بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳۱ اردیبهشت

از جن گیری، تا دولت خودش هم نمی داند

مسعود بهنود

روزنامه نگار

روزنامه های اول هفته تهران اعلام غیرقانونی بودن سرپرستی احمدی نژاد بر وزارت نفت را با اهمیت دیده و همچنان از زبان اصولگرایان درباره هدف های گروه منحرفین و برخورد با جن گیران و رمالان نوشته و در مقالاتی پیشنهادهای رییس جمهور آمریکا درباره صلح خاورمیانه را غیرعملی دانسته اند. سرگردانی مردم در مورد یارانه ها و سردرگمی مقامات دولتی از دیگر گزارش های اول هفته تهران است.

"سرپرستی رئیس جمهور بر وزارت نفت غیرقانونی است" تیتر اول مردم سالاری است، سیاست روز هم در گزارش اصلی خود نوشته "شورای نگهبان سرپرستی رئیس جمهور را قانونی ندانست"، روزگار از قول احمد توکلی نوشته "احمدی نژاد دیگر آن احمدی نژاد سابق نیست"، رسالت در عنوان اصلی خود نوشته "هدف گروه منحرفین ریاست جمهوری آینده است"، و آرمان از قول رئیس قوه قضاییه از " تصمیم بزرگان به برخورد با جن گیرها و رمالان" خبر داده است.

رئیس اوپک، بدون بررسی

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته با ادغام های اخیر سوالات و ابهامات فراوانی را در افکار عمومی پدید آمده که هیچ تلاشی برای پاسخگوئی و رفع ابهامات جز اظهار نظرهای انفعالی که بر ابهام می افزاید را شاهد نیستیم. اما از میان این رویداد موضوع وزارت نفت و ریاست اوپک جایگاه ویژه ای دارد. همانطور که می دانید بعد از سالها ریاست اوپک به جمهوری اسلامی ایران رسید و جلسات و نشست های اوپک را ایران باید اداره کند.

برآن نیستم که پیش داوری کنم که اگر وزیر نفت عزل نمی شد، این موضوع بهتر مدیریت می شد، یا حال که قرار است دیگری این جلسات را مدیریت کند; بلکه می خواهم هشدار دهم که از ادب افعالی یعنی اداره منطبق بر موازین و اصول اوپک به ادب انفعالی که تاکید بر سلیقه فردی است کشیده نشویم.

مردم سالاری اضافه کرده مدیریت بر اوپک توسط جمهوری اسلا می ایران نیز زمینه تخریب را علیه نظام، دولت و مردم ایجاد می کند بنابراین درچنین شرایطی باید با تدوین یک دیپلماسی فعال نفتی هم به احیای منافع و هم به احیای اعتبار منطقه ای و جهانی نظام بیفزاییم و مباد بدون بررسی و مطالعه تاریخ ۵۰ ساله اوپک با ذهنیت هائی غیرکارشناسی، هم به منافع و هم به اعتبار کشور صدمه بزنیم.ادب افعالی را مدنظر قرار دهیم و ادب انفعالی را برای خود و اوپک رقم نزنیم.

حق نشر عکس hh
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

صادق زیباکلام در مقاله ای در آرمان با اشاره به تبلیغات اصولگرایان علیه دولت احمدی نژاد نوشته این ها همان ادبیاتی را به کار می بردند که قبلا علیه اصلاح طلبان به کار می بردند از جمله چسباندن جریان انحرافی به آمریکا و دشمنان، اتهام هائی که با آن خیلی چیزها در نظام زیر سئوال خواهد رفت.

این نویسنده اضافه کرده اینک گفته می شود اختلاف بر سر این است که جریان انحرافی می خواسته در کار جهاد اقتصادی اخلال کند و یا جریان انحرافی در پی ایجاد اخلال در روابط سه قوه بوده است.

این استاد دانشگاه در آرمان نوشته ما در جریان برخورد با منقدان پیشرفت لازم را به دست نیاورده ایم و به توسعه سیاسی نرسیده ایم. کسانی که تا دیروز متحد هم بودند در صورت انتقاد و مخالفت، با اولین نقد سکه یک پول می شوند. در حالی که باید یاد بگیریم که مخالفت و انتقاد لازمه توسعه سیاسی مدرن است.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول نشریه هفت صبح که به نوشته این روزنامه به اسفندیار رحیم مشائی وابسته است، اصولگرایان منتقد دولت را "اقتدارگرایان" نامیده است.

