انتصاب خبرساز یک معاون جدید برای احمدی نژاد

روح الله احمدزاده حق نشر عکس a
Image caption تعدادی از محافظه کاران روح الله احمدزاده را از مدیران مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی دانسته اند

محمود احمدی نژاد روح الله احمد زاده کرمانی استاندار فارس را که مورد انتقاد عده ای از محافظه کاران قرار دارد، به عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران منصوب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی "میراث آریا" وابسته به سازمان میراث فرهنگی، حکم انتصاب آقای احمدزاده کرمانی که با ۳۳ سال سن جوانترین استاندار دولت دهم بوده، در جلسه چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) هیات وزیران اعلام شده است.

برخی اقدامات روح الله احمد زاده کرمانی از زمان تصدی خود بر استانداری فارس در آبان ۱۳۸۸، با اعتراض روحانیون ارشد استان فارس و حتی احمد جنتی دبیر شورای نگهبان مواجه شده و از این رو ارتقای وی در دولت ایران مورد توجه برخی رسانه های محافظه کار قرار گرفته است.

او در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جایگزین حمید بقایی خواهد شد که بیستم فروردین ماه گذشته، از سوی آقای احمدی نژاد به عنوان معاون امور اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب شده بود.

پیش از آقای بقایی مسئولیت سازمان میراث فرهنگی، که از معاونت های ریاست جمهوری ایران به حساب می آید، با اسفندیار رحیم مشایی بود که سپس، به عنوان رئیس دفتر محمود احمدی نژاد به چهره ای تعیین کننده در دولت او تبدیل شد.

انتقاد از استاندار در نماز جمعه پایتخت

در آذر ماه گذشته احمد جنتی خطیب جمعه تهران، در مراسم نمازجمعه به انتقاد از "به کارگیری یک نیروی جوان و کم تجربه به عنوان استاندار منطقه ای که دارای مسائل اقتصادی و اختلافی مهم است" پرداخت و پرسید: "چگونه می توان چنین فردی را بدون هیچ تجربه مدیریتی به عنوان استاندار این منطقه مهم منصوب کرد؟"

در پی انتقادات آقای جنتی، که در بخشی از آن تلویحا این استاندار "کم تجربه" مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی معرفی شده بود، بسیاری از سایت های محافظه کار فرد مورد انتقاد دبیر شورای نگهبان را روح الله احمدزاده کرمانی معرفی کردند.

استاندار فارس، همچنین از برنامه ریزان اصلی مراسم "جشن جهانی نوروز" در تخت جمشید بود که برگزاری آن توسط آقای مشایی پی گیری می شد و در اسفند ماه گذشته، به خاطر مخالفت شدید محافظه کاران منتقد دولت لغو شد.

نام روح الله احمدزاده کرمانی در اواسط اسفند ماه، به دلیلی دیگر نیز بر سر زبان ها افتاد و آن، اعتراض شدید تعدادی از روحانیون به گنجاندن اجرای زنده موسیقی در مراسم تدارک دیده شده توسط استانداری فارس بود.

در آن زمان در میانه برگزاری "جشنواره صنعت و معدن" در شیراز، که با حضور محمود احمدی نژاد در حال برگزاری بود، نماینده ولی فقیه در استان فارس و سه نفر دیگر از روحانیون ارشد این استان، این مراسم را در اعتراض به اجرای زنده موسیقی ترک کردند.

از دیگر اقدامات خبرساز آقای احمدزاده کرمانی، دو نوبت خودداری از استقبال ازعلی لاریجانی رئیس مجلس ایران در هنگام سفر به فارس بود که آخرین نوبت آن، در نیمه اردیبهشت ماه و در جریان سفر آقای لاریجانی به شیراز برای شرکت در کنگره "سرداران شهید استان فارس" به وقوع پیوست.

آقای لاریجانی در سال های اخیر، از سوی هواداران آقای احمدی نژاد به کارشکنی در مقابل برنامه های دولت دهم متهم شده است.

سوابق روح الله احمدزاده

روح الله احمدزاده کرمانی در گذشته پست هایی چون مشاور وزیر، ریاست مرکز مطالعات، تحقیقات و آموزش وزارتخانه، نمایندگی وزیر در هیأت امنای دانشگاه علوم انتظامی و ریاست کمیته راهبردی آموزش و ریاست شورای پژوهشی را در وزارت کشور ایران بر عهده داشته است.

وی همچنین در مقاطعی دبیر هیأت امنا و رئیس دانشکده خبر، عضو کمیسیون رسانه مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بوده است.

تعدادی از نشریات وابسته به جناح محافظه کار، روح الله احمدزاده کرمانی را از مدیران مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی دانسته اند.

آقایان مشایی و بقایی، از سوی عده ای از محافظه کاران منتقد دولت، به عنوان چهره های اصلی "جریان انحرافی" مورد انتقاد قرار گرفته اند.

"جریان انحرافی" اصطلاحی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به عده ای از همکاران رئیس جمهوری که به داشتن افکار ناهمسو با رهبر ایران متهم هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط