تقدیم طرح تشدید تحریم های ایران به سنای آمریکا

کنگره آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption طرح تشدید تحریم های ایران به وسیله سناتورهای هر دو حزب تهیه شده است

تعدادی از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه سنا در آمریکا طرحی را برای افزایش تحریم های ایران به این مجلس ارائه کرده اند.

این طرح با هدف تقویت تحریم های موجود و پیشگیری از دور زدن آنها به وسیله شرکت های خارجی تهیه شده است.

طرح جدید که "قانون تثبیت تحریم های ایران، کره شمالی و سوریه در سال ۲۰۱۱" نام دارد، صنعت نفت و گاز، بانک های ایران و سپاه پاسداران را هدف گرفته است.

اتحادیه اروپا نیز این هفته یکصد شرکت ایرانی را به خاطر ارتباط با برنامه اتمی این کشور تحریم کرد.

طرح سنا یک روز پس از تحریم هفت شرکت متعلق به امارات عربی متحده، موناکو، ونزوئلا، سنگاپور، جرسی و اسرائیل به خاطر همکاری با صنایع نفت و گاز ایران ارائه شد.

شرکت دولتی نفت ونزوئلا، پنجمین صادرکننده نفت خام به آمریکا و گروه برادران اوفر در اسرائیل که مالک یکی از بزرگ ترین شرکت های خصوصی کشتیرانی است از تحریم شدگان هستند.

طرح مشابهی هم در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده است و در صورت تصویب هر دو طرح، کنگره آنها را تلفیق و برای امضا به کاخ سفید خواهد فرستاد.

طرح سنا به وسیله سناتورهای جمهوری خواه سوزان کالینز و جان کایل، سناتورهای دموکرات رابرت منندز و باب کیسی، و سناتور مستقل، جوزف لیبرمن تهیه شده است.

سناتور کالینز هنگام معرفی طرح جدید گفت: "کنگره باید تحریم های تقویت شده علیه ایران را تصویب کند و دولت باید آن را به اجرا بگذارد تا از اتخاذ همه تدابیر برای پیشگیری از تهدید ایالات متحده و متحدانش در منطقه به وسیله تسلیحات اتمی ایران مطمئن شویم."

آمریکا و کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دسترسی به سلاح اتمی متهم می کنند. ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود که سه شنبه منتشر شد، از وجود فعالیت های محرمانه مربوط به تسلیحات هسته ای در ایران خبر داده است.

طرح جدید مجلس سنا همچنین شامل تحریم شرکت ها و افرادی است که کالای نظامی به ایران، کره شمالی و سوریه می فروشند.

مطالب مرتبط