نهمین دوره انتخابات مجلس ایران ۱۲ اسفند برگزار می‌شود

وزارت کشور حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت کشور ایران مجری برگزاری انتخابات در این کشور است

وزارت کشور ایران به عنوان مجری انتخابات در این کشور، اعلام کرده است که نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۲ اسفند سال جاری خورشیدی برگزار می شود.

مطابق اطلاعیه ای که وزارت کشور ایران منتشر کرده، ثبت نام از داوطلبان نمایندگی از سوم دی ماه سال ۱۳۹۰ آغاز می شود و به مدت یک هفته ادامه دارد.

شورای نگهبان بر اساس قانون انتخابات، تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی را بر عهده خواهد داشت.

این شورا طی نزدیک به دو ماه از زمان ثبت نام تا برگزاری انتخابات، اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده را در اختیار وزارت کشور قرار می دهد و به شکایت رد صلاحیت شدگان رسیدگی می کند.

وزارت کشور ایران از داوطلبان نامزدی انتخابات که سمت های دولتی در اختیار دارند، خواسته است که مطابق قانون، ۶ ماه پیش از ثبت نام در انتخابات، یعنی حداکثر تا سوم تیر ماه از سمت های خود استعفا دهند.

به گفته وزارت کشور، رئیس جمهوری و معاونان و مشاورانش، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونان او، مشاوران معاونان رئیس جمهوری، رؤسای دفاتر سران سه قوه، وزیران و سرپرستان وزارتخانه ها، معاونان و مشاوران وزیران، مطابق قانون از امکان داوطلب شدن برای شرکت در رقابت های انتخابات مجلس محروم هستند.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران دقایقی پس از انتشار اطلاعیه وزارت کشور مبنی بر آغاز فعالیت اجرایی انتخابات، با شرکت در یک نشست خبری پیش بینی کرد که انتخابات مجلس نهم، "با حضور پرشور مردم، یکی از بهترین انتخابات های طول تاریخ جمهوری اسلامی" باشد.

۱۰۵ سال از شورای ملی تا شورای اسلامی

انتخابات پیش رو در ایران مربوط به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی است، هر چند ایران از ۱۰۵ سال پیش که مظفرالدین شاه قاجار فرمان مشروطه را صادر کرد، دارای مجلس قانونگذاری ملی بوده است.

به این ترتیب ایران در میان کشورهای منطقه و همسایگانش یکی از کشورهای پیش رو در زمینه تاسیس شورایی متشکل از نمایندگان مردم و اصناف با هدف قانونگذاری است.

اولین دوره مجلس شورای ملی ۱۴ مهر ۱۲۸۵ در محل کاخ گلستان تهران آغاز شد.

تا زمان سقوط سلسله پهلوی به عنوان آخرین حکومت پادشاهی در ایران، مجلس شورای ملی ایران ۲۴ دوره قانونگذاری را سپری کرده که البته در مواردی با تعطیلی موقت مجلس همراه بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption افتتاح اولین دوره مجلس شورای ملی در کاخ گلستان؛ پارلمان ملی در ایران بیش از یک قرن قدمت دارد

بیست و چهارمین دوره مجلس شورای ملی در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ یک روز پیش از پیروزی انقلاب با ریاست عبدالله ریاضی پایان گرفت.

در حدود یک سال پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، انتخابات مجلس در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ برگزار و اولین دوره قانونگذاری در حکومت جمهوری اسلامی در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹ افتتاح شد.

نام پارلمان ایران تا زمان بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸، رسما "مجلس شورای ملی" بود.

در جریان بازنگری در قانون اساسی، نام مجلس شورای ملی به "مجلس شورای اسلامی" تغییر کرد.

اولین رئیس مجلس شورای ملی ایران، مرتضی قلی هدایت و اولین رئیس مجلس پس از انقلاب اکبر هاشمی رفسنجانی است.

در صورتی که توالی مجالس قانونگذاری ملی ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ ادامه می یافت، انتخابات پیش رو برای مجلس ایران، سی و سومین دوره انتخابات پارلمان ملی این کشور محسوب می شد.