احضار کاردار سفارت بحرین به وزارت خارجه ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران خواهان دسترسی اتباع بازداشتی خود به وکیل در بحرین شده است

وزارت امور خارجه ایران، کاردار سفارت بحرین در تهران را احضار و نسبت به "حکم دادگاه نظامی بحرین در حق یک تبعه ایرانی مقیم این کشور" اعتراض کرده است.

وزارت امور خارجه ایران حکم این ایرانی را "ظالمانه" توصیف کرده اما توضیح بیشتری درباره آن نداده است.

حدود یک ماه پیش منابع بحرینی اعلام کرده بودند دو ایرانی و یک بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران ایران در بحرین محاکمه می شوند.

به گزارش منابع رسمی در دولت بحرین این سه نفر متهم بودند که در خلال سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ "به قصد آسیب زدن به منافع ملی کشور"، اطلاعات اقتصادی و نظامی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران جمع آوری می کردند.

روابط بحرین و ایران در هفته های اخیر به شدت متشنج شده است. دو کشور سفرای خود را فراخوانده و هر کدام اقدام به اخراج یک دیپلمات طرف مقابل کرده اند.

کاردار بحرین هم در غیاب سفیر این کشور در ایران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده است.

درخواست دیدار کنسول ایران با بازداشتی ها

منابع ایرانی می گویند که وزارت امور خارجه ایران ضمن اعتراض به نحوه دستگیری و محاکمه اتباع ایرانی که "بدون اعلام به سفارت ایران در منامه و انتخاب وکیل مدافع صورت گرفته" از کاردار بحرین خواسته است ضمن انعکاس سریع موضوع به دولت بحرین، براساس کنوانسیون بین‌المللی نسبت به اعلام اسامی اتباع ایرانی بازداشت شده و تعیین وقت ملاقات کنسول سفارت ایران در منامه با این افراد اقدام شود.

احضار کاردار بحرین به وزارت امور خارجه در حالی صورت می گیرد که یک روز پیش از این وزیر امور خارجه بحرین از توقف واردات گاز از ایران خبر داده بود.

شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، گفته است: "طرح واردات گاز طبیعی از ایران به علت دخالت‌های این کشور در امور داخلی بحرین فعلا متوقف شده است."

روابط دو کشور از زمان آغاز اعتراض های مردمی در بحرین به حکومت این کشور و سرکوب آنها رو به تیرگی گذاشته است.

ایران می‎گوید که سرکوب شهروندان بحرینی توسط نیروهای نظامی این کشور و کمک نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به آن "نقض حقوق شهروندی" معترضان بحرینی و "دخالت نظامی کشور خارجی" در بحرین است.

تنش موجود در روابط ایران و بحرین، یکی از کم سابقه ترین تنش ها از زمان استقلال بحرین از ایران است.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است.

ایران تا سال ۱۹۷۱ میلادی نسبت به این جزیره ادعای ارضی داشت و آن را بخشی از خاک خود می دانست.

با نظارت سازمان ملل متحد در این سال یک نظرسنجی برگزار شد که ایران بر اساس نتیجه آن استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا، در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.