بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه اول خرداد

انفصال معاون رییس جمهور، صفحه اول روزگار حق نشر عکس a
Image caption انفصال معاون رییس جمهور، صفحه اول روزگار

"انهدام شبکه جاسوسی وابسته به سیا و بازداشت سی جاسوس" تیتر اول روزنامه های جمهوری اسلامی، رسالت، کیهان، ایران، جام جم و حمایت است که این خبر را از قول مقامات وزارت اطلاعات مهم دیده اند. حکم انفصال از خدمت معاون رییس جمهور، ابراز نگرانی از گرانی و اعلام تخلف دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که با چاپ عکس هائی از تظاهرات اسپانیائی ها خبر از گسترش موج انقلاب های عربی به قاره کهن داده اند.

ابراز نگرانی از معطل ماندن قانون

بیشتر روزنامه های امروز صبح با چاپ عکس هائی از بقائی معاون اجرائی رییس جمهور خبر داده اند که او محکوم به چهار سال انفصال از خدمات دولتی شده اما همچنان بر سر پست خود حاضر شده است. در همین زمان روزنامه ها در مقالات خود به اشاره به مصداق های مشخص از لزوم تبعیت از قانون نوشته اند. این اشارات در حالی است که شورای نگهبان سرپرستی رییس جمهور بر وزارت نفت را غیرقانونی خوانده و هنوز دولت پاسخی نداده و مجلس تذکر داده که دولت باید برای وزارت ورزش نامزد معرفی می کرد و مسئوالان فعلی تربیت بدنی و جوانان غیرقانونی هستند و حق تصر ف در امور ندارند و باز این نظر هم با بی اعتنائی دولت روبرو شده است.

محمدعلی دادخواه در سرمقاله روزگار نوشته اصولا در یک نظام دادرسی که مبادی نگرش عدالت منصفانه بر داد بر آن حاکم است اصل بر این جاری است که احکام دادگاه در موضع مشابه باید یکسان باشد. هنگامی که قانون اساسی تصویب شده ذات شغل‌های متعدد و حتی از منظر قانونی پذیرفته نیست و قانونگذار این موضوع را رد کرده است، جز مشاغل دانشگاهی. اما این سوال به ذهن متبادر می‌شود که در طول تاریخ انقلاب چند نفر متهم به این جرائم شناسایی شده‌اند و چند نفر فراخوان دادرسی شده‌اند. آیا در دیگر ادارات اشخاص چندین شغله نمی‌بینیم؟

نویسنده حقوقدان معتقد است در سرزمین ما متاسفانه اقتدار قانون ضعیف است. رانندگان در شاهراه‌ها به سرعت بسیار رانندگی می‌کنند اما هنگام دیدن ماکت خودرو پلیس توقف می‌کنند، چون از قدرت قانون هراس دارند. سعی دولت‌ها باید بر این پایه باشد که مردم به اقتدار قانون توجه داشته باشند. اقتدار قانون یعنی باور عمومی و اکنون پرسش ی که به ذهن متبادر می‌شود این است که چه چیزی اقتدار قانون را فرو می‌ریزد؟ آیا در دادوری داوران به اشخاص متعدد متفاوت نگاه می‌شود و به رغم جرم واحد مجازات گوناگون در نظر گرفته می‌شود؟

مقاله روزگار پرسیده آیا اکنون تنها یک نفر دوشغله دردستگاه‌های دولتی وجود دارد؟ برای احترام به قانون اعتبار به اجرای آن ازدل و جان نیاز است. به اقتدار قانون نه به عنوان قدرت از هر نوع تبعیض جلوگیری شود تا همه ما فردا قانون به عنوان منبع تصمیم‌گیری اعتبارقائل باشیم.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته آیا در جامعه فعلی ایران، اطاعت از قانون، ارزش اسلامی و انقلابی و ایرانی به شمار می آید؟ آیا شالوده اخلاق فردی و اجتماعی، آن چنان پی ریزی شده است که عدم تمکین در برابر قانون را ناپسند تلقی کند؟ آیا طبق ادعای ما، شعور فردی و اجتماعی ما آن قدر توسعه یافته است که قانون شکنی هم جرم به شمار آید و هم قبیح باشد؟ باید بپذیریم که اگر قانون شکنی، زیرکی، تدبیر، شهامت و رفتار ممدوح پنداشته شود، آن جامعه و مردمش به مرحله تمدن و توسعه یافتگی نرسیده اند.

به نظر این روزنامه قانون پذیری و عمل به آن باید در تمامی سطوح جامعه، اعم از دولتی و غیر دولتی تسری یابد; یعنی عالی رتبگان جامعه تا دون پایگان، همه مطیع قانون باشند. بلکه مقامات عالی که به موجب همین قانون، به صدر مصطبه و مسند والا نشسته اند، بیشتر در اطاعت از قانون بکوشند تا سرمشق زیردستان باشند اگر برعکس عمل شود به مصداق این بیت و تمثیل خواهد بود:

مردم سالاری در نهایت پرسیده آیا بایسته مسئولان کشور است که پیوسته جامعه را به چالش بکشند و سخنان ناصحان مشفق را نشنوند. مردم چه گناهی کرده اند که مدام باید ما و رفتارهای احساسی و غیر عقلایی ما را تحمل کنند؟ پس چرا پیوسته تمرکز ما را به هم می زنید و بر غم های ما می افزایید و برای روح و روان ما تنش ایجاد می کنید؟

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: بی عدالتی، حسین کشتکار ، روزنامه جوان

ابتکار در گزارشی نوشته پس از برکناری سه وزیری که گفته می‌شود وزارتخانه‌های تحت امرشان در وزارتخانه‌هایی دیگر ادغام می‌شوند، رئیس‌جمهور با انتشار نامه‌هایی از حضور آن‌ها در دولت قدردانی و با آنان خداحافظی کرد. با معرفی سرپرست برای دو وزارتخانه «رفاه و تأمین اجتماعی» و «صنایع و معاون» تکلیف آن دو وزارتخانه تا اندازه‌ای روشن شد؛ اما موضوع جانشین برای وزیر نفت همچنان محل نزاع مانده است. اگرچه رئیس‌جمهور اعلام کرده است که خود سرپرستی این وزارتخانه را برعهده می‌گیرد، اما شورای نگهبان با این موضوع مخالفت کرده است.

در کنار آن مخالفت برخی از چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس نیز اضافه شده است. اما آنچه برخی افراد را وادار به مخالفت کرده است، این موضوع است که محمود احمدی‌نژاد در غیاب وزیر نفت، باید ضمن حضور در نشست آتی اوپک در شهر وین، ریاست برگزاری این نشست را بر عهده داشته باشد.

گزارش ابتکار سپس نظر احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس را نقل کرده که گفته کدام مصلحت ملی اقتضا می‌کرد که ایشان وزیر نفت را عزل کند؟ آیا اشکالی داشت که وزیر نفت وزارت خود را ادامه دهد و تا روزی که مجلس با ادغام وزارت خانه های نفت و نیرو موافقت می‌کرد؟ حسن غفوری‌فرد نماینده دیگر مجلس گفته شرکت احمدی‌نژاد در نشست‌ آتی اوپک با توجه به سرپرستی‌اش در وزارت نفت، عین وهن به نظام است. وی به رئیس‌جمهوری توصیه کرد که هرچه سریع‌تر یکی از مدیران مجرب و توانمند حوزه نفت کشور را به‌عنوان وزیر یا سرپرست وزارت نفت معرفی کند.

اسپانیا، دنبال انقلاب های عربی

خراسان در سرمقاله خود نوشته معترضان میدان پوئرتودل سول بیانیه ای به نام «مانیفست کمپ خورشید» منتشر کرده اند که نشان می دهد هر چند ماهیت وقایع اسپانیا با آن چه در کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا رخ داد متفاوت است، اما از لحاظ شکلی دارای شباهت های غیرقابل انکاری می باشد.

