واکنش تند ایران به مواضع رئیس جمهوری آمریکا درباره خاورمیانه

سعید جلیلی؛عکس از فارس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و نماینده رهبر این کشور در این شورا است

یک مقام ارشد حکومت ایران به اظهارات اخیر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید این کشور درباره خاوریانه واکنش تندی نشان داد.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) گفت: "استیصال، تناقض و فریب به روشنی در صحبت‌های باراک اوباما مشهود است".

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که اظهارات آقای اوباما درباره "حمایت از دولت یهود، ماهیت نژادپرستی سیاست‌های آمریکا را نشان داد."

آقای جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران منصوب رئیس جمهوری این کشور است، اما همزمان نماینده آیت الله علی خامنه رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی نیز هست.

این شورا وظیفه تدوین سیاست ها و همچنین هماهنگ کردن فعالیت های دفاعی و امنیتی برای مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی علیه حکومت ایران را به عهده دارد.

آقای جلیلی گفته است که "آمریکا در مواجهه با مطالبات واقعی مردم منطقه به سیاست فریب و انحراف متوسل شده و اینک به وضوع روشن شده که سیاست‌های راهبردی این کشور طی هفت دهه گذشته در تضاد با منافع و آرمان‌های مردم منطقه بوده است."

در پی ماه‌ها ناآرامی در کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیروز سیاست‌های دولتش را درباره خاورمیانه و جهان عرب اعلام کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption باراک اوباما گفته است که مردم ایران مستحق برخورداری حقوقی مساوی با دیگر مردم جهان هستند

آقای اوباما گفت که آمریکا شاهد بازگشایی فصلی تازه در عرصه دیپلماتیک و در دورانی است که تغییرات چشمگیری در جهان عرب و خاورمیانه در حال شکل‌گیری است.

آقای اوباما با دفاع از تحریم‌های جدید علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گفت که آقای اسد یا باید در فکر تغییرات سیاسی در کشور باشد یا از قدرت کناره بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که نیروهای امنیتی سوریه باید تیراندازی به معترضان را متوقف کنند.

او همچنین سیاست‌های سرکوبگرانه دولت سوریه را علیه معترضان ضد دولتی با آن چه که در ایران می‌گذرد، مشابه دانست.

آقای اوباما همچنین گفت که آمریکا بر این مسئله که مردم ایران مستحق برخورداری حقوق مساوی با دیگر مردم جهان هستند، تاکید می‌کند و دولت نباید مانع دستیابی آرزوهای مردم ایران باشد.

آقای اوباما با اشاره به روند صلح اسرائیل و فلسطینیان گفت که صلح نیازمند مشارکت دو طرف است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که هیچ صلحی را نمی‌توان به آنها تحمیل‌ کرد، ضمن آن که تاخیر در این مسئله به معنای پایان یافتن این معضل نیست.

آقای اوباما همچنین گفت که مرزهای اسرائیل و فلسطین باید به وضعیت سال ۱۹۶۷ برگردد.