انفجار در پالایشگاه آبادان به هنگام حضور احمدی نژاد

مراسم افتتاح توسعه پالایشگاه آبادان حق نشر عکس Isna
Image caption در مراسم افتتاح طرح توسعه پالایشگاه آبادان با حضور احمدی نژاد، انفجار رخ داد

هنگام برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، انفجاری در پالایشگاه روی داده که به آتش سوزی، پخش گازهای سمی و کشته و زخمی شدن تعدادی از کارکنان منجر شده است.

آمار کشته ها و زخمی ها هنوز مشخص نیست و آمارهای متفاوتی در این زمینه منتشر شده است.

خبرگزاری مهر از ۲۰ مجروح و دو نفر کشته خبر داده اما خبرگزاری فارس تعداد کشته ها را یک نفر و تعداد زخمی ها را ۱۷نفر گزارش کرده است و خبرگزاری دانشجویان ایران نیز نوشته که در این حادثه یک نفر کشته و ۲۴ نفر مجروح شده اند که حال یکی از مجروحان وخیم است.

بعد از وقوع انفجار کسانی که در مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان حاضر بودند بلافاصله این مراسم را ترک کرده اند.

بنابر گزارش خبرگزاری فارس، دود غلیظی فضای آبادان را فرا گرفته است و به گزارش خبرگزاری مهر، احتمال انفجار مجدد نیز در این تاسیسات وجود دارد.

آقای احمدی نژاد بعد از این حادثه از آبادان به تهران برگشته و دستور داده یک هواپیما از تهران برای انتقال مجروحان و حادثه دیدگان به آبادان اعزام شود.

دلیل انفجار روشن نیست اما خبرگزاری مهر نوشته که نشت گاز از یکی از واحدهای پالایشگاه عامل انفجار و آتش سوزی و گسترش گازهای سمی بوده که چند نفر از کارکنان و حاضران در پالایشگاه را مسموم کرده است.

این خبرگزاری نوشته که در این حادثه، به آقای احمدی نژاد و همراهان و گزارشگران خبری که او را همراهی می کردند آسیبی نرسیده است.

همزمان با انتشار خبر انفجار، حمید رضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس، به خبرنگاران گفته که "کارشناسان قبلا در باره پالایشگاه آبادان هشدار داده بودند و این اتفاق خرابکاری نبوده است."

حق نشر عکس ilna
Image caption حادثه انفجار در پالایشگاه آبادان تعدادی کشته و مجروح به جای گذاشت

به گفته آقای کاتوزیان، "مشکل پالایشگاه آبادان فنی بوده و کارشناسان هشدار داده بودند که پالایشگاه آبادان آمادگی افتتاح ندارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای احمدی نژاد بعد از این حادثه در جمع کارکنان پالایشگاه گفته که "ایران آمادگی دارد صنعت تمام کشورهای اسلامی و صنعت نفت کشورهای تولید کننده نفت را نوسازی کند."

ایران بعد از گسترش تحریم های بین المللی و احتمال بروز مشکل در واردات بنزین، در سال گذشته خورشیدی برنامه ای را برای تولید بنزین در پتروشیمی ها به اجرا گذاشت و بعد از آن نیز سعی کرد تا طرح توسعه تولید بنزین در پالایشگاهها را با سرعت بیشتری دنبال کند.

طرح توسعه پالایشگاه آبادان نیز از جمله طرح های افزایش تولید بنزین در داخل است که بنابر گزارشهای وزارت نفت ۸۲۰ میلیون دلار در این طرح سرمایه گذاری شده و قرار بود با اجرای آن، چهار میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر تولید شود.

بنابر گزارشهای رسمی، پالایشگاه آبادان حدود هشت میلیون لیتر بنزین تولید می کند و قرار بود با بهره برداری از طرح توسعه این پالایشگاه، تولید بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز برسد.

آنطور که مقامات وزارت نفت پیشتر اعلام کرده بودند، شرکت های داخلی، ساخت و اجرای این پروژه برعهده داشته اند و این تاسیسات "با استفاده از تکنولوژی های جدید و پیشرفته جهانی و متناسب با استانداردهای معتبر دنیا ساخته شده است."

مطالب مرتبط