به نوشته این روزنامه انقلاب های عربی در بهار ۲۰۱۱ ازسه عامل رکود اقتصادی و اوضاع بد معیشتی، دیکتاتوری و نظام بسته سیاسی و اسلام ستیزی و مسئله هویت عربی اسلامی مایه می گرفت که دلایل اصلی قیام مردم بود. رکود اقتصادی و بیکاری در اسپانیا را شاید بتوان تنها عامل هویتی مشترک در میان این دو پدیده دانست که آن هم به خاطر ساختار اقتصادی متفاوت اسپانیا و کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه قابل انطباق نیست.

روزنامه خراسان پذیرفته که ساختار سیاسی اسپانیا نیز برخلاف ساختار سیاسی بسته دیکتاتوری های عربی، از یک دموکراسی پارلمانی برخوردار است اما نوشته با این حال شباهت های شکلی و فرمی فراوان میان «میدان خورشید» مادرید و «میدان تحریر» مصر به عنوان نماد قیام های عربی به گونه ای است که نمی توان الهام پذیری جنبش جوانان اسپانیا از موج بیداری عربی را نادیده گرفت. خودجوش بودن، جوان محور بودن، تحصن در میادین، نقش اینترنت و طلب تغییر از جمله مشترکات است

علی اکبر جوانفکر در سرمقاله روزنامه ایران با عنوان قاره کهن بیدار می‌شود نوشته اینک فریاد اعتراض مردم اروپا به صورتی فراگیر و رو به گسترش در این قاره کهن شنیده می‌شود و همانطور که رهبر ایران پیش‌بینی کرده بودند، موج بیداری به تدریج کل اروپا را در برمی‌گیرد.

به نظر روزنامه دولت سال‌هاست که وضعیت وخیم اقتصادی سایه سنگین خود را بر سر کشورهای اروپایی گسترانده است و این کشورها تاکنون تلاش کرده‌اند در برابر این بحران و تبعات ناشی از آن، سرسختی و مقاومت نشان دهند اما تشدید بحران اقتصادی و دنباله آن یعنی بیکاری فزاینده، افزایش قیمت‌ها، فاصله طبقاتی و فقر، بیشتر جوامع اروپایی را بسیار آسیب پذیر کرده و آنها را برای بلند کردن صدای اعتراضات خود به خیابا‌ن‌ها کشانده است.

بر اساس سرمقاله ایران: روند خواسته‌های مردمی در اسپانیا و برخی از کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که موج بیداری، به تدریج سایر کشورهای این قاره را فرا می‌گیرد و تحلیلگران سیاسی معتقدند که این تحولات، با تأثیرات جدی تری همراه خواهد بود به نحوی که نشانه‌های آن بیش از همه در امریکا به چشم خواهد آمد.

تخلفات دولت و وضعیت بد اقتصادی

حق نشر عکس a
Image caption یارانه های نقدی در مصاحبه با دکتر پژوهان، دنیای اقتصاد

"تخلفات دولت در هدفمندی یارانه ها" تیتر اول مردم سالاری است، آرمان با عنوان "گزارش تخلفات یارانه ای دولت به مجلس" همین گزارش را نقل کرده و جهان صنعت در صدر اخبار خود نوشته "پرداخت یارانه ها از منابع بانک ها و بودجه دستگاه ها".

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از موج جدیدی از افزایش قیمت کالاها و خدمات مختلف طی هفته‌های اخیرخبر داده که بازارهای متعددی را در نوردیده و بر دغدغه‌های عمومی در مورد مشکلات معیشتی و اقتصادی دامن زده است. این نگرانی‌ها از آن جهت افزایش یافته که رشد قیمت کالاها و خدمات مختلف طی این روزها درحالی اتفاق می‌افتد که مدیران متعدد دولتی از رئیس‌جمهور گرفته تا مسئولان اقتصادی از زمان اجرای مرحله اصلاح قیمت‌ها در قالب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دائماً از عدم افزایش قیمت‌ها در سال ۹۰ و حتی ارزان شدن آنها خبر می‌دادند، اما افکار عمومی کشور در هفته‌های اخیر با واقعیت‌هایی متضاد با این وعده‌ها و پیش بینی‌ها مواجه شده است.

