حسین کروبی: پدرم به هیچگونه وسیله ارتباطی دسترسی ندارد

مهدی و فاطمه کروبی حق نشر عکس Jaras
Image caption مهدی و فاطمه کروبی از صد روز پیش در حصر خانگی بوده اند

فرزند مهدی و فاطمه کروبی گفته است که پدرش از زمان آغاز حصر خانگی از امکان تماس با خارج از خانه محروم بوده است و اعضای خانواده او نیز تحت فشار قرار داشته اند.

حسین کروبی، فرزند ارشد مهدی و فاطمه کروبی، امروز پنجشنبه ۵ خرداد (۲۶ مه) به سایت جرس گفت که پدرش از زمان آغاز حصر خانگی اجازه خروج از خانه و استفاده از تلفن را نداشته و تنها اخیرا اجازه یافته است که همراه با ماموران امنیتی، برای هواخوری به محوطه ساختمان برود.

وی گفته است که در عین حال، به خانم کروبی اجازه داده شده برای مراجعه به پزشک و همچنین جستجو برای یافتن خانه دیگری برای اجاره یا رهن، از خانه خارج شود.

مصاحبه حسین کروبی یکصد روز پس از آغاز حصر خانگی آقای کروبی و همسرش انتشار می یابد.

فرزند مهدی کروبی در این مصاحبه یادآور شده است که تا قبل از عید نوروز، شرایط حصر خانگی پدر و مادرش دشوارتر بود، اما پس از آن، وضعیت آنها بهبود یافته و از جمله یک دستگاه تلویزیون برای دریافت برنامه های شبکه های داخلی و تعدادی کتاب در اختیار آنان قرار گرفته است.

حسین کروبی گفته است که در تمام اوقات، حدود بیست مامور امنیتی در ساختمان محل سکونت مهدی و فاطمه کروبی مستقر هستند و افزوده است که به دلیل اینکه بخشی از این ساختمان در اختیار افراد دیگری است، حضور این ماموران مشکلاتی را برای ساکنان دیگر ساختمان پدید آورده است.

به همین دلیل، خانم کروبی در صدد بوده تا محل دیگری را برای سکونت خود و همسرش پیدا کند، اما به گفته حسین کروبی، مالکان به دلیل وضعیت امنیتی، تمایلی ندارند ملک خود را به صورت اجاره یا رهن در اختیار آنان قرار دهند و در مواردی هم، ماموران امنیتی با محل مورد نظر خانواده موافقت نکرده اند.

حق نشر عکس isna
Image caption کروبی: اگر آزاد بشوم همان بیانیه ها و مصاحبه ها را انجام خواهم داد و بر مواضع خود ایستاده ام

سایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، دیروز اطلاعیه کوتاه خانواده کروبی را منتشر کرده بود که در آن گزارش برخی سایت های نزدیک به حکومت در مورد وضعیت آقای کروبی تکذیب شده بود.

این سایت ها نوشته بودند که آقای کروبی از تسهیلات رفاهی قابل توجهی برخوردار است.

حسین کروبی نیز با بی اعتبار خواندن اینگونه گزارش ها، "رسانه هایی را که از پول بیت المال ارتزاق می کنند" را متهم به جعل اخبار کرده و یادآور شده است که این رسانه ها از "کشته شدن صدها نفر" در سوریه خبری نمی دهند یا "با دادن وعده استفاده از مزایای بنیاد شهید، پول نقد و غیره" خانواده کشته شدگان اعتراضات انتخاباتی ایران را تشویق می کنند که اصل ماجرا را انکار کنند.

فشار بر اعضای خانواده

حسین کروبی، که تحت تعقیب نیروهای امنیتی است، گفته است که طی صد روز گذشته، به استثنای خود او، سایر فرزندان آقای کروبی هر کدام یک بار اجازه ملاقات با پدر و مادر خود را داشته اند.

حسین کروبی گفته است که آخرین ملاقات آقای کروبی با اعضای خانواده خود او صورت گرفت و مهدی کروبی در آن ملاقات گفت: "اگر آزاد شوم، همان بیانیه ها و همان مصاحبه ها را انجام خواهم داد و بر مواضع قبلی خود محکم ایستاده ام."

فرزند ارشد مهدی کروبی همچنین از فشارهای نهادهای امنیتی بر او و خانواده اش سخن گفته است.

حق نشر عکس sahamnews
Image caption حسین کروبی: حکومت از دو فرزند مدرسه ای من برای اعمال فشار بر من استفاده می کند

او گفت که چندی پیش، ماموران امنیتی به منزل او ریختند و سیزده روز در خانه اش مستقر بودند و در آن مدت، محدودیت هایی را برای فرزندانش ایجاد کردند.

حسین کروبی گفته است که ماموران همچنین با مراجعه به محل تحصیل فرزندانش، پرونده های تحصیلی آنها را ضبط کرده و با خود برده اند و افزوده است که اگر این پرونده ها را باز نگردانند، به رهبر جمهوری اسلامی نامه نوشته و "برخی موارد را با ایشان مطرح می کنم."

فرزند مهدی کروبی این برخورد دستگاه های امنیتی را محکوم کرده و گفته است: "این طور کارهای زشت و کودکانه فقط توسط سازمان امنیت استالین صورت می گرفت و این برای حاکمیت زشت است که بعد از رفتن سراغ خانواده مهدی کروبی، حالا به سراغ نوه های وی نیز بروند."

حسین کروبی گفته است که "کار حکومت به کجا رسیده که از دو فرزند مدرسه ای من جهت فشار بر من دارند استفاده می کنند، کاری که ساواک حتی یک مورد با چریک های مسلح هم انجام نداده" و افزوده است: "این اقدامات نهادهای امنیتی نشان از قدرت نیست، بلکه نشان ضعف آنهاست."

علاوه بر مهدی و فاطمه کروبی، میرحسین موسوی و همسرش، زهرا رهنورد هم از بهمن ماه سال گذشته در حصر خانگی بوده اند و امکان تماس آزادانه با خارج از خانه را نداشته اند.

مطالب مرتبط