لاریجانی و باهنر رئیس و نایب رئیس جدید مجلس شدند

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption علی لاریجانی تنها کاندیدای پست ریاست بود و نهایتا از مجموع ۲۴۴ رای نمایندگان، ۲۱۲ رای به دست آورد

در آخرین انتخابات هیات رئیسه مجلس هشتم، علی لاریجانی مجددا به ریاست قوه مقننه رسید و محمدرضا باهنر و شهاب الدین صدر به عنوان نایب رئیسان اول و دوم انتخاب شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، در جلسه چهارشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) مجلس ایران، علی لاریجانی تنها کاندیدای پست ریاست بود و نهایتا از مجموع ۲۴۴ رای نمایندگان، ۲۱۲ رای به دست آورد.

روز گذشته نیز در انتخابات داخلی "فراکسیون اصولگرایان"، فراکسیون اکثریت مجلس هشتم، آقایان لاریجانی، صدر و باهنر به ترتیب دارای بیشترین میزان آرای نمایندگان محافظه کار شده بودند.

مطابق توافق درونی اعضای فراکسیون اکثریت، پیش از هر نوبت رای گیری نمایندگان مجلس برای انتخاب اعضای هیات رئیسه، انتخاباتی در داخل این فراکسیون انجام می شود و فقط نمایندگانی که بیشترین تعداد رای را به دست بیاورند در صحن علنی مجلس کاندیدا می شوند.

در انتخابات آزمایشی دیروز نمایندگان محافظه کار مجلس، "فراکسیون انقلاب اسلامی" فراکسیون حامیان محمود احمدی نژاد، در مقابل علی لاریجانی از نامزدی علی اصغر زارعی نماینده تهران حمایت کرده بود که تنها ۴۰ رای به دست آورد.

سایت خبرآنلاین نوشته که اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی، هدف خود از معرفی کاندیدای مستقل برای پست ریاست مجلس را "شفاف سازی در فضای سیاسی کشور" دانسته بودند.

نتایج قابل توجه آرای نمایندگان

در انتخابات امروز، مسعود پزشکیان کاندیدای "فراکسیون خط امام"، فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، ۹۴ رای آورده که به میزان قابل توجهی بیشتر از تعداد نمایندگان این جناح در مجلس است.

آقای پزشکیان، که با این میزان آرا به عنوان یکی از منشیان هیات رئیسه انتخاب شده، در انتخابات سال گذشته ۷۹ رای آورده بود.

دیگر نتیجه خبرساز انتخابات هیات رئیسه امسال مجلس، جایگزین شدن آقای باهنر، از محافظه کاران شاخص منتقد دولت، به جای محمد حسن ابوترابی است که در یک سال گذشته، تمایل چندانی به ورود به مجادلات قوای مجریه و مقننه نشان نداده است.

روز گذشته، در رای گیری داخلی فراکسیون اکثریت مجلس، آقایان صدر و باهنر به ترتیب به ۱۳۱ و ۱۰۷ رای نمایندگان محافظه کار دست یافتند و محمد حسن ابوترابی فرد، که سال گذشته نایب رئیس اول بود، ۹۰ رای کسب کرد.

این در حالی است که امروز در رای گیری برای انتخاب نایب رئیسان مجلس، محمدرضا باهنر ۱۸۳ رای، سیدشهاب الدین صدر رای ۱۳۱ رای و مسعود پزشکیان ۹۴ رای را از مجموع ۲۵۰ رای نمایندگان کسب کردند.

اگرچه در رای گیری درون جناحی دیروز محمدرضا باهنر نسبت به شهاب الدین صدر آرای کمتری به دست آورده بود، اما در جلسه علنی امروز با حضور نمایندگان هر دو جناح، آقای باهنر نتایج بهتری از آقای صدر به دست آورد و به عنوان نایب رئیس اول مجلس انتخاب شد.

تفاوت میان آرای دیروز علی لاریجانی در انتخابات داخلی فراکسیون اصولگرایان و آرای امروز وی در جلسه علنی مجلس هم، از نکات قابل توجه چهارمین انتخابات هیات رئیس مجلس هشتم است.

آقای لاریجانی دیروز در انتخابات داخلی فراکسیون اکثریت مجلس هشتم، از مجموع ۱۸۸ رأی نمایندگان محافظه کار، ۱۳۸ رای به دست آورده بود.

به این ترتیب، در حالی که در نشست دیروز نمایندگان محافظه کار مجلس، ۵۰ نماینده به علی لاریجانی رای نداده بودند، در جلسه علنی امروز مجلس، تنها ۳۲ نماینده از رای دادن به او خودداری کرده اند.

علی لاریجانی در اولین سال مجلس هشتم با ۲۳۷ رای از مجموع ۲۶۶ رای، در دومین سال با ۲۱۶ رای از مجموع ۲۴۱ رای و در سومین سال با ۲۱۴ رای از مجموع ۲۵۸ رای نیز به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب شده بود.

مقایسه نتایج امسال و سال گذشته آقای لاریجانی در انتخابات هیات رئیس قوه مقننه ایران، نشان دهنده بهبودی در نسبت آرای این سیاستمدار محافظه کار است، به این معنا که درصد آرای او از حدود ۸۳ درصد در سال گذشته به نزدیک ۸۷ درصد رسیده است.

وی در یک سال گذشته، در موارد گوناگون با تصمیم های دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، مخالفت کرده و در برخی موارد، میان او و آقای احمدی نژاد اظهارات یا مکاتبات تندی رد و بدل شده است.

مطالب مرتبط