درخواست چهره های اسلامی از آیت الله خامنه ای برای آزادی دو آمریکایی

آمریکایی های زندانی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption این دو آمریکایی در زندان اوین محبوسند

شماری از چهره های برجسته اسلامی فعال در آمریکا و کانادا طی نامه ای از رهبر ایران خواسته اند که برای آزادی شین باوئر و جاشوا فتال اقدام کند.

محمد علی کلی، سه دور قهرمان بوکس سنگین وزن جهان، امام محمد مجید، رئیس جامعه اسلامی آمریکای شمالی - بزرگ ترین سازمان اسلامی این منطقه - و اکبر احمد، سفیر پیشین پاکستان در آمریکا و استاد علوم سیاسی در دانشگاه آمریکن، از جمله ۱۳ شخصیتی هستند که برای آزادی دو آمریکایی به آیت الله علی خامنه ای نامه نوشته اند.

آنها گفته اند که این دو نفر که حدود 22 ماه از بازداشتشان در مرز ایران و عراق می گذرد، برای ترویج گفتگو به منطقه خاورمیانه سفر کرده بودند و قصد نداشتند که بین ایالات متحده و ایران مشکل ایجاد کنند.

این چهره های اسلامی سه شنبه در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن جمع شدند. اعضای خانواده های دو آمریکایی نیز در این نشست حضور داشتند.

رهبران جامعه مسلمانان آمریکای شمالی از آیت الله خامنه ای خواستند که در مورد دو جوان آمریکایی "عطوفت و رافت اسلامی" نشان دهد.

آنها گفتند: "ما اطمینان داریم که عطوفت و رافت اسلامی شما می تواند تصویر مثبت تری از اسلام ایجاد کند و به محققان و سازمان های اسلامی کمک کند که جامعه ای معتبر در آمریکا به وجود بیاورند".

اتهام جاسوسی

شین باوئر ۲۸ سال سن دارد و روزنامه نگار آزاد است. آقای باوئر، سارا شورد، نامزد او و جاشوا فتال که او هم ۲۸ ساله است به کردستان عراق رفته بودند و در حین گردش در یک منطقه خوش آب و هوای مرزی بازداشت شدند.

ایران شین باوئر و جاشوا فتال را متهم کرده که به همراه سارا شورد به طور غیرقانونی از مرز عراق وارد خاک این کشور شده اند و آنها را جاسوس نامیده است.

سارا شورد پیش تر به علت مشکلات جسمی با تودیع وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شده بود.

هر سه نفر اتهام های وارد شده را بی اساس می دانند.

محمد علی کلی سه شنبه در کنفرانس خبری واشنگتن حاضر بود اما به علت کهولت سن و ابتلا به بیماری آلزایمر، همسرش از طرف وی صحبت کرد.

محمد علی کلی پیش تر در نامه ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از او خواسته بود این افراد را آزاد کند.

یوسف اسلام، خواننده مسلمان شده بریتانیایی و سراسقف دزموند توتو، برنده جایزه نوبل و از چهره های مبارزه با آپارتاید از دیگر شخصیت های جهانی هستند که از ایران خواسته اند شین باوئر و جاشوا فتال را آزاد کنند.

خانواده های این دو آمریکایی چند روز پیش از تماس تلفنی آنها با بستگانشان خبر دادند.

به گفته خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال، حال این دو نفر در مکالمه های جداگانه با نزدیکانشان خوب به نظر رسیده است.

این نخستین بار از نوامبر سال گذشته است که این دو نفر توانسته اند با خانواده های خود تلفنی صحبت کنند.

این دو نفر به خانواده های خود گفتند اوائل امسال در اعتراض به ممانعت مقام های ایرانی از دریافت نامه های شخصی، به مدت ۱۷ روز اعتصاب غذا کرده بودند.

خانواده های باوئر و فتال می گویند که به اعتصاب غذا به صورت نوبتی ادامه خواهند داد.

این اعتصاب غذا در نخستین سالگرد دیدار مادران شین باوئر و جاشوا فتال از فرزندانشان در تهران آغاز شده است.

مطالب مرتبط