احمدی‌نژاد از یارانش دفاع کرد

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس FARS
Image caption آقای احمدی‌نژاد و گروهی از نزدیک‌ترین یارانش در هفته‌های اخیر درگیر یک چالش بی‌سابقه سیاسی بوده‌اند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از گروهی از نزدیکانش که در هفته های اخیر به شدت مورد حمله اصولگرایان منتقد دولت قرار گرفته اند، دفاع کرد.

او امروز چهارشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) در مراسم تودیع حمید بقایی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: "عده ای می گویند که سازمان میراث فرهنگی مجوز ساخت هتل می دهد و این را جرم تلقی می کنند، اگر این اقدام جرم است ما به آن افتخار می کنیم".

سایت الف، پایگاه خبری متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران، اخیرا آقای بقایی و اسفندیار رحیم مشایی را به اعمال نفوذ برای واگذاری پروژه احداث یک هتل به شرکتی متهم کرده بود که خود در آن سهم داشتند و نوشته بود که دولت زمین این هتل را به صورت رایگان به شرکت مذکور واگذار کرده است.

اما آقای احمدی نژاد امروز گفت: "در حالی که همه جای دنیا امکانات، زمین و وام ارزان به منظور ساخت هتل و ایجاد تأسیسات زیربنایی توسعه گردشگری ارائه می دهند، متأسفانه در کشور ما اعطای مجوز برای ساخت هتل به سند جرم تبدیل شده است".

ساعتی پس از انتشار گزارش سخنرانی آقای احمدی نژاد، سایت الف در یادداشتی کوتاه نوشت که با اعطای مجوز هتل مخالفتی ندارد، بلکه با "اعطای بی حساب و کتاب و فسادانگیز پروژه های بزرگ اقتصادی به حلقه دوستان" مخالف است.

آقای احمدی نژاد با اشاره به خروج آقای بقایی از سازمان میراث فرهنگی و به عهده گرفتن سمت معاون اجرایی رئیس جمهور و ریاست نهاد ریاست جمهوری توسط او، گفت که از هنگام انتقال آقای بقایی به این نهاد، حملات علیه او شدت گرفته و موضوعاتی در مورد او مطرح می شود که پیش از این مطرح نبود.

روز شنبه گذشته اعلام شد که دیوان عدالت اداری آقای بقایی را به دلیل تخلفی که در سال ۱۳۸۵ مرتکب شده به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم کرده است، اما آقای بقایی ارتکاب تخلف را تکذیب کرد و گفت که درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد امروز گفت: "ما متوجه نشدیم که خاصیت نهاد ریاست جمهوری این است یا خروج از سازمان میراث فرهنگی، مدیران را در سیبل قرار می دهد؛ چرا که قبل از آقای بقایی هم همین اتفاق افتاده بود".

به نظر می رسد که اشاره آقای احمدی نژاد به ماجرای انتصاب اسفندیار رحیم مشایی، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی به سمت معاون اول رئیس جمهوری در سال ۱۳۸۸ است که بر دامنه اعتراض ها علیه او افزود و به مخالفت علنی آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران منجر شد.

در ماه های اخیر، استفاده آقای رحیم مشایی، رئیس دفتر فعلی رئیس جمهوری، از اصطلاح "مکتب ایرانی اسلام" و تأکید آقای احمدی نژاد و گروهی از نزدیکانش بر هویت تاریخی ایران از موضوعات جنجال برانگیز بوده است.

آقای احمدی نژاد امروز در این مورد گفت: "صیانت از میراث فرهنگی به معنای طرفداری از ناسیونالیسم نیست، بلکه به معنای حفظ سکویی است که یک ملت برای رسیدن به مراتب بالاتر باید به آن تکیه کند".

او کسانی را که با پاسداشت میراث فرهنگی و تاریخی ایران مخالفت می کنند به جهالت یا تجاهل متهم کرد و خطاب به منتقدان نمایش منشور کورش در ایران گفت: "بالاخره این منشور کورش هست یا نیست؟ متصل به این سرزمین و موجب افتخار است یا خیر"؟

مطالب مرتبط