بازگشت سفیر ایران به کویت پس از یک سال غیبت

سفارت ایران در کویت حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفارت ایران در کویت طی یک سال گذشته بدون سفیر بوده است

منابع دیپلماتیک ایران تایید کرده‌اند که سفیر جدید این کشور در کویت، وارد کشور محل ماموریت خود شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی هم خبر داده که "مجدی احمد ابراهیم الظفیری" سفیر کویت در ایران که از ده سال پیش در این سمت قرار دارد، پس از یک دوره ترک محل ماموریت به نشانه اعتراض به سیاست های ایران، امروز( دوم خرداد ۱۳۹۰) به تهران بازخواهد گشت.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته پس از یک دوره تنش در روابط ایران و کویت از این کشور دیدار کرده بود و در جریان آن اعلام شد که سفرای ایران و کویت به محل ماموریت خود باز می‌گردند.

اردیبهشت ماه سال گذشته کویت ایران را متهم کرد که شبکه ای جاسوسی در این کشور به راه انداخته است.

سفارت ایران در کویت یک سال بدون سفیر

بحران در روابط دیپلماتیک میان دو کشور پس از آن شدت گرفت که دادگاهی در کویت حدود یک ماه و نیم پیش دو ایرانی را به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی سپاه پاسداران ایران به اعدام محکوم کرد.

پس از آن، کویت سفیر خود را از ایران فرا خواند و سه دیپلمات ایرانی را به عنوان "عنصر نامطلوب" از کویت اخراج کرد که ایران هر دو مورد را با اقدام مشابه پاسخ داد.

با این همه ایران از نزدیک به یک سال پیش و پس از فراخوانی علی جنتی از سفارت ایران در کویت، در این کشور سفیر نداشت و سفارت این کشور عملا توسط کاردار اداره شده است.

آقای جنتی بر خلاف پدرش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران که از هواداران محمود احمدی نژاد است، از سیاستمداران عملگرای نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت و نامزد رقیب آقای احمدی نژاد در دوره نهم انتخاب محسوب می شود.

اواخر بهار گذشته، علی جنتی، که از باسابقه ترین سفیران ایرانی محسوب می شود، از مقام خود در سفارت ایران در کویت کنار گذاشته شده و به جای او، محمدجلال فیروزنیا، رئیس اداره خلیج فارس در وزارت امورخارجه ایران به این سمت منصوب شده است. او پیش از این در بحرین و یمن سفیر بوده است.

با این همه پس از بالا گرفتن تنش در روابط دو کشور و فراخواندن سفیر کویت از ماموریتش در تهران، سفیر جدید ایران به کویت هم به این کشور اعزام نشد.

انتصاب دو سفیر در یک سال

حالا یک سال پس از فراخوانی علی جنتی، که به مدت ۱۸ سال در کویت سفیر بوده است و تعیین آقای فیروزنیا به عنوان جانشین او، دیپلمات دیگری به نام روح الله قهرمانی چابک، به عنوان سفیر ایران به کویت اعزام شده است.

آقای قهرمانی چابک، دومین دیپلماتی است که طی کمتر از یک سال گذشته، به عنوان سفیر ایران در کویت منصوب شده است.

خبرگزاری های ایرانی می گویند که آقای قهرمانی چابک، طی روزهای آینده استوارنامه خود را به عنوان سفیر جدید ایران تقدیم مقام‌های کویتی خواهد کرد. او پیشتر استاندار گیلان بوده است.

دیدار وزیر امور خارجه ایران از کویت که منجر توافق به بازگشت سفرای دو کشور به محل ماموریتشان شد، اخیرا به انتقاداتی در پارلمان کویت منجر شده است.

چند تن از نمایندگان پارلمان کویت از نخست وزیر این کشور انتقاد کرده اند که در حالی که روابط ایران با شورای همکاری خلیج فارس متشنج است، کشورشان در صدد بهبود روابط با ایران برآمده است.

از حدود سه ماه پیش و همزمان با آغاز اعتراضات ضد حکومتی در بحرین که حمایت ضمنی مقام های ایرانی را از معترضان به همراه داشت، روابط ایران و بحرین همزمان با تنش در روابط ایران با کویت متشج شده است.

مقام های ایران و برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، طی این مدت انتقاد ها و اتهامات تندی علیه یکدیگر مطرح کرده اند.