اتحادیه اروپا نام تحریم‌شدگان جدید ایرانی را اعلام کرد

به روز شده:  14:22 گرينويچ - سه شنبه 24 مه 2011 - 03 خرداد 1390

موج تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران

اتحادیه اروپا فهرست شرکت هایی را منتشر کرد که به تازگی تحریم کرده. شرکتهایی که می گوید با پرونده اتمی ایران در ارتباط بوده اند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اتحادیه اروپا، نام افراد و حدود ۱۰۰ نهاد جدیدی را که روز گذشته به ظن ارتباط با برنامه هسته ای ایران مشمول تحریم شده اند، اعلام کرد.

وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، روز دوشنبه دوم خرداد (۲۳ مه) این تحریم ها را علیه ایران تصویب کردند.

شرکتهای کوچک و بزرگ صنعتی، مثل شرکتهای صدرا و گروه صنعتی ندا، نهادهای وابسته به سپاه پاسداران مانند بنیاد تعاون، بانک مهر و بانک انصار و موسسه های مالی و کشتیرانی، از جمله نهادهای هستند که در فهرست جدید تحریم شدگان قرار گرفته اند.

اتحادیه اروپا در تصمیم جدید خود ممنوعیت سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران را که در زمان ریاست او بر سازمان انرژی اتمی ایران اعمال شده بود، تعلیق کرده است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا عیله ایران

فرناز قاضی زاده از یکی از سخنگویان کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پرسیده است روند اضافه کردن نام اشخاص و شرکتها به فهرست تحریمهای اتحادیه اروپا چیست؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بنا به تصمیم اتحادیه اروپا، چهار نفر از مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران مشمول تحریم‌هایی از قبیل ممنوعیت سفر به کشورهای اروپایی و مسدود کردن دارایی‌هایشان شده اند.

محمد احمدیان، ناصر رستخواه، بهزاد سلطانی و مسعود اخوان فرد چهار معاون رئیس سازمان انرژی اتمی هستند که این تحریم ها در خصوص آنها اعمال خواهد شد.

همچنین نام محمد حسین داجمر، مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی در فهرست جدید اتحادیه اروپا گنجانده شده است.

چندین شرکت حمل و نقل وابسته به کشتیرانی ایران نیز از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده اند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز سه شنبه ۳ خرداد در واکنش به اعلام تحریم های جدید علیه ایران در یک نشست خبری، تصمیم اخیر اتحادیه اروپا را "غیرمنطقی" خواند.

او گفت که تصمیم برای اعمال تحریم های جدید و در عین حال آغاز دور تازه مذاکره با ایران با یکدیگر تناقض دارد.

چندین شرکت حمل و نقل وابسته به کشتیرانی ایران نیز از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده اند

به گفته او در مورد مذاکرات نمایندگان ایران با نمایندگان کشورهای ‌١+۵ اتفاق جدیدی رخ نداده است.

آقای مهمانپرست گفت که اشاره مستقیمی هم در مورد اینکه روند مذاکرات به بن‌بست رسیده باشد دریافت نشده است و افزود: "امیدواریم طبق توافقات انجام شده براساس رویکرد همکاری برای گفت‌وگو در مورد موضوعات مشترک، طرف مقابل هر زمان آمادگی داشت این آمادگی را اعلام کند تا مذاکرات ادامه داشته باشد."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه اجلاس وزاری خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه تحریم ایران توسط کشورهای اروپایی را اقدامی مهم ارزیابی کرد و گفت: "این که در میان اتفاقات و تحولات خاورمیانه، برنامه هسته ای ایران را فراموش نکنیم، مسئله مهمی است."

هفته گذشته آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران خواسته بودند که به مذاکرات هسته‌ای بازگردد.

با این که ایران از ادامه مذاکرات با نمایندگان جامعه بین‌الملل استقبال کرده، اما اختلافات موجود مانع از تعیین تاریخی دقیق برای انجام این مذاکرات شده است.

آخرین دور گفت‌وگوهای اتمی ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه گذشته و به دنبال عدم توافق طرفین بر سر طرح مبادله سوخت و نیز مسئله توقف غنی سازی اورانیوم با شکست روبه رو شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصمیم اخیر اتحادیه اروپا را "غیرمنطقی" خواند

ماه گذشته میلادی نیز، اتحادیه اروپا ۳۲ مقام ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی سال‌های گذشته با صدور چند قطعنامه خواهان شفاف‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران و اقداماتی از جمله توقف غنی‌سازی اورانیوم شده است.

قدرت‌های غربی، ایران را به دنبال کردن یک برنامه مخفیانه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متهم می‌کنند.

ایران هنوز غنی‌سازی اورانیوم را که می تواند مصرفی دوگانه، هم برای تامین انرژی و هم تولید سلاح داشته باشد، متوقف نکرده است. این کشور همواره تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.