بقایی: تخلف نکرده‌ام و حکم انفصالم هم قطعی نیست

به روز شده:  16:47 گرينويچ - شنبه 21 مه 2011 - 31 اردیبهشت 1390

محکومیت بقایی؛ فشار بر نزدیکان احمدی‌نژاد

حملات شدیدی که اخیرا علیه رئیس جمهوری ایران و اطرافیانش انجام گرفته شکل تازه ای پیدا کرده و این بار گریبان حمید بقایی را گرفته است. مردی که سال پیش رئیس‌اش را کورش زمان خوانده بود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران می‌گوید که در دوره ریاست بر سازمان میراث فرهنگی مرتکب تخلف نشده است و حکم انفصال چهار ساله‌اش از خدمات دولتی هنوز قطعی نیست.

به گفته او، معاونت حقوقی رییس جمهوری ایران موضوع را پیگیری خواهد کرد.

آقای بقایی به خبرگزاری ایسنا گفت که حکم صادر شده توسط دیوان عدالت اداری علیه او، به ساختمانی در شیراز مربوط می شود که مالک آن خواهان خروجش از ثبت میراث فرهنگی بوده است.

ایسنا همچنین تصویر حکم شعبه اول تجدید نظر دیوان عدالت اداری را منتشر کرده که در آن، آقای بقایی به دلیل استنکاف (خودداری) از پذیرش حکم این دیوان به نفع مالک ساختمان مذکور، به انفصال خدمت و جبران خسارت محکوم شده است.

اما آقای بقایی می گوید: "اعلام کردیم که این حکم را قبلا اجرا کرده ایم و بخشنامه هم کردیم که فرد شاکی می تواند برود و حق مالکانه خود را احیا کند".

این در حالی است که بر اساس متن حکم، دایره اجرای احکام در اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته گزارش داده که آقای بقایی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، از اجرای حکم دیوان عدالت اداری خودداری کرده است.

اکنون آقای بقایی می گوید: "ظاهرا یکی از قضات رسیدگی کننده نیز به دنبال مستنداتی که ارائه کردیم، اشتباه را پذیرفته است".

او همچنین معتقد است که حکم صادر شده علیه او هنوز قطعی نیست و می توان در مورد آن تقاضای تجدید نظر کرد.

اما تصویر حکم که در ایسنا منتشر شده نشان می دهد که حکم مذکور سال گذشته صادر شده و مهلت ۲۰ روزه ای که آقای بقایی برای ارائه درخواست تجدیدنظر داشته، به پایان رسیده است.

حکم انفصال از خدمت آقای بقایی بر اساس ماده ۳۷ قانون دیوان عدالت اداری صادر شده است که اگر فردی از اجرای رای دادگاه استنکاف کند، دادگاه صادر کننده حکم می تواند او را به انفصال موقت از خدمات دولتی تا پنج سال محکوم کند.

خبر صدور این حکم در شرایطی منتشر شده است که نزدیکان آقای احمدی نژاد، به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر او در معرض حملات کم سابقه چهره ها و نهادهای حکومتی قرار دارند.

آقای بقایی از نزدیکان آقای رحیم مشایی است و گفته می شود که با کمک او به سمت های بالای دولتی رسیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.