تماس تلفنی دو آمریکایی‌ زندانی در ایران پس از شش ماه

آمریکایی های زندانی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption محمد علی کلی، یوسف اسلام و سراسقف توتو خواهان آزادی بائر و فتال شده اند

خانواده های دو آمریکایی زندانی در ایران از تماس تلفنی آنها با بستگانشان خبر داده اند.

به گفته خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال، حال این دو نفر در مکالمه های جداگانه با نزدیکانشان خوب به نظر رسیده است.

این نخستین بار از نوامبر سال گذشته است که این دو نفر توانسته اند با خانواده های خود تلفنی صحبت کنند.

این دو نفر به خانواده های خود گفتند اوائل امسال در اعتراض به ممانعت مقام های ایرانی از دریافت نامه های شخصی، به مدت ۱۷ روز اعتصاب غذا کرده بودند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده از ایران خواست به دیپلمات های سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در این کشور اجازه دهد با این دو نفر دیدار کنند.

همزمان، محمد علی کلی، از اسطوره های بوکس جهان و تعداد دیگری از شخصیت های مسلمان آمریکایی اعلام کرده اند که روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن شرکت خواهند کرد تا بار دیگر خواهان آزادی شین باوئر و جاشوا فتال شوند.

محمد علی کلی پیش تر در نامه ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از او خواسته بود این افراد را آزاد کند.

یوسف اسلام، خواننده مسلمان شده بریتانیایی و سراسقف دزموند توتو، برنده جایزه نوبل و از چهره های مبارزه با آپارتاید از دیگر شخصیت های جهانی هستند که از ایران خواسته اند شین باوئر و جاشوا فتال را آزاد کنند.

شین باوئر ۲۸ سال سن دارد و روزنامه نگار آزاد است. آقای باوئر، سارا شورد، نامزد او و جاشوا فتال که او هم ۲۸ ساله است به کردستان عراق رفته بودند و در حین گردش در یک منطقه خوش آب و هوای مرزی بازداشت شدند.

ایران شین باوئر و جاشوا فتال را متهم کرده است که به همراه سارا شورد به طور غیرقانونی از مرز عراق وارد خاک این کشور شده اند و آنها را جاسوس نامیده است.

سارا شورد پیش تر به علت مشکلات جسمی با تودیع وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شده بود.

هر سه نفر اتهام های وارد شده را به شدت تکذیب کرده اند.

خانواده های باوئر و فتال در بیانیه ای اعلام کردند: "به رغم استقبال ما از تماس تلفنی آنها پس از شش ماه سکوت، نگرانی ما از سلامت روانی آنها به خاطر انزوای وحشتناکشان کاهش نیافته است."

این بیانیه افزود: "رفتار غیرانسانی با آنها باید با آزادی فوری پایان یابد. افرادی که مسوول بازداشت آنها هستند، با زندانی کردن ناعادلانه آنها و ادامه حبس این دو نفر بدون برگزاری روند قانونی و بدون وجود علت موجه باعث سرافکندگی ایران هستند."

خانواده های باوئر و فتال همچنین گفتند به اعتصاب غذای به صورت نوبتی ادامه خواهند داد. این اعتصاب غذا در نخستین سالگرد دیدار مادران شین باوئر و جاشوا فتال از فرزندانشان در تهران آغاز شده است.

مطالب مرتبط