عباسی: آژانس اتمی رفتار خود را تصحیح کند

حق نشر عکس no credit
Image caption رییس سازمان انرژی اتمی ایران آژانس اتمی را به استفاده از اسناد نادرست متهم کرده است

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، اسناد مورد استناد در گزارش آژانس بین المللی اتمی در باره برنامه اتمی ایران را نادرست خوانده و از آژانس خواسته تا رفتار خود را "تصحیح" کند.

آقای عباسی تحریم ایران بر سر برنامه اتمی این کشور را بی ثمر دانسته است.

سخنان آقای عباسی نخستین واکنش مسوولان برنامه اتمی ایران به پیش نویس گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی است که گفته است نمی تواند صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کند.

در واکنشی دیگر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که " ایران آماده مذاکرات منصفانه و عادلانه در زمینه هسته ای بر اساس احترام متقابل است."

آقای صالحی که بنا بر گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در شانزدهمین اجلاس وزیران کشورهای غیر متعهد در شهر بالی در اندونزی سخن می گفت بار دیگر خواستار خلع سلاح کامل هسته ای همه کشورهای جهان شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود می گوید که اطلاعات تازه ای دریافت کرده است که نشانه کار مخفیانه در ایران بر روی یک برنامه تسلیحات اتمی است.

این گزارش برای بررسی در نشست ششم تا دهم ماه ژوئن شورای حکام تنظیم شده است.

در این گزارش آمده است: "آژانس نگران وجود احتمالی فعالیت های فاش نشده اتمی در گذشته و حال است... از جمله فعالیت هایی مرتبط با توسعه یک کلاهک اتمی برای یک موشک."

آقای عباسی در پاسخ به پرسشی در باره گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است بر مبنای همین اسناد ادعایی که در این گزارش به آنها اشاره شده، پرونده ایران را به اشتباه به شورای امنیت برده اند.

آقای عباسی همچنین گفته است "این روزها با پیشرفت تکنولوژی مدرک سازی و جعل کار آسانی است." معاون رییس جمهوری ایران خطاب به آژانس بین المللی گفته است " بهتر است آنان دست از این اقدامات برداشته و رفتار خود را تصحیح کنند."

رییس سازمان انرژی اتمی گفته است که این سازمان برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس زمانبندی داخلی کار می کند و پس از "حصول اطمینان " در مورد مسایل ایمنی و " کسب صحت آزمایش ها " به شبکه برق متصل خواهد شد.

آقای عباسی همچنین با اشاره به این که نام خود او در شمار فهرست تحریم های شورای امنیت گفته است که " تحریم، تلاش بی ثمری است."

مطالب مرتبط