سه نامزد نهایی احراز سمت گزارشگر ویژه ایران انتخاب شدند

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو حق نشر عکس Reuters
Image caption این شورا در ماه مارس رای به تعیین گزارشگر ویژه برای ایران داده بود

احمد شهید وزیر خارجه سابق مالدیو، روبرتو توسکانو سفیر سابق ایتالیا در ایران و امین مدنی وکیل حقوق بشر سودانی سه کاندیدای نهایی برای احراز سمت گزارشگری ویژه وضعیت حقوق بشر ایران هستند.

این افراد پس از چند جلسه یک گروه کاری متشکل از بعضی اعضای شورای حقوق بشر انتخاب شده اند. منتخب نهایی این فرآیند قرار است در روزهای پایانی خرداد ماه مشخص شود.

شادی صدر فعال ایرانی حقوق بشر در اروپا در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که یک گروه کاری متشکل از برخی اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این سه نفر را از میان نامزدها انتخاب کرده اند.

یکی از ملاک های انتخاب این افراد بی طرفی نسبت به ایران بوده است.

شادی صدر می گوید یک تمایل خیلی قوی میان کشورهای غربی به خصوص آمریکا و بریتانیا وجود داشت که گزارشگر ویژه ایران یک مرد و مسلمان باشد چون فقط در این صورت است که می تواند از سوی ایران پذیرفته شود و قابلیت به چالش کشیدن وضعیت حقوق بشر جمهوری اسلامی با بحث های اسلامی را داشته باشد.

خانم صدر می گوید استدلال خیلی از کسانی که از کاندیداتوری احمد شهید وزیر خارجه سابق مالدیو دفاع می کنند این است که او ممکن است تنها کسی باشد که ایران به او به عنوان گزارشگر ویژه اجازه ورود دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو روز 24 مارس 2011 با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داده بود.

آن قطعنامه با ۲۲ رای موافق در مقابل هفت رای مخالف و ۱۴ رأی ممتنع به تصویب رسید.

این نخستین بار بود که شورای حقوق بشر سازمان ملل، که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، رای به تعیین گزارشگر ویژه برای یک کشور می داد.

ایران از این رای به شدت ناراضی به نظر می رسد.

سید محمدرضا سجادی، فرستاده ایران به نشست شورای حقوق بشر در ژنو، تصمیم شورا برای تعیین گزارشگر ویژه را "غیر منصفانه و ناموجه" خوانده و گفته بود که این حرکت "محکوم به شکست" است.

مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسر حقوق بشر این سازمان و دبیر کل آن در ماه های اخیر بارها نسبت به گزارش های حاکی از نقض حقوق بشر در ایران توسط حکومت این کشور ابراز نگرانی کرده اند.

گزارشگر ویژه ای که توسط شورای حقوق بشر تعیین خواهد شد، وظیفه بررسی دقیق و از نزدیک این گزارش ها را به عهده خواهد داشت و خواهد کوشید که به ایران سفر کند و در تماس با افراد و نهادهای مستقل از حکومت، میزان درستی آنها را بسنجد.

هنوز معلوم نیست که آیا ایران به چنین گزارشگری اجازه سفر به این کشور را خواهد داد یا خیر.

در گذشته رینالدو گالیندوپل از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳ و موریس کاپیتورن از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰ به عنوان نمایندگان ویژه حقوق بشر سازمان ملل چند بار به ایران رفتند و گزارش های متعددی در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور تهیه کردند.

مطالب مرتبط