افزایش بودجه بنگاههای زود بازده در ایران

احمدی نژاد حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری ایران گفته است که بزودی مشکل بیکاری در ایران حل خواهد شد

مشاور وزارت کار و امور اجتماعی ایران از تصویب ۲۷هزار میلیارد تومان بودجه برای کمک به طرح بنگاه‌های زود بازده خبر داد.

مسلم خانی، مشاور وزیر کار به خبرگزاری مهر گفت: "از سال ۸۴ تا ۸۸ جمعا حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان به بنگاههای کوچک زود بازده اختصاص داده شده و این مبلغ جدید می تواند تحرک مناسبی ایجاد کند."

آقای مسلم خانی گفت که اعتبارات بانک مرکزی نیز در اختیار طرح های اقتصادی قرار می گیرد تا از این طریق اشتغال زایی محقق شود، چون اگر هدف ایجاد شغل برای دو و نیم میلیون نفر باشد باید بیشتر روی طرح های بزرگتر سرمایه گذاری کرد تا ایجاد کار برای یک نفر.

یکی از راهکارهای دولت اول آقاى احمدى نژاد براى مقابله با بحران بیکاری، اجرای طرح بنگاههاى زود بازده بود.

دولت براى اجراى این برنامه که مخالفان زیادى داشت، بانکها را تحت فشار گذاشت تا بخشى از منابع خود را به آن اختصاص دهند.

گزارش‌هاى رسمى نشان مى دهد که در طول چهار سال گذشته با آنکه بیشتر از بیست میلیارد دلار پول براى ایجاد بنگاه‌هاى زود بازده هزینه شده اما کمتر از یک میلیون شغل ایجاد شده است.

پیش بینی روند صعودی برای اشتغال

همزمان معاون وزارت کار ایران چشم انداز ایجاد دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در سال ۹۰ را برای شش ماه اول سال کم شتاب دانست اما گفت که این روند در شش ماهه دوم سال شتاب می گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمد حسین فروزان مهر، معاون توسعه اشتغال وزارت کار روز جمعه ۳۰ اردیبهشت گفت: "باید تفاهم نامه ای بین شورای عالی اشتغال و دستگاههای اجرایی منعقد شود تا آنها متعهد شوند که سهم اشتغال زایی خود از سقف دو و نیم میلیون فرصت شغلی در سال ۹۰ را اجرا کنند."

پیش از این محمود احمدى نژاد، رئیس جمهوری ایران گفته بود که سال ۹۰ سال جهش هاى بزرگ اقتصادى در ایران است و در آن، دو و نیم میلیون شغل ایجاد خواهد شد و تا دو سال دیگر معضل بیکارى برای همیشه حل خواهد شد.

در ایران سالانه حدود ۹۰۰ هزار نفر وارد بازار کار مى شوند و اقتصاد ایران توانایى لازم را براى پاسخگویى به متقاضیان جدید کار ندارد و براى همین هر سال بر تعداد بیکاران افزوده مى شود.

بنابر آمار رسمى، ایران سه و نیم میلیون بیکار دارد اما کارشناسان تعداد بیکاران را بسیار بیشتر برآورد مى کنند.

آخرین آمار رسمى که از سوى مرکز آمار ایران منتشر شده است، نشان مى دهد که میزان بیکارى جمعیت ۱۵ سال به بالا در بهار سال گذشته با رشدى ۳.۵ درصدى نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۸۸به ۱۴.۶ درصد رسیده است.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران ضمن انتقاد از سیاستهای جاری اقتصادی ایران ایجاد دو و نیم میلیون شغل در سال را غیر ممکن دانسته و گفته بود: "مگر می شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است."

در دوسال گذشته رشد اقتصادی ایران بسیار پائین و حتی نزدیک به صفر بوده است و کارشناسان اقتصادی می گویند در چنین شرایطی دولت نمی تواند برای دو و نیم میلیون نفر ایجاد شغل کند.

دولت ایران می گوید که در سال گذشته خورشیدی یک میلیون و شش هزار نفر شغل ایجاد کرده اما بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس این آمار را زیر سوال برده اند.

احمد توکلی نماینده مجلس که ریاست مرکز پژوهشهای مجلس را نیز بر عهده دارد، سال گذشته دولت را متهم کرده بود که مانع از "انتشار آمار رشد (اقتصادی) و بیکاری و ارقام مشابه" شده است.

آقای توکلی گفته بود: "بر اساس آمار منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول که ایران نیز عضو آن است، نرخ رشد اقتصادی ایران پائین آمده است پس طبیعی است که نرخ بیکاری باید بالا رفته باشد."

مطالب مرتبط