به نوشته این روزنامه مشکلات برای کارکنان روزنامه و سایت هفت صبح پدید آمده بود که به روزرسانی سایت خبری هفت صبح متوقف شد، و سردبیر این سایت گفت: "به امید کاهش این موانع چند روزی صبر کردیم و فعالیت خود را کاهش دادیم اما گویا اقتدارگرایان قصد کوتاه آمدن ندارند، به همین دلیل تصمیم شورای سیاست‌گذاری هفت صبح آنلاین بر این شد که فعالیت سایت ادامه پیدا کند."

روزنامه جمهوری اسلامی در دنبال این خبر به نقل از روزنامه هفت صبح نوشته طی روزهای گذشته فشار شدیدی از جانب اقتدارگرایان برای دستگیری و بازداشت مهندس مشایی وارد شده و تلاش می‌شود با دستگیری دوستان نزدیک مهندس زمینه چینی برای دستگیری مهندس صورت گیرد. در حالی که به نظر سردبیر هفت صبح مهندس مشایی در مقابل این تهدیدها کوتاه نخواهند آمد. اما انتظار ما در این مقطع حساس از تمامی آزادگان و اصلاح‌طلبان واقعی این است که اصولگرایان پیشرو را که هم اینک در خط مقدم ایستادگی بر اصول و اصلاحات ایستاده‌اند، تنها نگذارند.

دوست خودش هم نمی داند می خواهد چه کند

"زمزمه حذف یارانه پردرآمدها" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است، خراسان نوشته "بررسی طرح حذف خانوارهای پردرآمد ازدریافت یارانه"، جام جم خبر از "انتقاد بیمه از دو برابر شدن نرخ دیه" داده و جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته "حکم آماده باش دائمی در بازار سکه و ارز".

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته صرف نظر از دیدگاه‌های مختلفی که در ضرورت ادغام برخی وزارتخانه‌ها در یکدیگر وجود دارد، روند شکلی این تصمیم بزرگ، به همان ترتیب که مورد نظر دولت است یعنی ادغام «صنایع» در «بازرگانی»، «نفت» در« نیرو»، «راه» در «مسکن» و «رفاه» در «کار»، صورت خواهد گرفت و شرح وظایف دستگاه‌های جدید به مجلس پیشنهاد خواهد شد.

به نظر این کارشناس اقتصادی اگر نمای این ادغام‌های مزبور را در کنار تصویر بزرگ‌تری از وزارتخانه‌های باقیمانده ترسیم کنیم، به نظر می‌رسد آنچه درباره آن سکوت شده، اما به سهم خود در برون‌داد همه این ادغام‌ها موثر خواهد بود، جایگاه وزارت امور اقتصادی و دارایی است که با همراه داشتن واژه «اقتصاد» در نام خود، این طور به ذهن متبادر می‌شود که این وزارتخانه در مسائل اقتصادی کشور نقش کلیدی داشته و می‌تواند با ترسیم راه‌ها و مسیر توسعه اقتصادی، رهنمون کننده مسیر آتی اقتصاد ایران باشد که البته این طور نیست.

به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد اکنون که تغییر ساختار اجرایی کشور در جریان رسیدگی و اتخاذ تصمیم است شاید بهترین زمان برای بررسی این پیشنهاد باشد که وزارت امور اقتصادی و دارایی تبدیل به «وزارت خزانه‌داری» شود و ساختار و وظایف آن متناسب با نام و ماموریت جدید تدوین شود. ماموریتی که می‌تواند از جمله شامل جمع‌آوری و کسب درآمدهای مالیاتی و تخصیص هزینه‌های جاری و عمرانی بر اساس بودجه‌های سنواتی و نگاهداری حساب‌های دولت باشد و نیز اجازه داده شود نظام بانکی فقط تحت نظارت بانک مرکزی و بیمه‌ها زیر نظر بیمه مرکزی و بازار سرمایه تحت هدایت سازمان بورس باشد که شاید به این ترتیب بازارهای پول و سرمایه سامان یافته‌تر شده و دستگاه‌های ناظر پاسخ گو تر شوند.

مهرداد میهن‌دوست‌ در سرمقاله جهان صنعت با عنوان "مردم را سرگردان نکنید" نوشته در حالی که طی روزهای گذشته بارها مسوولان مختلف از منتفی شدن افزایش مجدد قیمت حامل‌های انرژی سخن گفتند، روز گذشته اظهارات محمدرضا فرزین، دبیر کارگروه طرح تحول اقتصادی بار دیگر سردرگمی آفرید.

به نوشته این مقاله فرزین که خود گفته بود قیمت نان و انرژی تا پایان سال تغییر نمی‌کند روز گذشته در خصوص افزایش قیمت در سال‌جاری در بخش هدفمندی یارانه‌ها گفت: "در حال بررسی هستیم اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که افزایش قیمت داشته باشیم." چند روز قبل در توجیه پیش‌بینی افزایش نیافتن تورم گفته بود: "با توجه به اینکه قیمت حامل‌های انرژی در سال‌جاری افزایش نمی‌یابد، نمی‌توان برای هدفمند کردن یارانه‌ها آثار تورمی قابل ملاحظه‌ای قائل بود."

