'پرده گوش سحرخیز در زندان پاره شد'

سحرخیز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سحرخیز در پی اعتراضات انتخاباتی دو سال پیش بازداشت شد و در زندان به سر می‌برد

مهدی سحرخیز، فرزند عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی در ایران به بی بی سی فارسی گفت که پرده گوش پدرش بر اثر ضربه ای که یک زندانی دیگر به صورتش زده، پاره شده است.

مهدی سحرخیز گفت دقیقا از مشخصات کسی که پدرش را مورد ضرب و شتم قرار داده خبر ندارد اما می داند که او یک زندانی غیر سیاسی و "شرور" بوده که به بند سیاسی منتقل شده است.

فرزند عیسی سحرخیز ضمن اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به وضعیت فعلی پدرش گفت تعدادی از دست اندرکاران از جمله رئیس زندان با وجود قول مساعدی که درباره معالجه آقای سحرخیز داده بودند تا کنون به وعده خود عمل نکرده اند.

به گفته مهدی سحرخیز، قرار بوده که مسئولان امکان ملاقات آقای سحرخیز را با پزشکی قانونی و دکتر متخصص فراهم کنند اما هنوز این کار انجام نشده است.

مهدی سحرخیز همچنین گفت عیسی سحرخیز که در اعتصاب غذا به سر می برد حدود ۴، ۵ ماه پیش به بند ویژه ای منتقل شده است و امکان تماس تلفنی با خانواده را از او سلب کرده اند. او به غیر از تماس بسیار کوتاهی که در ایام عید با خانواده اش بر قرار کرده هیچ تماس دیگری با آنها نداشته است.

فرزند آقای سحرخیز که در آمریکا زندگی می کند در گفت و گو با بی بی سی گفت خانواده اش در ایران روز پنج شنبه گذشته با پدرش ملاقات کرده اند اما به دلیل تعطیلات و برخی قواعد اداری تا حدود یک ماه دیگر، امکان ملاقات با او را نخواهند داشت.

به گفته مهدی سحرخیز، پدرش در شرایط روحی بسیار خوبی به سر می برد اما بسیار لاغر شده است.

عیسی سحر خیز از چهره های فعال سیاسی و مطبوعاتی ایران که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد بود، به همراه گروهی دیگر از زندانیان در اعتراض به "عدم رسیدگی به وضعیت نا امن زندان و سهل‌انگاری در معالجه آقای سحرخیز"، دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

آقای سحرخیز که در پی حوادث بعد از انتخابات بازداشت شد در مهرماه سال گذشته به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به سه سال حبس تعزیری، پنج سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت های سیاسی و مطبوعاتی و نیز یک سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

'گاز گرفتن' در جلسه رسمی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عیسی سحرخیز هفت سال پیش بعد از درگیر شدن با غلامحسین محسنی اژه ای گفت که اعتراضش به آنچه توهین می‌دانسته باعث شده که آقای محسنی اژه ای در قندان را به سمتش پرتاب کند

ظاهرا این نخستین بار نیست که عیسی سحرخیز هدف رفتار های خشونت آمیز قرار می گیرد.

در مرداد ماه سال گذشته هم عیسی سحرخیز، در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران، در قبال آنچه او از آن با عنوان "تخلفات علنی و مظالمی" نام می برد که علیه او و خانواده اش شده، خواهان پاسخگویی رهبر، رئیس جمهوری و دادستان کل ایران شد.

او در این نامه نوشته بود که در جریان محاکمه ۲۷ تیرماه خود "از آمران و عاملان ضرب و جرح و شکنجه منتهی به شکستگی استخوان سینه، پارگی تاندون شانه چپ و کبودی‌ها و جراحات دیگر اعضای بدن" اش شکایت کتبی کرده است.

آقای سحرخیز در نامه اش نوشته بود: "آقای محسنی اژه‌ای در رأس افرادی قرار دارد که اینجانب علیه آنان شکایت کرده‌ام، چون مأموران تحت امر ایشان، مرا در زمان دستگیری زیر ضربات مشت و لگد گرفته و شکنجه کرده‌اند. به‌گونه‌ای که در جریان این برخورد خشن، اصل ۳۸ قانون اساسی، ماده ۵۷۸ قانون مجازات اسلامی، و ماده ۵ اعلامیه قوق بشر نقض شده است."

سابقه درگیری آقای سحرخیز با آقای محسنی اژه ای به حدود ۷ سال پیش باز می گردد؛ زمانی که در نشست هفتگی هیأت نظارت بر مطبوعات ایران زدوخوردی میان عیسی سحرخیز، نماینده مدیران مسئول جراید و غلامحسین محسنی اژه ای، نماینده قوه قضائیه در این هیأت رخ داد.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری در همان زمان در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفته بود که آقای سحرخیز را پس از جلسه با وضعیت آشفته و پیراهن پاره دیده که روی شانه اش محل گازگرفتگی به چشم می خورده، سرش بر اثر برخورد جسم سخت زخمی شده و بخشی از پائین تنه بدنش خراش عمیقی برداشته بوده تا آنجا که پزشک قانونی برای وی دو هفته طول درمان تعیین کرده است.

به گفته آقای سحرخیز، درگیری پس از آن میان او و آقای محسنی اژه ای درگرفته بوده که در جلسه بحثی بر سر مطلبی که در یکی از مجلات هفتگی درباره روابط دختران و پسران چاپ شده بوده است در می گیرد که طی آن آقای محسنی اژه ای در پاسخ به اظهارنظرهای آقای سحرخیز در مورد این موضوع سخنانی می گوید که آقای سحرخیز آن را توهین و فحاشی به خود و جامعه روشنفکری قلمداد می کند.

آقای سحرخیز گفت که اعتراض او به آنچه وی توهین می داند باعث شد که آقای محسنی اژه ای با پرتاب در قندان به او حمله کند.