بحرین وارادت گاز را از ایران متوقف کرد

پرچم ایران و بحرین حق نشر عکس a
Image caption ایران و بحرین در یکی از پر تنش ترین دوره های روابط خود قرار دارند

بحرین اعلام کرده است که به دنبال آن چه که دخالت های ایران در امور این کشور می‌خواند، واردات گاز از این کشور را متوقف کرده است.

شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، گفته است: "طرح واردات گاز طبیعی از ایران به علت دخالت‌های این کشور در امور داخلی بحرین فعلا متوقف شده است."

توقف واردات گاز ایران از سوی بحرین با خبر بازگشت سفرای ایران و کویت به محل ماموریت‌شان همزمان شد، که تصور می‌شد نشانی از کاهش تنش میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باشد.

گفته‌های وزیر خارجه بحرین درباره توقف واردات گاز از ایران روز دوشنبه دوم خرداد (۲۳ می) در روزنامه الوطن به چاپ رسید.

قرارداد اولیه واردات گاز طبیعی از ایران در سال ۲۰۰۸ میان دو کشور امضا شده است.

بر اساس این قرارداد، می‌بایست روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی از ایران به بحرین صادر شود؛ اما یک سال پس از امضا قرارداد اولیه، مذاکرات مربوط به آن متوقف شد. علت این توقف اعتراض بحرین به انتشار سرمقاله روزنامه کیهان به قلم حسین شریعتمداری بود که خواهان بازپس گیری این کشور و الحاق مجددش به ایران شده بود.

'دخالت آشکار'

وزیر امور خارجه بحرین در حالی از توقف واردات گاز از ایران خبر داده است که حدود دو هفته پیش اتاق بازرگانی بحرین خواهان تحریم تجاری کامل ایران به دلیل "دخالت آشکار ایران در امور داخلی بحرین و تهدید امنیت ملی این کشور" شد.

ایران می‎گوید که سرکوب شهروندان بحرینی توسط نیروهای نظامی این کشور و کمک نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به آن "نقض حقوق شهروندی" معترضان بحرینی و "دخالت نظامی کشور خارجی" در بحرین است.

در حالی که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی روابط پرتنش ایران و بحرین رو به آرامش گذاشته بود، مناسبات دو کشور از ۵ سال پیش تاکنون دست کم سه بار دچار تنش جدی شده است.

در حال حاضر دو کشور سفرای خود را از محل ماموریت شان فراخوانده‌ و یک دیپلمات از کشور متقابل را اخراج کرده‌اند. بحرین اعلام کرده است که در حال محاکمه دو ایرانی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی است.

تنش موجود در روابط ایران و بحرین، یکی از کم سابقه ترین تنش ها از زمان استقلال بحرین از ایران است.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است.

ایران تا سال ۱۹۷۱ میلادی نسبت به این جزیره ادعای ارضی داشت و آن را بخشی از خاک خود می دانست.

با نظارت سازمان ملل متحد در این سال یک نظرسنجی برگزار شد که ایران بر اساس نتیجه آن استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا، در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.