ایران: شرط مذاکره با عربستان خروج از بحرین است

ایران و عربستان حق نشر عکس lll
Image caption روابط ایران و عربستان پس از رخدادهای بحرین پر تنش شده است

امیرحسین عبداللهیان، مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت امور خارجه ایران با تکذیب تلاش وزیر امور خارجه این کشور برای ملاقات با مقامات دولت عربستان سعودی گفت که شرط ایران برای مذاکره با عربستان، تخلیه خاک بحرین است.

آقای عبداللهیان با تأکید بر اینکه راه گفت و گو با عربستان هنوز بسته نشده است، اظهار امیدواری کرد که مقامات عربستان متوجه "عملکرد غلط خود در بحرین" بشوند.

در پی شروع تظاهرات ضد دولتی در بحرین، نیروهایی از کشورهای منطقه از جمله صدها تن از نیروهای عربستان سعودی به درخواست حکومت بحرین برای مقابله با معترضان وارد این کشور شدند. این اقدام واکنش انتقاد آمیز ایران را به دنبال داشت.

مقامات ایرانی می گویند که سرکوب شهروندان بحرینی توسط نیروهای نظامی این کشور و کمک نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به آن "نقض حقوق شهروندی" معترضان بحرینی و "دخالت نظامی کشور خارجی" در بحرین است.

آقای عبداللهیان همچنین به تناقض سیاستهای آمریکا در منطقه اشاره کرد و گفت: "در جایی مثل مصر می پذیرند حسنی مبارک برود، در تونس می پذیرند بن علی نباشد، در لیبی با نیروی نظامی ناتو پای کار می آیند، اما در بحرین چشمانشان را روی کشتار مردم می بندند."

او با اشاره به سخنان هفته گذشته باراک اوباما درباره رخدادهای منطقه، گفت: "رئیس جمهورآمریکا درباره همه چیز مرثیه سرایی کرد، اما نمی گوید که بحرین به وسیله عربستان اشغال شده است."

رئیس جمهوری آمریکا در باره بحرین گفته بود: "ما چه به طور علنی و چه در خفا تاکید کرده ایم که بازداشت های گسترده و استفاده از زور محض با حقوق جهان شمول شهروندان بحرین در تضاد است و باعث نمی شود درخواست های مشروع برای اصلاحات از میان برود."

اسلام، شاه بیت رخدادهای منطقه خاورمیانه

معاون وزیر امور خارجه ایران با رد "فیس بوکی" و "فست فودی" خواندن انقلاب های کشورهای خاورمیانه از سوی تعدادی از کارشناسان، آن ها را انقلاب های واقعی دانست که طرح "خاورمیانه بزرگ آمریکایی ها" را زیر سئوال برده اند.

آقای عبداللهیان با اشاره به اینکه دولت آمریکا حدود سه دهه از حکومت حسنی مبارک حمایت کرد، گفت: "وقتی آنها با انقلاب مصر روبرو شدند، در مدت کمتر از یک ماه مجبور شدند با آن کنار بیایند و در کوتاه ترین زمان ممکن، هیلاری کلینتون به مصر می رود و با آغاز سفر خود از میدان التحریر با کمال گستاخی گفت که ما با مردم هستیم."

اشاره آقای عبدالهیان به رخدادهای سال گذشته خورشیدی در مصر است که پس از سه هفته درگیری مخالفان با نیروهای پلیس و اعلام بی طرفی ارتش، به سقوط حکومت سی ساله حسنی مبارک که از متحدان اصلی آمریکا در منطقه بود، منجر شد.

معاون خاورمیانه و خلیج فارس وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه پس از واقعه ۱۱ سپتامبر آمریکایی ها با "طرح خاورمیانه بزرگ و آموزش مادران، جوانان و کارهای رسانه ای" می خواستند "دموکراسی غربی لیبرالی" را در منطقه پیاده کنند، طرح آنها را ناموفق خواند زیرا آن ها جامعه ای را نمی شناختند که هنوز در بخش هایی از آن مردم به شیوه عشایری زندگی می کنند.

او "شاه بیت" رخدادهای اخیر منطقه خاورمیانه را "اسلام" دانست که آمریکایی ها همیشه آن را نادیده گرفته اند.

مطالب مرتبط