'پرونده دبیر کمیسیون فرهنگی دولت، به دولت مربوط نیست'

عباس امیری فر - اسفندیار رحیم مشایی حق نشر عکس a
Image caption عباس امیری فر متهم شده که از همکاران اسفندیار رحیم مشایی در "جریان انحرافی" است

فاطمه بداغی معاون حقوقی محمود احمدی نژاد، رییس ‌جمهوری ایران گفت که قوه مجریه از متهمان توزیع فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" حمایت قانونی نمی‌کند. خانم بداغی گفت اگر عباس امیری فر، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت و امام جماعت مسجد سلمان در نهاد ریاست جمهوری، اتهامی در زمینه این فیلم داشته باشد، این مسئله به دولت مربوط نیست.

اظهارات خانم بداغی، که روز دوشنبه ۲ خرداد (۲۳ مه) در مصاحبه با خبرگزاری فارس عنوان شده است، در شرایطی منتشر می‌شود که عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، سه هفته پیش رسما علت بازداشت آقای امیری فر را دست داشتن در توزیع فیلم ظهور بسیار نزدیک است دانسته بود.

همزمان، مطلبی منسوب به فرزندان عباس امیری فر در وبلاگ شخصی وی به چاپ رسیده که در آن، شایعه اقدام به "خودکشی" آقای امیری فر، که پیش از دستگیری او بود "خنده دار" دانسته شده است.

در این مطلب، آقای امیری فر "شاگرد ۲۲ ساله درس خارج" آیت الله خامنه‌ای و "بازنشسته سپاه پاسداران" معرفی شده و آمده است که وی پیش از انقلاب و "زیر شدیدترین شکنجه های ساواک" هم اقدام به خودکشی نکرد.

این واکنش، پس از آن صورت گرفت که روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از"اقدام نافرجام به خودکشی" توسط "یکی از بازداشت شدگان اخیر مرتبط با جریان انحرافی" به نام عباس تبر" خبر داد.

همین روزنامه در شماره ۱۸ اردیبهشت خود، "عباس تبر" را نام مستعار عباس امیری فر دانست و او را از همکاران "جریان انحرافی" معرفی کرده بود. جریان انحرافی عنوانی است که توسط محافظه‌کاران منتقد دولت در مورد همفکران اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر جنجالی محمود احمدی نژاد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پی انتشار ادعای اخیر روزنامه جوان، ساجده عرب سرخی، خواهرزاده همسر عباس امیری فر، در صفحه خود در سایت فیس بوک نوشته است "نام اصلی" آقای امیری فر قبل از انقلاب "تبر" بود.

'در همه پرونده های کارمندان دولت وارد نمی شویم'

فاطمه بداغی در گفت‌وگوی امروز خود با خبرگزاری فارس، در خصوص اتهامات وارد شده به آقای امیری‌فر تاکید کرده است: "رسما هیچ نمایندگی از امیری‌فر به عنوان معاونت حقوقی رئیس جمهور نداریم. ایشان وکیل دارند و دارند پیگیری می‌کنند. "

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا شما به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهوری کارهای امیری‎فر را که کارمند دولت می‌باشد پیگیری نمی‌کنید؟" گفت که ریاست جمهوری تنها در پرونده‌هایی دخالت می‌کند که موضوع آنها به "سمت" کارکنان دولت مرتبط باشد.

دو روز پیش، همسر آقای امیری فر در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود که تنها در دو روز اولی که همسرش در زندان اوین بود، با او تماس تلفنی داشت و از ۱۴ اردیبهشت به بعد از وضعیت و محل نگهداریش خبری ندارد.

عباس جعفری دولت آبادی پنج روز پیش، از زندانی بودن سه نفر در ارتباط با تهیه و توزیع فیلم ظهور بسیار نزدیک است سخن گفت و هشدار داد که "هر کس که در تهیه، تولید و توزیع فیلم نقش آفرینی کرده باشد تحت تعقیب قرار می گیرد."

همزمان، سایت الف نزدیک به احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، با خبر دادن از دستگیری "یکی دیگر از نزدیکان مشایی" در ارتباط با تولید فیلم ظهور نزدیک است، وی را "[کاظم] کیاپاشا مسئول ارشد نهاد ریاست‌جمهوری" معرفی کرد.

سایت الف، آقای کیاپاشا را از "دوستان ۲۰ ساله رئیس دفتر رئیس جمهوری" معرفی کرد که در زمان تصدی مسئولیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان ایرانگردی و جهانگردی توسط اسفندیار رحیم مشایی، مشاور رسمی وی بوده است.

کاظم کیاپاشا در شهریور ماه گذشته با حکم اسفندیار رحیم مشایی به عنوان سرپرست هسته گزینش نهاد ریاست جمهوری منصوب شده بود.

در همین ارتباط، چندی پیش رسانه‌ها از زندانی شدن "علی اصغر سیجانی" تهیه کننده فیلم ظهور بسیار نزدیک است نیز خبر داده بودند.

مجموعه این برخوردها، پس از آن آغاز شد که توزیع گسترده و رایگان فیلم ظهور بسیار نزدیک است، که در آن محمود احمدی‌نژاد همان "شعیب بن صالح" دانسته شده که عده ای از شیعیان او را از یاران امام دوازدهم شیعیان می دانند، انتقاد بسیاری از روحانیون و مسئولان را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط