بسیج برای مقابله با 'جریان انحرافی' آماده می‌شود

رزمایش فاطمیون حق نشر عکس MEHR
Image caption تصویری از "شبیه سازی درگیری های خیابانی" در رزمایش "فاطمیون" بسیج در هفته گذشته

سرتیپ حسین همدانی، فرمانده سپاه شهر تهران گفت که نیروهای بسیج خود را برای انجام یک "اقدام پیشگیرانه" آماده می کنند و "دشمنان انقلاب اسلامی و سران جریان انحرافی" باید بدانند که بسیجیان در صحنه حضور دارند.

سرتیپ همدانی در پاسخ به این سوال که "آیا همزمانی برگزاری رزمایش فاطمیون با تحرکات جریان انحرافی از روی عمد انجام گرفته است؟" گفت که این رزمایش نوعی "بیعت" با آیت الله خامنه ای است که بعد از هشدار اخیر وی راجع به "یک جریان انحرافی که از آن سوی مرزها هدایت می شود" انجام می شود.

"جریان انحرافی" اصطلاحی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به عده ای از همکاران رئیس جمهوری که به داشتن افکار ناهمسو با رهبر ایران متهم هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

همزمان با برگزاری "رزمایش فاطمیون"، جدیدترین رزمایش بسیج که یک هفته پیش در تهران برگزار شد، حسین همدانی به کسانی که "به دنبال ضربه زدن به نظام هستند" یادآوری کرده بود که بسیجیان همواره "در مسیر ولایت" هستند.

او افزوده بود: "این تجمع پیام دارد... که ای امام و ای رهبر ما تا آخرین لحظه‌ عمرمان زیر چتر ولایت تحت فرمان شما آماده ایم؛ همان طور که فرمودید اجازه انحراف جریان انقلاب را نمی‌دهید."

به گزارش خبرگزاری فارس، در جریان این رزمایش، یگان های بسیج با بهره گیری از تجربه مقابله با تظاهرات اعتراضی سال ۱۳۸۸، اقدام به "شبیه سازی درگیری های خیابانی" کرده بودند.

'از بابت فتنه ۸۸ نگرانی نداریم'

آقای همدانی در مصاحبه امروز خود، در مورد اعتراضات انتخاباتی دو سال پیش که از آن به عنوان "فتنه ۸۸" یاد می کرد، گفت: "این فتنه را ما دفن کرده ایم و نگرانی از این بابت نداریم. "

فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ، تنها نگرانی خود در مورد معترضان انتخاباتی را احتمال پیوند خوردن آنها با "جریان انحرافی" دانست.

آقای همدانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد "احتمال نفوذ جریان انحرافی در بسیج" گفت: "[این جریان] می تواند در همه جا نفوذ کند. در حوزه های علمیه، بین روحانیت، بسیجیان، ادارات، مسئولین نظام و... می تواند نفوذ کند. بنابراین باید مراقب باشیم و از فعالیت های آنان غافل نشویم."

وی در توضیح برنامه های موجود برای "جلوگیری از نفوذ جریان انحرافی در بسیج"، از "طرح صالحین" به عنوان یکی از ابزارهایی نام برده که با قوی کردن "بینش سیاسی و اعتقادی" بسیجیان باعث کاهش آسیب پذیری در مقابل "توطئه های دشمن" می شود.

"طرح صالحین"، یکی از برنامه های سراسری بسیج برای آموزش سیاسی و عقیدتی نیروهای این سازمان است که از دو سال پیش با همکاری سپاه پاسداران و مساجد سراسر کشور به مرحله اجرا در آمده است.

مطالب مرتبط