استقبال ایران از 'اتفاق نظر' کشورهای منطقه در مورد بحرین

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران اخیرا به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به چند کشور حاشیه خلیج فارس گفت که همه این کشورها برای "حل فوری" بحران در بحرین اتفاق نظر دارند.

آقای صالحی روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی دولت ایران گفت: "آمادگی [برای حل مشکل بحرین] الحمدلله وجود دارد و من فکر می کنم که کشورهای منطقه به صورت هماهنگ در جهت مشکل بحرین با یکدیگر همکاری می کنند".

وزیر امور خارجه ایران در روزهای اخیر به کشورهای عمان، قطر، امارات، عراق و کویت سفر کرده بود.

او گفت: "خوشبختانه پادشاه بحرین این اواخر صحبت خوبی داشته است و با توجه به اقداماتی که در حال انجام است و رایزنی هایی که صورت گرفته، امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حل و فصل مشکل بحرین باشیم".

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم اخیرا از آنچه مطرح شدن پیشنهاد گفت و گوی داخلی از سوی پادشاه بحرین خوانده بود، استقبال کرد.

این در حالی است که روابط ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در ماه های اخیر دستخوش بحرانی کم سابقه بوده است.

حکومت بحرین ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور و دامن زدن به اعتراضات ضد حکومتی متهم و چند دیپلمات ایرانی را اخراج کرد.

دولت کویت هم از کشف یک شبکه جاسوسی متعلق به سپاه پاسداران ایران در کویت خبر داد و ضمن فرا خواندن سفیر خود از تهران، تعدادی از دیپلمات های ایرانی را به عنوان "عنصر نامطلوب" اخراج کرد.

ایران این اتهامات را رد و اخراج دیپلمات های خود را تلافی کرده است، اما اکنون می کوشد که اختلافات با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را کاهش دهد.

آقای صالحی دیروز در کویت از توافق با مقامات این کشور در بازگرداندن سفیران ایران و کویت به محل مأموریت خود خبر داده بود.

او امروز هم گفت که این سفیران هفته آینده به سفارتخانه های خود باز خواهند گشت.

به گفته آقای صالحی، کمیسیون عالی مشترکی با حضور مقامات ایران و کویت برای بررسی موارد اختلاف میان دو کشور تشکیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران گفت که کشورهای منطقه باید برای تثبیت امنیت و ثبات همکاری کنند و گفت که همه آنها "نیات صادقانه ای" دارند.

لحن دوستانه و مثبت آقای صالحی در مورد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با لحن بسیاری از چهره ها و رسانه های اصولگرای ایران تفاوت آشکار دارد.

بعضی از اصولگرایان از مقامات وزارت امور خارجه ایران انتقاد می کنند که "سیاست خارجی تهاجمی" را به درستی اجرا نمی کند.

مطالب مرتبط