وزارت علوم ایران تعداد دانشجویان علوم انسانی را کاهش می‌دهد

دانشگاه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم می گوید جمعیت ۴۳ درصدی دانشجویان علوم انسانی به ۳۶ در صد کاهش پیدا می کند

یکی از مقامات وزارت علوم ایران از برنامه ریزی این وزارتخانه برای کاهش دانشجویان علوم انسانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا عامری، مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم ایران روز پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) گفت: "جمعیت ۴۳ درصدی دانشجویان علوم انسانی به ۳۶ در صد کاهش پیدا می کند تا به وضعیت مطلوب برسد."

پیش از این پرویز داوودی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری ایران هم از فعالیت های این مرکز در مورد تعیین شاخص های علوم انسانی خبر داده بود.

آقای داووی با اشاره به اینکه خیلی از شاخص های علوم انسانی با فرهنگ مردم ایران نمی خواند، گفته بود: "در حال حاضر از شاخص هایی که بعضا محتوای ارزش های اسلامی در آن وجود ندارد، اخلاق اسلامی در آن نیست و یک سری اخلاق های دیگر بر اساس فلسفه های مادی گرایانه در آن قرار دارد، استفاده می کنیم."

بازنگری علوم انسانی

اجرای طرح بازنگری در علوم انسانی، از تابستان سال ۱۳۸۸ و در پی انتقاد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه های ایران شدت گرفت.

آقای خامنه ای در شهریور ماه سال ۸۸، در جمع شماری از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایران گفته بود که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها باعث "بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی" می شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آیت الله علی خامنه ای، آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها را باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی دانشجویان می داند

او تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران در رشته های علوم انسانی را "مایه نگرانی" دانسته بود، زیرا به گفته وی "توانایی مراکز علمی و دانشگاه ها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرز و معتقد به جهان بینی اسلامی در رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست."

رهبر جمهوری اسلامی با ابراز نارضایتی از آموزش علوم انسانی در ایران گفته بود: "بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است... و آموزش این علوم انسانی در دانشگاه ها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد."

آیت الله خامنه ای از مراکز تصمیم گیری از جمله دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بود به این موضوع رسیدگی کنند.

بازنگری کتاب ها و سر فصل ها

در پی اظهارات آقای خامنه ای، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مصوبه ای را برای اجرا به بخش های آموزشی دولتی و خصوصی ابلاغ کرد که به موجب آن شورایی تخصصی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تحول و ارتقای علوم انسانی تشکیل شود.

"پاکسازی محیط های علمی و فرهنگی از افکار مادی" و "نفی مظاهر غربزدگی" از جمله هدف های این شورا اعلام شد.

همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پژوهشگاه علوم انسانی ماموریت داد تا خواسته های رهبر ایران را پیگیری کند.

سعید قدیمی، مدیرکل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش عالی وزارت علوم ایران نیز چندی بعد از بازنگری چهار صد هزار سرفصل دروس دانشگاهی کشور خبر داد.

مطالب مرتبط