به گروهی از زنان زندانی اوین اجازه ملاقات داده شد

حق نشر عکس
Image caption بستگان زندانیان زن می گویند بیش از سی زندانی زن در یک بند ویژه در زندان اوین نگهداری می شوند

قوه قضاییه ایران به گروهی از زنان زندانی در زندان اوین اجازه ملاقات داده است. این گروه از زندانیان سیاسی، مدت ها از حق ملاقات حضوری محروم بودند.

همزمان، نزدیکان زندانیان می گویند که نشانه هایی از رسیدگی به وضعیت زندانیان زن در زندان های قرچک ورامین و زندان اوین مشاهده شده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال مدنی و بهاره هدایت، فعال دانشجویی از جمله زندانیانی بودند که پس از ماه ها اجازه ملاقات با همسران خود را پیدا کردند.

سایت های خبری نزدیک به مخالفان دولت گفته اند که این اجازه ملاقات همزمان با روز زن یا مادر در ایران داده شده است اما این ملاقات در حالی سازمان داده شده که در دو هفته اخیر نامه هایی توسط زندانیان سیاسی زن و فعالان حقوق بشر در اعتراض به شرایط نامناسب زندان منتشر شده است.

رضا خندان، همسر خانم ستوده به بی بی سی فارسی گفت که توانسته است روز سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ به اتفاق دو فرزندش به مدت نزدیک به نیم ساعت با همسرش ملاقات کند.

به گفته آقای خندان نزدیک به ۱۲ نفر از زنان زندانی به طور تقریبا همزمان توانسته اند با بستگان خود ملاقات کنند.

بنا بر گزارش سایت کلمه هنگامه شهیدی، نازنین حسن نیا، لیلا توسلی، مهدیه گلرو، مریم درویش، فاطمه خرمجو، پروین جوادزاده ، مریم کاملی منفرد و سوسن تبیانیان از جمله زندانیانی بوده اند که به آنها اجازه ملاقات حضوری با بستگان درجه یک داده شده است.

آقای خندان می گوید به نظر می رسد پس از اعتراضات زندانیان زن طرح انتقال گروهی از زندانیان به زندان قرچک ورامین متوقف شده است. همچنین گفته می شود گروهی از زندانیان زن از زندان قرچک به زندان اوین برگردانده شده اند.

امین احمدیان، همسر بهاره هدایت که روز سه شنبه با همسر خود ملاقات کرده، به سایت کلمه گفته است که" ملاقات نیم ساعت بیشتر نبود و در فضای محدودی همه کنار هم بودیم، اما روحیه ی بچه ها خیلی خوب بود و همه امیدوار بودند که بتوانند به زودی از حق مرخصی هم استفاده کنند."

همچنین آقای احمدیان گفته است که ۹ نفر از زندانیان امنیتی که در زندان های دیگر نگهداری می شدند به زندان اوین منتقل شده اند. آقای احمدیان اظهار امیدواری کرده است که به وضعیت بقیه زندانیان سیاسی در زندان قرچک رسیدگی شود.

وضعیت زندانیان زن

بستگان زندانیان می گویند که در حال حاضر و پس از انتقال گروهی از زندانیان به زندان اوین ۳۴ زندانی سیاسی زن در یک بند ویژه در اوین نگهداری می شوند که به آن بخش قرنطینه یا متادون گفته می شود.

به گفته آقای خندان این بخش یک سالن در حدود ۴۰ تا ۵۰ متر است که در حال حاضر بیش از سی نفر در آن زندگی می کنند.

آقای خندان می گوید حدود ۱۰ نفر و از جمله همسرش خانم ستوده در این بخش فاقد تختخواب هستند و بر روی زمین می خوابند.

بستگان زندانیان گفته اند که در هفته های گذشته امکان ملاقات بیشتری برای زندانیان فراهم شده و امکان هواخوری بیشتری به زندانیان بند متادون داده می شود. همچنین گفته می شود که میزان سخت گیری برای دادن کتاب به زندانیان کمتر شده است.

پیشتر خانواده های زندانیان زن سیاسی رندان قرچک ورامین با نوشتن نامه ای به "کمیسیون حقوق بشر اسلامی" از وقوع یک "فاجعه انسانی" در این زندان ابراز نگرانی کرده و در بخشی از نامه خود با اشاره به نگهداری از "حدود ۶۰۰ زن با اتهام های مختلف" در زندان قرچک، از ضرب و شتم شدید زندانیان توسط مسئولان زندان و وضعیت نامناسب تغذیه آنان خبر داده بودند.

مطالب مرتبط