایران محسوب می شود اجازه دهند با این دو شهروند آمریکایی ملاقات کند.

این وکیل دادگستری همچنین از عدم همکاری دستگاه قضایی ایران با او برای ملاقات با موکلانش ابراز نارضایتی کرده است.

او می گوید که آخرین بار موکلانش را روز ششم ماه فوریه امسال و در جریان نخستین جلسه رسیدگی به پرونده در دادگاه ملاقات کرده است.

قرار است خانم شورد که نامزد شین باوئر است از روز شنبه به اعتصاب غذا بپیوندد.

سارا شورد پس از بازگشت به آمریکا گفته بود در مدتی که به همراه شین و جاش در زندان بوده است، چند بار برای ابراز اعتراض به کندی روند رسیدگی به پرونده دست به اعتصاب غذا زده بودند.

از این رو بی خبری از این دو شهروند آمریکایی در بازداشت موجب شده خانواده آنها بار دیگر نسبت به وضعیت سلامت آنها در زندان در پی اعتصاب غذا ابراز نگرانی کنند.

مطالب مرتبط