ادامه واکنش‌ها به انفجار پالایشگاه آبادان

پالایشگاه آبادان حق نشر عکس kk
Image caption قرار بر این بوده که با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه آبادان، تولید بنزین آن به ۱۲ میلیون لیتر در روز برسد

با گذشت یک روز از حادثه انفجار در پالایشگاه آبادان مقامات و مسئولان ایرانی همچنان نسبت به آن واکنش نشان می دهند.

روز سه شنبه، سوم خرداد و به هنگام برگزاری مراسم افتتاح واحدهای فرآیندی پالایشگاه آبادان توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، انفجاری رخ داد که به کشته و مجروح ‌شدن تعدادی از کارکنان این پالایشگاه منجر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالله کعبی، نماینده آبادان و نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران روز چهارشنبه ۴ خرداد با اشاره به دو بار تلاش قبلی برای افتتاح زودهنگام این طرح در تاریخ های ۲۲ بهمن و ۱۲ فروردین سال گذشته و امسال، گفت: "حادثه ای که در آن تبعات جانی رخ داده است را نمی توان جزئی و طبیعی قلمداد کرد؛ فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان ایرانی باید رشد یابد."

سخنان آقای کعبی اشاره ای است به سخنان رئیس پالایشگاه آبادان و استاندار خوزستان که بروز این آتش سوزی را امری جزئی و طبیعی قلمداد کرده بودند.

آقای کعبی همچنین خواهان استعفای مقصرین و مسببین این حادثه شد و گفت: "بهتر است مسئولین به جای تعیین ضرب الاجل زمانی برای افتتاح مجدد، این طرح را اصولی بازسازی کنند تا چنین واقعه ای مجددا تکرار نشود."

روز گذشته و ساعاتی پس از اعلام انفجار در پالایشگاه آبادان، خبرگزاری های ایرانی گزارش دادند که مدیرعامل پخش و پالایش وزارت نفت از بازسازی این طرح در پانزده روز آینده خبر داده است.

علی موسوی، دیگر نماینده آبادان نیز با اشاره به اینکه کارشناسان، آتش سوزی پالایشگاه آبادان را پیش بینی کرده بودند، گفت: "دو هفته قبل به هنگام تست اولیه، آتش سوزی رخ داده بود و کارشناسان اعتقاد داشتند در مراسم افتتاحیه این اتفاق تکرار خواهد شد."

این نماینده مجلس در ادامه به عدم توجه مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش وزارت نفت به اصرارها مبنی بر تاخیر در افتتاح این طرح اشاره کرد.

تذکر به رئیس جمهوری

حق نشر عکس FARS
Image caption هفت نماینده مجلس ایران به رئیس جمهور ایران در ارتباط با انفجار پالایشگاه آبادان تذکر کتبی دادند

همزمان هفت نماینده مجلس ایران در تذکری کتبی به رئیس جمهوری، خواستار روشن شدن علت انفجار پالایشگاه آبادان شدند.

همچنین نادر قاضی پور، نماینده مجلس در تذکری آئین نامه ای خواهان شناسایی و مجازات عاملان اصلی این حادثه شد.

این نماینده مجلس گفت که فراکسیون کارگری مجلس این مسئله را پی گیری خواهد کرد زیرا که خون این کارگران برای ما عزیز است.

پس از تذکر آئین نامه ای آقای قاضی پور، علی لاریجانی رئیس مجلس به کمیسیون انرژی مجلس ماموریت داد تا این حادثه را پی گیری کند.

خبرگزاری های ایران تا کنون آمار متفاوتی از زخمی ها و کشته ها داده اند، اما پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت امروز با اعلام این که در این حادثه تنها یک نفر به نام مهندس محسن کمری کشته و ۲۴ نفر مجروح شده اند، نسبت به انتشار آمار متفاوت از سوی خبرگزاری های داخلی اعتراض کرد.

در ادامه بیانیه وزارت نفت با تکذیب عدم حضور عبدالله مهربان، رئیس پالایشگاه نفت آبادان در مراسم افتتاح که پیش از این بعضی از منابع خبری اعلام کرده بودند، آمده است:"برخی بی انصافی ها که آماده نبودن پالایشگاه آبادان جهت بهره‌برداری از مرحله نخست فاز سوم را علت حادثه بیان می‌کند، در واقع تمامی تلاش های خدمتگزاران مردم در صنعت نفت را زیر سوال می‌برد."

این در حالی است که حتی سایت رجانیوز، سایت نزدیک به دولت ایران در این باره نوشته بود: "برنامه افتتاح فاز سوم واحد بنزین پالایشگاه نفت آبادان که در آخرین تست نهایی خود در پایان هفته گذشته نیز ناقص بودن آن برای مدیران نفتی محرز شده بود به واسطه خودنمایی افراد، با کشاندن رئیس جمهوری به پای این پروژه نیمه کاره به آتش سوزی منجر شد."

