تلاش شرکت اسرائیلی برای توضیح فروش تانکر به ایران

پالایشگاه حق نشر عکس AP
Image caption سرمایه گذاری در بخش انرژی و به خصوص تامین بنزین ایران از دلایل تحریم شرکت ها توسط آمریکاست

یک شرکت اسرائیلی که از سوی دولت آمریکا به خاطر فروش تانکر نفت به ایران تحریم شده است روز چهارشنبه سعی کرد در این باره توضیح دهد.

اتهامات علیه شرکت اوفر برادرز باعث شگفتی در اسرائیل شده است.

موتی شِرف سخنگوی اوفر برادرز به رادیو اسرائیل گفت که فهرست دولت آمریکا از شرکت هایی که به کشورهای تحت تحریم وابسته هستند از جمله شرکت های پوششی ایران را بررسی کرده بود و بعد در سپتامبر گذشته یک قرارداد فروش 8.5 میلیون دلاری را امضا کرده بود.

او گفت که شرکت مشتری، به نام "کریستال شیپینگ" که در امارات متحده عربی مستقر است در این فهرست دیده نمی شد.

موتی شرف گفت که این شرکت در ماه فوریه "نشانه هایی دریافت کرد از اینکه این فروش پیچیده تر و مشکل آفرین تر از آن است که ابتدا تصور می شد."

به گفته او این قرارداد در چند هفته گذشته موضوع تحقیق آمریکا بوده است.

او تحریم های آمریکا را "مایه سرافکندگی" خواند و گفت که اوفر برادرز با نیت بد اقدام نکرده و درحال بحث درباره موضوع با دولت اوباماست.

دولت آمریکا روز سه شنبه (۲۴ مه) اعلام کرد که هفت شرکت خارجی از جمله شرکت دولتی نفت ونزوئلا را به دلیل داد و ستد با ایران تحریم می‌کند.

تحریم این موسسات در راستای افزایش تلاش‌های ایالات متحده در جهت ایجاد محدودیت برای شرکت‌های خارجی مظنون به سرمایه‌گذاری در صنایع انرژی و برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

شرکت های پترولئوس ونزوئلا، PCCI (زیرمجموعه شرکت ملی پتروشیمی ایران) و موسسات کشتییرانی رویال اویستر گروپ از امارات متحده عربی، اسپیدی شیپ (متعلق به ایران و امارات)، تنکر پسیفیک از سنگاپور، اوفر برادرز در اسرائیل و آسوشیتد شیپبروکینگ سنگاپور جزو شرکت‌های تحریم‌شده توسط آمریکا هستند.

مطالب مرتبط