نام احمدی نژاد جزو سخنرانان مراسم ۱۴ خرداد نیست

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس FARS
Image caption در ۱۴ خرداد سال ۱۳۸۹ تذکر محمدعلی انصاری به محمود احمدی نژاد در مورد اتمام وقت سخنرانی وی، با واکنش تند رئیس دولت مواجه شد

در نشست مطبوعاتی امروز محمد علی انصاری، دبیر ستاد بزرگداشت آیت الله خمینی مشخص شد که نام محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری، در میان اسامی سخنرانان مراسم سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی جود ندارد.

سایت خبرآنلاین امروز اول خرداد (۲۲ مه) نوشت که آقای انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار این سایت مبنی بر اینکه "چرا امسال طبق سال های گذشته نام رئیس جمهوری جزو سخنرانان مراسم نبوده" گفته که وی تا زمان اعلام برنامه سالگرد ۱۴ خرداد، به درخواست سخنرانی در مراسم پاسخی نداده است."

وی با تاکید بر اینکه ستاد بزرگداشت آیت الله خمینی منتظر پاسخ مسئولینی است که برای سخنرانی در مراسم شب چهاردهم دعوت شده اند افزوده: "چنانچه به هر دلیلی که خود آنها تشخیص می دهند پاسخ شان منفی باشد، بهتر است از طریق ستاد ما اسمی را اعلام نکرده باشیم."

اظهارات محمد علی انصاری در حالی منتشر می شود که سال گذشته، در حین مراسم ۱۴ خرداد، عده ای از هواداران رئیس جمهوری بعد از پایان سخنرانی وی مانع از سخن گفتن حسن خمینی تولیت آرامگاه آیت الله خمینی شده بودند.

این افراد در حین سخنرانی حسن خمینی شعارهایی از قبیل "مرگ بر ضد ولایت فقیه"، "مرگ بر موسوی"،" نواده روح الله، سید حسن نصرالله"، بصیرت حاج احمد، هدیه به بستگانش" و "بصیرت، بصیرت" سردادند و تلویزیون دولتی ایران نیز این شعارها را پخش کرد.

اخلال در مراسم سال گذشته

سال گذشته، پیش از سخنرانی ناتمام نوه آیت الله خمینی، محمود احمدی نژاد در سخنرانی شدیداللحنی اظهار داشت که کسی حق ندارد "خود را میراث دار انحصاری امام و خط امام بشمارد" و افزود: "از عجایب تاریخ ماست که عده ای در صف دشمنان قسم خورده امام... بایستند و آنگاه ادعای پیروی و مالکیت انحصاری امام و خط امام را داشته باشند."

حق نشر عکس FARS
Image caption سال گذشته، عده ای از هواداران دولت سخنرانی حسن خمینی را با شعارهایی از جمله " نواده روح الله، سید حسن نصرالله" و "مرگ بر ضد ولایت فقیه" قطع کردند

وی در ادامه، با انتقاد از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت که مردم با حضور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، "مردمی ترین انتخابات جهان" را برگزار کرده اند و بیست و پنج میلیون نفر به شخص او رای داده اند.

در پی مراسم ۱۴ خرداد سال ۱۳۸۹، محمدعلی انصاری در نامه سرگشاده ای به حسن خمینی به گلایه از رفتار محمود احمدی نژاد و همکاران وی در حین مراسم بزرگداشت آیت الله خمینی پرداخت.

در بخشی از این نامه آمده بود که آقای احمدی نژاد، سخنرانی خود را تا نیم ساعت بعد از وقت مقرر برای اتمام سخنان خود ادامه داده و به این ترتیب، عملا وقت تعیین شده برای حسن خمینی را به خود اختصاص داده است.

در قسمتی از نامه، نویسنده مدعی شده بود که شخصا نوشته ای از مصطفی محمد نجار وزیر کشور به رئیس جمهوری را مشاهده کرده که از او می خواسته سخنرانی خود را در خارج از وقت تعیین شده ادامه بدهد و افزوده بود: "برگشتم کنار تریبون و به آقای رئیس جمهور دو، سه نوبت عرض کردم وقت شما تمام است، که ایشان با اخلاق خاص خود جلوی انظار عمومی و رسانه ها تندی نمودند و اظهار داشتند بروید شما چکاره اید و به سخنان خود ادامه دادند."

اخلال در مراسم پارسال بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی، با واکنش بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی ایران مواجه شد و میرحسین موسوی به انتقاد از "طرحی مهندسی شده" پرداخت که به دنبال "حذف سید حسن خمینی" از صحنه سیاسی کشور است.

محمدعلی انصاری در پایان سخنان خود در نشست خبری امروز گفته است: "خیلی شفاف و روشن عرض می کنم ... یادگار حضرت امام سخنران قبل از رهبر معظم انقلاب است و بعد از سخنرانی رهبری هیچ سخنرانی نخواهیم داشت."

"یادگار امام" اصطلاحی است که علاقه مندان به آیت الله خمینی بعد از درگذشت او، برای نام بردن از فرزند او احمد و پس از درگذشت وی، برای اشاره به فرزند او حسن خمینی مورد استفاده قرار می دهند.

مطالب مرتبط