به نوشته این روزنامه در این میان یکی از مسائلی که زمینه نگرانی‌های بیشتر را فراهم آورده، افزایش روزافزون تقاضاهای اصناف مختلف برای بالا بردن قیمت‌ها است؛ بنابر گزارش‌های رسمی نهادها و دستگاه‌های مسئول نظارت و کنترل بازار، بسیاری از اصناف تولیدی و خدماتی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری، تقاضاهای متعددی را برای دستگاه‌های مسئول ارسال کرده و طی آن با استناد به بالا رفتن قیمت نهاده‌های تولید مانند حامل‌های انرژی، دستمزد نیروی انسانی، خواستار تعدیل مثبت و افزایش قیمت نهایی محصولات و خدمات هستند، درخواستهایی که به نظر می‌رسد با توجه به افزایش قابل ملاحظه قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید برای تولید کنندگان اصلاً غیرمنطقی نیست و بی‌توجهی به آنها، منجر به ورشکستگی و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی خواهد شد که پیامدهای ناگواری از جمله کاهش نرخ رشد اقتصادی، افزایش بیکاری و افزایش حجم واردات را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته به عبارت دیگر مسئولان اقتصادی کشور باید هرچه سریعتر با تدابیر کوتاه مدت، نقدینگی سرگردان در بازار را که هر ماهه با پرداخت یارانه‌های نقدی بر مقدار آن نیز افزوده می‌شود. از سطح جامعه جمع کنند تا به این ترتیب از افزایش تورم ناشی از رشد تقاضا جلوگیری شود. در قدم بعدی با ساماندهی و تمرکز بخشی به نقدینگی سرگردان جمع آوری شده در قالب تسهیلات پرداختی به واحدهای مولد در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی، چرخه تولید و عرضه را تسهیل و تسریع کند تا بتوان با افزایش عرضه، تقاضای متراکم موجود در جامعه را اجابت و مدیریت کرد.

یک لباس ضایع

ابراهیم رها در ستون طنز روزگار نوشته ۲۷۰۰ دیش ماهواره را در غرب تهران جمع آوری کرده اند. احسنت! یعنی گمان میکنم یکی از کارآمدترین اعمالی که مسوولان انجام می دهند، همین صنعت جمع آوری دیش و سپس نصب مجدد آن توسط مردم باشد. خیلی بازی بامزهای است. چندین سال است هی یک عده می آیند دیش ها را جمع می کنند، فردا صاحبخانه دوباره دیش می گذارد. این بازی هم از قایم باشک هیجان انگیزتر است هم مضرات پلی استیشن را ندارد. بچه ها کلا مرسی! ربطش هم به شعر حافظ این است که با این بازی جالب می توانید "خود را ز غم آزاده کنید"

در ادامه این ستون آمده: شورای نگهبان اعلام کرده سرپرستی رئیس دولت بر وزارت نفت غیرقانونی است. لطف کنند آن مواردی را که قانونی است به ما بگویند. لسان الغیب آورده "خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی". در باب این روزی ننهاده گویا مخاطبش سرپرست وزارت راه، نیکزاد است که دوره سرپرستی موقت سه ماهه اش تمام شده و بعد در حالی که قانونا کاره ای محسوب نمی شود، رفته به پروژه ادامه بزرگراه همت سرکشی کرده و رهنمود داده! اگر بنا به رهنمود است که ما هم در همین ستون کلی داریم، خوبش را هم داریم اما بد نیست پیش از آنکه در باب پروژه ای امر و نهی کنیم، از خودمان بپرسیم: »ببخشید شما؟!« یعنی آدم با لباس برق برقی برود بیرون، ناجور بودنش کمتر از این جور کارهاست که مسووالن مرتکب میشوند!

و سرانجام طنز نویس روزگار در تبیین بهتر شعر حافظ و "روزی ننهاده«" آمده: وزارت ارشاد با شرکت هایی که به ماهواره تبلیغ می دهند، برخورد می کند. البته خوب است این برخورد را هم هدفمند کنند، به این شکل که بر فرض با شرکتی که آگهی داده تا قبل از بفرمایید شام پخش شود خیلی سخت برخورد کنید اما اگر آگهی پیش از برنامه های مستند و پژوهشی اون یکی کانالش پخش می شود، یک مقدار ملایم برخورد کنیم.

مطالب مرتبط