سایت الف، متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس و از منتقدان سیاست های محمود احمدی نژاد با اشاره به نوشته سایت رجا نیوز نوشت:"عدم اشراف رئیس جمهور بر مسائل و تعاملات داخلی وزارت نفت و همچنین عملکرد برخی مدیران سودجو، عاملی است که نمی توان نقش آن را در بروز این پدیده نادیده گرفت."

این سایت در ادامه نوشته تحلیلی خود آورده است:"این مدیران برای ارتقا شغلی خود پا بر انسانیت و شرافت نهادند. مرگ و مجروح شدن چند کارگر هزینه رقابت سیاه و تملقی نهادی شده در دولت است. در این حادثه تلخ حتما رئیس جمهور مقصر است و عذرخواهی کمترین مطالبه جامعه است."

روز گذشته آقای احمدی نژاد بعد از این حادثه در جمع کارکنان پالایشگاه گفته بود که "ایران آمادگی دارد صنعت تمام کشورهای اسلامی و صنعت نفت کشورهای تولید کننده نفت را نوسازی کند."

طرح ناکام خودکفائی بنزین

خبرگزاری مهر در گزارشی طرح توسعه فاز سوم پالایشگاه نفت آبادان را در ادامه توسعه پالایشگاه های شازند و لاوان دانست که اگر با موفقیت انجام می شد منجر به خودکفائی کامل ایران در زمینه تولید بنزین می شد.

به نظر می رسد که این طرح با عدم همکاری شرکت های غربی همکار در توسعه آن با مشکلاتی روبرو شده است.

یک مقام مسئول در شرکت ملی پخش و پالایش به خبرگزاری مهر گفت:"کمپرسورهای این طرح از شرکت زیمنس آلمان خریداری شده بود که تحت تاثیر فشار قدرت های مسلط خارجی، این شرکت حاضر به اعزام کارشناس و راه اندازی کمپرسورها نشد."

این مقام مسئول که نام او منتشر نشده است، با اعلام اینکه متخصصین ایرانی مسئولیت راه اندازی کمپرسورها را به عهده گرفته بودند، گفت که آنها پیش از راه اندازی، نسبت به نشت گاز از واحد گاز مایع هشدار داده بودند.

او در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری مهر گفت که پس از پر شدن مخزن با گاز مایع، یکی از مسئولان پالایشگاه دستور تخلیه آن را صادر می کند که پس از این اقدام گاز در جوی ها اطراف مخزن و پالایشگاه جاری و همین امر موجب انفجار شد.

ایران پس از گسترش تحریم های بین المللی و احتمال بروز مشکل در واردات بنزین، در سال گذشته خورشیدی برنامه ای را برای تولید بنزین در پتروشیمی ها به اجرا گذاشت و بعد از آن نیز سعی کرد تا طرح توسعه تولید بنزین در پالایشگاه ها را با سرعت بیشتری دنبال کند.

سه وزیر برای شش سال

غلامحسین تاش در مقاله ای در روزنامه شرق ریشه انفجار پالایشگاه آبادان را در مدیریت شش سال گذشته وزارت نفت دانست.

آقای تاش در این مقاله نوشته است: "هامانه و نوذری حدود دو سال وزارت کردند. وزارت میرکاظمی حتی به دو سال هم نکشید و در این مدت ۳۰۰ مدیر تغییر کردند."

نویسنده مقاله با اشاره به بروز چنین حوادثی در گذشته، مانند حادثه پالایشگاه ماهشهر، نوشته است: "اگر آنطور که در خبرها آمده، حتی اگر برای ساعاتی هم فعالیت پالایشگاه نفت آبادان متوقف شده باشد، خسارت مادی فراوانی بر کشور وارد شده و مسلما در حدود یک هفته تا ده روز روز طول می کشد تا پالایشگاه آبادان با ظرفیت کامل به مدار تولید برگردد."

طرح توسعه پالایشگاه آبادان از جمله طرح های افزایش تولید بنزین در داخل است که بنابر گزارش های وزارت نفت ۸۲۰ میلیون دلار در این طرح سرمایه گذاری شده و قرار بود با اجرای آن، روزانه چهار میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بنزین تولید شود.

بنابر گزارشهای رسمی، پالایشگاه آبادان حدود هشت میلیون لیتر بنزین تولید می کند و بنابر این بوده که با بهره برداری از طرح توسعه این پالایشگاه، تولید بنزین آن به ۱۲ میلیون لیتر در روز برسد.

مطالب مرتبط