بازداشت مدیران 'دانشگاه' بهائیان ایران

شاهین نگاری حق نشر عکس Negari Family
Image caption شاهین نگاری که در تهران دستگیر شده در دانشگاه بهائیان تحصیل کرده است

بهائیان می گویند نیروهای امنیتی ایران حداقل ۱۰ تن از مدیران و اساتید موسسه آموزش عالی آنلاین آنها را در چند شهر مختلف دستگیر کرده اند.

به گفته آنها، این دانشگاه نیمه حضوری و غیرانتفاعی در اواسط دهه ۱۳۶۰ خورشیدی با هدف تامین نیازهای تحصیلی جوانان بهایی که پس از انقلاب از ورود به دانشگاه های دولتی محروم بوده اند تاسیس شد و رشته های آن به تدریج گسترش پیدا کرده است.

جامعه بین المللی بهائیان می گوید که حدود ۳۰ نفر از دست اندرکاران این دانشگاه دستگیر شده اند اما شماری از خانواده های افراد بازداشت شده در گفتگو با بی بی سی فارسی دستگیری حدود ۱۰ نفر را تایید کرده اند.

مهتاب مرتضایی فرید، ساکن ایالت ویرجینیای آمریکا می گوید که پدرش، کامران مرتضایی فرید، بامداد یکشنبه به وقت تهران در منزل خود واقع در محله یوسف آباد دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

مقام های قضایی ایران هنوز در این خصوص اظهار نظری نکرده اند.

خانم مرتضایی فرید به بی بی سی فارسی گفت که پدرش از مدیران این موسسه آموزش عالی است و ماموران همچنین با مراجعه به محل کار وی، کلیه تجهیزات آزمایشگاه کامپیوتر دانشگاه را ضبط و این دفتر را پلمپ کرده اند.

شهرام نگاری، ساکن شهر تورنتوی کانادا نیز به بی بی سی فارسی گفت که برادرش شاهین نگاری، صبح یکشنبه در منزلش در تهران دستگیر شد.

او گفت که مقام های قضایی اتهام بردارش یا محل نگهداری وی را اعلام نکرده اند اما پس از بازداشت و توقیف کامپیوتر شخصی او، به همسرش گفتند که تا چند روز دیگر، برای کسب اطلاعات بیشتر به بازداشتگاه اوین مراجعه کند.

شهرام نگاری که از کانادا در دانشگاه بهائیان کلاس بازاریابی تدریس می کند گفت: "در سال های اخیر با توجه به محدودیت هایی که از طرف دولت وضع شده موسسه بیشتر به صورت آنلاین فعالیت می کرده است."

حق نشر عکس humanrightsiran
Image caption دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می گوید که ایرانیان بهایی از حق تحصیل برخوردارند

دولت ایران مدرک این دانشگاه را معتبر نمی داند ولی شماری از فارغ التحصیلان آن طی سال های اخیر از دانشگاه های خارج از کشور، به ویژه در کانادا و آمریکا، پذیرش گرفته اند.

گزارش ها حاکیست که شماری از بازداشتی ها در کرج زندگی می کنند و یکی از آنها بنام امین الله مستقیم در شیراز دستگیر شده است.

رد تبعیض علیه بهائیان

این بهائیان در حالی بازداشت شده اند که محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اخیرا گفته بود در ایران هیچ کس به علت بهایی بودن دستگیر نشده و به زندان نمی ‌افتد .

او روز شنبه، ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) در سومین سالگرد دستگیری شش تن از هفت مدیر سابق جامعه بهائیان ایران گفت: "بهایی‌ها در ایران مانند هر شهروند دیگر ایرانی از حقوق شهروندی برخوردارند اما درست مانند سایر شهروندان اگر مرتکب جرمی شوند به طور طبیعی دستگاه قضایی با آنها برخورد می‌ کند."

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت در مرداد گذشته با حکم قاضی مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هر یک به ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

این افراد اتهام های وارده از جمله "افساد فی الارض"، جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام را بی اساس می دانند.

بهائیان پس از انقلاب ایران از حق تحصیل در دانشگاه ها و مشاغل دولتی محروم بوده، مجامع آنها غیرقانونی اعلام شده و تعدادی از قبرستان های آنان در مناطق مختلف تخریب شده است.

پنج تن از مدیران سابق جامعه بهائیان ایران هم اکنون در بند امنیتی زندان رجایی شهر کرج بسر می برند .

فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت به تازگی به همراه صدها زندانی دیگر به زندان قرچک ورامین منتقل شدنده اند که وضع بهداشتی و شرایط زندگی بند زنان آن وخیم گزارش شده است.

مطالب مرتبط