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده این سخنان دبیر ستاد طرح تحول اقتصادی موجب رخ دادن دو رویداد ناخوشایند می‌شود؛ اول آنکه مردم را در سردرگمی کامل فرو می‌برد و باعث می‌شود هیچ‌کس نداند دولت برای آینده چه در سر دارد و دوم آنکه نقض گفته‌های یک مقام مسئول آن هم تنها کمتر از یک هفته توسط خود او باعث رشد بی‌اعتمادی به گفته‌های آنان می‌شود. در خصوص رویداد اول البته این گزاره نیز نزدیک به واقعیت می‌نماید که خود دولت هم نمی‌داند چه خواهد کرد.

حق نشر عکس kkk
Image caption جمع آوری دیش ماهواره

گزارش اصلی روزگار" جمع آوری دیش ها در غرب تهران

علیه طرح صلح اوباما

"واکنش ایران به اظهارات اوباما" تیتر اول ابتکار است، جمهوری اسلامی از قول مقامات دولت خودمختار فلسطنین نوشته "حماس تحت هیچ شرایطی اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت"و کیهان از قول رسانه های غرب نوشته "اوباما از قیام های خاورمیانه چیزی نمی فهمد"

کیهان در نقد تازه ترین سخنان باراک اوباما رییس جمهور آمریکا درباره خاورمیانه نوشته او در نطق خود هیچ حمایتی که ارزش جدی گرفته شدن داشته باشد از انقلاب های منطقه نکرده است. او در سخنرانی اش هیچ نامی از اسلام که بدون شک نیرومندترین عنصر محرک انقلاب ها بوده نمی آورد جز یک جا و آن هم وقتی که به کشته شدن بن لادن اشاره می کند و طبعا نگران است که مبادا کسی درخاورمیانه سودای انتقام گیری در سر داشته باشد.

در ادامه این مقاله آمده: "اوباما در سراسر نطق خود به جای حمایت از انقلاب مردم از تداوم دیکتاتوری البته در ظاهر فریبنده اصلاحات دفاع می کند و به صراحت می گوید که به تمامی تعهداتش در قبال دوستان منطقه ای اش پای بند است و اگر آنها بپذیرند که کلمه خشک و خالی اصلاحات را به زبان بیاورند آن وقت دیگر ضمانت می کند که حمایت لفظی از مطالبات مردمی را هم متوقف خواهد کرد."

به نظر کیهان فراتر از این، ادبیات معامله با دیکتاتورها در سخنان اوباما موج می زند. او در سراسر این نطق طولانی درباره عربستان حتی یک کلمه نمی گوید، درباره اردن هم هیچ حرفی نمی زند به بحرین که می رسد بی پرده می گوید که از رژیم این کشور دفاع می کند و برای نگرانی های امنیتی آن اهمیت قائل است، در مورد یمن بسیار با احتیاط و محترمانه از علی عبدالله صالح می خواهد که طرح شورای همکاری را و نهایتا در مورد لیبی هم می گوید قذافی باید برود اما نمی گوید چگونه.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته چگونه می‌شود پذیرفت که اوباما در عین تاکید بر حمایت بی‌قید و شرط از اسرائیل و پافشاری بر لزوم حمایت کاخ سفید از حاکمیت امنیتی، سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی، بدون اشاره به مسأله ۶ میلیون آواره فلسطینی و بیت‌المقدس اشغالی، خواستار تشکیل دولت مستقل فلسطینی آنهم فقط براساس مرزهای سال ۱۳۴۶ باشد؟

امروز بیش از هر زمان دیگری آشکار شده که هیات حاکمه آمریکا در راستای تعهد امنیتی و پیمان استراتژیک با رژیم صهیونیستی به دنبال کاهش نگرانی‌های صهیونیستهای غاصب است و آنچه به عنوان صلح از آن نام برده می‌شود، فقط تضمین ادامه وضعیت موجود غاصبانه فلسطین و آوارگی میلیونها فلسطینی و پایان دادن به مخاطرات امنیتی اسرائیل است.

روزنامه جمهوری اسلامی پرسیده اوباما، کدام فلسطین را به رسمیت شناخته است؟ شک نباید کرد که تشکیل فلسطین در پشت مرزهای سال ۱۳۴۶ به معنای حفظ وضعیت سرزمینی موجود برای صهیونیستها و پذیرش این نکته از سوی فلسطینی‌ها و سایر مسلمانان بر آنچه که رژیم غاصب صهیونیستی تاکنون اشغال نموده و تاکید بر آوارگی میلیونها فلسطینی و مرکزیت قدس شریف برای رژیم اشغالگر است.

