آژانس اتمی: اطلاعات تازه مدعی جنبه های تسلیحاتی برنامه ایران است

محمود احمدی نژاد در بازدید از تاسیسات اتمی حق نشر عکس AFP
Image caption آژانس می گوید ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از چهار هزار کیلو تجاوز می کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه ای می گوید که اطلاعات تازه ای دریافت کرده است که مدعی کار مخفیانه در ایران بر اجزای یک برنامه تسلیحات اتمی است.

این گزارش برای بررسی در نشست ششم تا دهم ماه ژوئن شورای حکام تنظیم شده است.

در این گزارش آمده است: "آژانس نگران وجود احتمالی فعالیت های فاش نشده اتمی در گذشته و حال است... از جمله فعالیت هایی مرتبط با توسعه یک کلاهک اتمی برای یک موشک."

این گزارش می گوید که در مجموع آژانس نمی تواند "نتیجه گیری کند که همه مواد اتمی در ایران فقط به فعالیت های صلح آمیز محدود می شوند."

ایران همواره از همکاری با آژانس در ارتباط با اطلاعاتی - که آژانس از اعضای شورای حکام دریافت کرده - و حاکی از فعالیت های اتمی مخفیانه به روی برنامه تسلیحات اتمی است خودداری می کند. ایران این اطلاعات را جعلی می خواند و می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

یک مقام ارشد آژانس که با این گزارش آشناست به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که اطلاعات مورد اشاره در گزارش حاکیست که فعالیت های فاش نشده ایران حداقل تا سال قبل ادامه داشته است.

در گزارش آژانس همچنین آمده است که ایران همچنان ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را افزایش داده است، که در تمرد از قطعنامه های سازمان ملل متحد انجام می شود.

این گزارش ۹ صفحه ای که میان اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی توزیع شده و خبرگزاری ها به آن دست یافته اند در اشاره به فعالیت های احتمالا مرتبط با توسعه تسلیحات اتمی می گوید که "نشانه هایی هست از اینکه بعضی از این فعالیت ها ممکن است بعد از سال ۲۰۰۴ ادامه یافته باشد."

براساس این گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در نامه ای به فریدون عباسی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان اتمی آن کشور، "ضمن تاکید مجدد بر نگرانی ها، اهمیت رفع ابهام از این مسائل توسط ایران را بیان کرد."

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد بین المللی که با گزارش آژانس آشناست می نویسد که ایران هنوز به این نامه پاسخ نداده است.

آژانس محاسبه کرده است که ذخیره اورانیوم غلظت پایین ایران در شعبه اصلی کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز اکنون به ۴۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

غنی سازی اورانیوم جنجالی ترین بخش برنامه اتمی ایران است. اورانیوم غنی شده با غلظت پایین به عنوان سوخت نیروگاه های اتمی به کار می رود اما در صورت غلظت بالا در ساخت سلاح های اتمی کاربرد دارد، چیزی که ایران می گوید به دنبال آن نیست.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چهار دور تحریم به خاطر خودداری از توقف غنی سازی بر ایران تحمیل کرده است.

مطالب مرتبط