نیروی انتظامی: پلیس با بدحجابی برخورد می کند

اجرای طرح امنیت اخلاقی حق نشر عکس isna
Image caption جمع آوری ماهواره ها و حجاب از عمده ترین برنامه های طرح امنیت اخلاقی است.

با آغاز فصل گرما در ایران بحث امنیت اخلاقی مجدد در دستور کار ماموران نیروی انتظامی قرار گرفته است. احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در مورد امنیت اخلاقی جامعه گفته است که" گشت های پلیس در حال آماده باش هستند و با مقوله بدپوششی و بدحجابی برخورد می کنند."

آقای رادان گفت که برخورد با بدحجابی "مطالبه جدی مردم و مسئولان محسوب می شود و حتی نیروی انتظامی را زیر سئوال می برند که چرا به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند."

محمد رهبر، روزنامه نگار در گفت و گو با بی بی سی فارسی هدف از اجرای این طرح را نشان دادن اقتدار می داند و می گوید نوع پوشش و بد حجابی امنیت را به خطر نمی اندازد و مشکل این است که"دایره جرم در نظام حقوقی کشور به اندازه ای تنگ شده که همه چیز جرم محسوب می شود. به همین دلیل وظیفه پلیس چندین برابر شده است و از جرائم اصلی غافل مانده است."

این روزنامه نگار می گوید که تلاش های پلیس برای مبارزه با بدحجابی بسیار بیشتر از طرح های مبارزه با مواد مخدر است و "براساس آخرین تحقیق انجام شده در ایران با ظرف پنج دقیقه می توان به مواد مخدر مانند کراک دسترسی داشت، این مسئله ای است که امنیت را به خطر می اندازد."

پیش از این سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در خصوص طرح تابستانی امنیت اخلاقی گفته بود که اگر نصیحت و آموزش اثر گذار نبود آنگاه باید با "افراد ناهنجار" در جامعه برخورد شود.

آقای احمدی مقدم، روز شنبه ۳۱ اردیبهشت(۲۱ مه) گفته بود که"هجمه فرهنگی همه جامعه را شامل می شود و در فرهنگ مبتذل غرب زنان به ابزاری برای ترویج فساد تبدیل می شوند."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی "رفتارهای نامناسب، بدحجابی و بدپوششی و استفاده از نمادهای انحرافی" برای فرد و جامعه مشکل ساز است.

او گفت: "وظیفه ما اینست که با نمادهای انحرافات اخلاقی و ناهنجاری و مفسدان برخورد کنیم."

آقای احمدی مقدم با اشاره به اجرای برنامه ویژه پلیس برای مبارزه با "بدحجابی" و "مفاسد اجتماعی" از اردیبهشت امسال گفت: "برخورد قاطع با این قضایا، وظیفه قانونی نیروی انتظامی است و این موضوع به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شده که نمایندگان مجلس نیز بر روی آن تاکید دارند."

جمع آوری ماهواره

جمع آوری ماهواره ها از دیگر برنامه های پلیس است و جانشین فرمانده نیروی انتظامی، می گوید که جمع آوری ماهواره موضوع جدیدی نیست و قانون به پلیس اجازه می دهد تا برای جمع آوری ماهواره ها وارد منازل شود اما در حال حاضر پلیس تنها به مکان هایی که دیش ماهواره در آن نمایان است، وارد می شود.

آقای رادان گفته که جمع آوری ماهواره ها مربوط به منطقه خاصی نیست و در هر منطقه که بیشتر این تجهیزات استفاده می شود پلیس آن منطقه را بیشتر مورد هدف قرار می دهد و در این رابطه بسیار جدی است.

برخورد جدی پلیس با رمال ها و فالگیرها دیگر موضوعی بود که آقای رادان در جمع خبرنگاران به آن اشاره کرد و گفت در این رابطه باندهای بزرگی متلاشی شده اند. گروههای دیگری که به عنوان گروههای خانگی محسوب می شوند ،نیز شناسایی شده و در آینده بسیار نزدیک دستگیر می شوند.

مطالب مرتبط