دشمنی های غرب

قدس از "جنگ مواد مخدری ناتو با ایران" خبر داده و روزنامه ایران از قول رییس دولت نوشته "ایران خشکسالی تحمیلی به شرق را در مجامع جهانی پیگیری می‌کند".

بهروز فرهمند در گزارشی در قدس نوشته آن چنان که از یافته های جدید بر می آید، بازی پیچیده غرب با ایران در بحث مبارزه با مواد مخدر، «کثیف تر» از آن است که تصور می شود و شاید امیدواری ایرانیان به همکاری اروپا در مبارزه با ترانزیت افیون، چیزی فراتر از یک خوش باوری و شاید هم ساده اندیشی نباشد.

به نوشته این روزنامه خبر تکان دهنده ای که رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر رسانه ای کرد، بیانگر این واقعیت است که «بازی دوگانه» غرب، تنها به مناقشه هسته ای و خیمه شب بازی های حقوق بشری، محدود نشده و به موضوع راهبردی مبارزه با مواد مخدر نیز سرایت کرده است.

قدس نوشته سردار «حمیدرضا حسین آبادی» رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر «ناجا» از ورود مواد مخدر «شیشه» از مسیر پاکستان به کشور، برای نخستین بار خبر داده است .

یک دادستان و چند نکته

سیاست روز در ستون طنز خود نوشته:

دادستان تهران در آخرین نشست خبری خود در پاسخ یکی از خبرنگاران که پرسیده بود پرونده قتل مربوط به یکی از قوی‌ترین مردان ایران به کجا رسیده، گفته: «آقای قرائی تا این لحظه هنوز دستگیر نشده و انشاء الله خود را معرفی می‌کند ما معتقدیم که به پهلوانان فرار نمی‌آید

نکته اول: توجه بفرمایید. «قتل» به پهلوانان می‌آید اما «فرار» به پهلوانان نمی‌آید.

نکته دوم: «تا این لحظه» یک اصطلاح قضایی است و معمولا در مواقعی استفاده می‌شود که پرونده‌ای به نتیجه نمی‌رسد.

مثال: «تا این لحظه» دلیل سقوط این هواپیما مشخص شده است.

نکته سوم: مسلما یکی از قوی‌ترین مردان ایران که حول و حوش یک پراید «وزن» دارد، چیزی نیست که به راحتی قابل پنهان کردن باشد.

نکته چهارم: ورزشکاران، دلاوران، نام‌آوران، به نام یزدان پیروز باشید…

نکته آخر: تا دیروز فکر می‌کردیم فقط با مجریان دانه‌درشت برخورد خاصی صورت نمی‌گیرد اما امروز فهمیدیم مجریان «هیکل درشت» هم شرایط مشابه‌ای دارند.

موضوع دیگر این ستون طنز این است که" دادستان محترم در ادامه همین نشست خبری درباره رسیدگی به پرونده ریزش ساختمانی به دلیل گودبرداری غیراصولی در غرب تهران گفته: «پیمانکار چند روزی متواری بود، او را دستگیر کردیم

نکته اول: پیمانکار هر چه که باشد با قوی‌ترین مردان ایران یک تفاوت‌هایی دارد.

نکته دوم: در فرهنگ لغت مرحوم دهخدا روبه‌روی کلمه «متواری» نوشته فراری!

نکته سوم: پیمانکار، پهلوان نیست و به خاطر همین بعد از وقوع جرم «متواری» می‌شود اما چون جزو قوی‌ترین مردان ایران نیست خیلی زود دستگیر می‌شود.

نویسنده سیاست روز اضافه کرده: آقای دادستان در بخش دیگری از سخنان خود گفته: «برای دختر یکی از مسئولان ارشد نظام پرونده تشکیل شده ولی نمی‌توانم اتهام ایشان را به خبرنگاران بگویم

نکته اول: دانستن، حق مردم است مگر اینکه خلافش ثابت شود.

نکته دوم: خانم «ف ـ ه» از قوی‌ترین مردان ایران نیست که پهلوان باشد و فرار کند بنابراین لازم است در اسرع وقت دستگیر شود.

نکته سوم: بعضی از جرم‌ها مثل قتل و تجاوز و زورگیری است که «می‌شود» گفت و بعضی‌ها هم جرایمی است که «نمی‌شود» گفت!

نکته چهارم: مسائل اینجوری ربطی به ننجون ندارد. فلذا ما در گوشه‌ای می‌نشینیم. کشک‌مان را می‌سابیم و از زندگی لذت می‌بریم.

مطالب مرتبط