درخواست از رهبر ایران برای نجات بافت تاریخی شیراز

اعتراض به تخریب بافت تاریخی شیراز حق نشر عکس ISNA
Image caption انجمن معماران ایران خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته اند که برخی از مسئولان با توسل به نام های مقدس دست به تخریب بافت قدیمی شیراز زده اند.

اعضای انجمن معماران ایران با ارسال نامه به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواهان حفظ و نجات بافت تاریخی شیراز شدند.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، این نامه در حالی نوشته شده است که تحصن هفته گذشته طرفداران بافت تاریخی شیراز نیز نتوانست مانع از ادامه روند تخریب آن شوند.

گزارش ها حاکیست که کلنگ تخریب بخشی از بافت تاریخی شیراز با هدف اجرای طرح توسعه حرم شاهچراغ از ۲۸ اردیبهشت و همزمان با اولین روز هفته میراث فرهنگی، بر گذر تاریخی خانقاه احمدی زده شد و ۴ خانه تاریخی را ویران کرد.

پیشتر محمد فاضل صارمی، شهردار شیراز گفته بود که این طرح شامل ۵۷ هکتار اطراف حرم شاهچراغ، محدوده خیابان لطفعلی خان، شیخ روزبهان، پروژه بین الحرمین و خیابان دستغیب است که به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است.

غلامحسین معماریان، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت این اقدام را "ضایعه ای جبران ناپذیر برای تاریخ شیراز" خواند و از وقوع چنین اتفاقاتی ابراز تاسف کرد.

وی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که در پروژه بین الحرمین، تعداد زیادی بنای ناشناخته تخریب شده و حتی اطلاعی از تعداد این بناهای با ارزش هم در دست نیست.

در نامه انجمن معماران ایران خطاب به آیت الله خامنه ای آمده است که برخی از مسئولان با توسل به نام های مقدسی چون بین الحرمین یا "حضرت شاهچراغ" دست به تخریب بافت قدیمی شیراز زده اند.

حرم شاهچراغ، آرامگاه میرسید احمد، ملقب به شاهچراغ، پسر امام موسی کاظم، امام هفتم شیعیان است که در کنار میدانی به نام احمدی در شهر شیراز قرار دارد.

حفاظت از تک بناها

چندی پیش مسعود علویان صدر، معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی در واکنش به اعتراض گسترده در مورد تخریب بافت تاریخی شیراز به خبرنگاران گفته بود که در طرح مصوب شورای عالی سازمان میراث فرهنگی، به هیچ وجه قرار نیست اثری تاریخی تخریب شود.

او همچنین افزود که در دیدار از بافت تاریخی شیراز دستور داده که هیچ یک از بناهای با ارزش تخریب نشود.

این در حالی است که پیشتر شهردار شیراز ایجاد مراکز تجاری در محل بافت تاریخی شیراز را ضروری خوانده و گفته بود که برای توسعه حرم شاهچراغ "مکان هایی فدای طرح" می شود.

بیژن روحانی، کارشناس میراث فرهنگی در همین زمینه به بخش فارسی بی بی سی گفت که با حفاظت از تک بناها یا تعدادی ساختمان قدیمی، بافت تاریخی حفظ نخواهد شد.

وی افزود این که اگر تعدادی ساختمان را نگه داریم و بقیه را منهدم کنیم، نظام بافت فرهنگی را نابود کرده ایم.

داستان قدیمی تخریب بافت شیراز

آقای معماریان، استاد دانشگاه علم و صنعت به خبرگزاری ایسنا گفت که موضوع تخریب بافت تاریخی شیراز، داستانی تکراری در ۱۰۰ سال اخیر است و گسترش و بازسازی در این دوره زمانی، بهانه ای برای تخریب شیراز واقعی و تاریخ آن شده است.

بیژن روحانی، کارشناس میراث فرهنگی در همین زمینه به بخش فارسی بی بی سی گفت که روند فرسوده شدن و تخریب بافت تاریخی شیراز به دوران سلطنت رضا شاه پهلوی باز می گردد.

وی افزود در حقیقت با مدل توسعه شهرسازی جدید که با حفاظت از بافت های تاریخی منطبق نبود، روند فرسودگی و تخریب محلات قدیمی در شیراز و دیگر شهرهای ایران آغاز شد.

به گفته آقای روحانی، در دهه ۵۰ خورشیدی دانشگاه تهران طرح جامعی برای حفاظت از بافت های تاریخی و به طور ویژه زنده کردن محلات تهیه کرد که هرگز به اجرا در نیامد.

کارشناسان میراث فرهنگی می گویند که بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی و در یک دوره طولانی هرگونه طرح و برنامه در زمینه بافت تاریخی شیراز متوقف شد.

اما در بخشی از نامه انجمن معماران ایران آمده است: "برخی مسئولان با بی توجهی به این سرمایه ملی مذهبی راههای به اشتباه پیموده شده را دوباره و دوباره می پیمایند."

مطالب مرتبط