درگیری ایرنا و کیهان بالا گرفت

خبرگزاری ایرنا حق نشر عکس IRNA
Image caption ایرنا دیروز خبر داد که از کیهان به اتهام "افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" شکایت کرده است

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان با استقبال از شکایت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) علیه خود، جلسه علنی دادگاه را "فرصت مناسبی برای نشان دادن انحراف و سوءاستفاده های آنچنانی جریان انحرافی" دانست.

روزنامه کیهان امروز ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) نوشت که آقای شریعتمداری در واکنش به خبر شکایت ایرنا گفته است: "در دادگاه می توانیم ماهیت جریان انحرافی و سرکرده و حلقه های وابسته به آن را با ارائه اسناد و مدارک اثبات کرده و به آگاهی افکار عمومی برسانیم."

"جریان انحرافی" اصطلاحی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد و همفکران او مورد استفاده قرار می گیرد که به داشتن افکار ناهمسو با رهبر ایران متهم شده اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی شامگاه دیروز خبر داده بود که از روزنامه کیهان به اتهام "افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" به دستگاه قضایی شکایت کرده است.

ایرنا علت این شکایت را انتشار مطلبی در شماره روز شنبه روزنامه کیهان عنوان کرده بود که در آن، ایرنا به عنوان "تریبون جریان انحرافی" معرفی می شد.

علی اکبر جوانفکر، مدیرعامل ایرنا و سرپرست موسسه مطبوعاتی ایران گفته است که از حق شخصی خود در مواجهه با اتهامات رسانه‌ای صرف نظر می‌کند، اما "هرگاه حیثیت و اعتبار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی یا روزنامه ایران هدف توهین‌ها و اتهامات بی اساس قرار گیرد"، در شکایت از آن رسانه درنگ نخواهد کرد.

اوج گیری اختلافات از یک ماه پیش

خبرگزاری دولتی ایرنا و روزنامه کیهان، در یک ماه گذشته در چند نوبت به انتشار مطالبی در انتقاد از یکدیگر پرداخته اند.

این درگیری رسانه ای از زمانی آغاز شد که در پی مخالفت رهبر جمهوری اسلامی ایران با برکناری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، خبرگزاری ایرنا این خبر را با تاخیری ۱۴ ساعته منتشر کرد.

ایرنا در آن زمان، ضمن تاکید بر لزوم دریافت نظر رهبر جمهوری اسلامی از "مجاری رسمی"، نوشت که بر خلاف آنچه در مورد نظر آیت الله خامنه‌ای "شایع" شده، "تا ساعات پایانی شب رئیس جمهوری هیچ پیامی که منعکس کننده نظر مقام معظم رهبری در این خصوص باشد، دریافت نکرده است".

از سوی دیگر، علی اکبر جوانفکر مدیر عامل ایرنا و مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری ایران، با چاپ نوشته‌ای شدیداللحن در سایت شخصی خود، "رسانه‌های دروغ‌پرداز و اقتدارگرا" را متهم به "جعل" خبر مخالفت آیت الله خامنه‌ای با تغییر وزیر اطلاعات کرد.

در واکنش به ادعای خبرگزاری دولتی ایرنا مبنی بر عدم ابلاغ رسمی دستور آیت الله خامنه‌ای، روزنامه کیهان یک روز بعد نوشت که دستور کتبی رهبر جمهوری اسلامی در این مورد، به شخص رئیس جمهوری اعلام شده است.

سرمقاله نویس کیهان همچنین نوشت که خبرگزاری ایرنا بعد از آنکه سرانجام خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با عزل حیدر مصلحی را بر روی خروجی خود گذاشته، بعد از چند ساعت مجدداً این خبر را "با اشاره" رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد و "به دستور" مدیرعامل ایرنا حذف کرده است.

روزنامه کیهان دو هفته بعد در مطلبی علی اکبر جوانفکر را فردی معرفی کرد که با "تحرکات آمیخته با خبط و تملق" به مدیریت خبرگزاری ایرنا دست یافته و "سرسپرده" اسفندیار رحیم مشایی است.

آقای جوانفکر در پاسخ به حملات کیهان علیه خود، این روزنامه را رسانه ای دانست که با وجود استفاده از بودجه عمومی کشور "به ابتذال اخلاقی مبتلا شده و علیه حیثیت افراد حریم شکنی می کند".

اختلاف ایرنا و کیهان در شرایطی در یک ماه گذشته بالا گرفته که رسانه نخست، خبرگزاری رسمی دولت ایران محسوب می شود و مدیر مسئول رسانه دوم، مستقیما از سوی آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب می شود.

مطالب مرتبط