توضیحات شکوری‌راد در باره جنبش سبز و مشایی

حق نشر عکس gollejeh.ir
Image caption علی شکوری راد از سویی بر جدا بودن اصلاح طلبان از جریان نزدیک به مشایی تاکید دارد و از سوی دیگر بر فاصله گرفتن از شعار های رادیکال

علی شکوری راد، از چهره های اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، در گفت وگویی با یک نشریه دانشجویی تازه ترین ارزیابی های اصلاح طلبان حامی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران را از جنبش سبز شرح داده است.

آقای شکوری راد که به عنوان یکی از سخنگویان معترضان پس از انتخابات شناخته می شود، در توضیح موضع اصلاح طلبان در برابر مناقشه اخیر در درون جبهه اصولگرایان نیز گفته است که اصلاح طلبان به هیچ یک از جناح های اصولگرا نزدیک نخواهند شد.

آقای شکوری راد همچنین گفته های مطرح شده در باره نزدیکی اصلاح طلبان به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران را رد کرده و گفته است که این جریان، ارتباطی با اصلاح طلبان ندارد.

به گفته این عضو جبهه مشارکت، آنچه اکنون در مورد طیف های نزدیک به آقای احمدی نژاد دیده می شود، "اتحاد تاکتیکی بین اپوزیسیون ضد نظام و طیف نیروهای نزدیک به آقای احمدی نژاد است."

آقای شکوری راد گفته است که ترکیب نیروهای اجتماعی و سیاسی که در جنبش سبز حضور دارند، وسیع تر از نیروهایی است که در جنبش اصلاحات ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی در جنبش اصلاحات حضور داشتند.

اما به گفته آقای شکوری راد، با وجود تنوع گرایش ها در جنبش سبز، این گرایش ها مزاحم یکدیگر نیستند و به همین دلیل جنبش سبز از انسجامی بیش از جنبش اصلاح طلبی در زمان آقای خاتمی برخوردار است.

با این وجود آقای شکوری راد از این که جریان های رادیکال یا تندرو فضای رسانه ای را در دست دارند ابراز نگرانی کرده است.

آقای شکوری راد گفته است که فضای رسانه ای در دست "رادیکال ها" و "خارج نشینان" است.

او در ارزیابی از شرایط رسانه ای گفته است: "گفتمان رادیکال توسط رادیکال‌ها تولید می‌شود ولی توسط بدنه اجتماعی جنبش خیلی مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد."

به گفته این عضو ارشد جبهه مشارکت، گفتمان رادیکال یا تندرو بیشتر از طریق رسانه هایی در خارج از کشور تولید می شود که سخنگویان جنبش سبز نیستند.

آقای شکوری را جناح های تندرو در حاکمیت ایران را متهم کرده است که با بستن رسانه های داخلی و محدود کردن آزادی بیان در کشور، عمدا امکانی را فراهم می کنند که به جای نظرات رهبران اصلاحات در درون ایران، مخاطبان ایرانی از فضای رسانه ای خارج از کشور استفاده کنند.

به گفته آقای شکوری راد جناح های تندرو در حاکمیت ترجیح می دهند که بیشتر حرف مخالفان رادیکال حکومت شنیده شود.

تلاش برای شکل دادن رهبری جدید در داخل ایران

اظهارات آقای شکوری راد توضیحی تلقی می شود در باره دلایل موضع گیری های اخیر جبهه مشارکت، تشکل اصلی اصلاح طلبان در ایران و سخنان اخیر آقای خاتمی که بحث های گسترده ای را در میان معترضان پس از انتخابات و مخالفان دولت ایران برانگیخت.

بر اساس سخنان آقای خاتمی، اصلاح طلبان در ایران به این نتیجه رسیده اند که باید از دادن شعار های تند خودداری کنند.

آقای خاتمی گفته است: "اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد."

آقای شکوری راد در گفت و گوی اخیر خود که روز پنجشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۰ در سایت کلمه بازنشر شده است، از شرایطی حمایت کرده است که پیش از این توسط آقای خاتمی برای حل بحران سیاسی در ایران و شرکت در انتخابات آینده پیشنهاد شده بود.

آقای شکوری راد در مهرماه سال ۱۳۸۹ بازداشت شد و در مهرماه به قید وثیقه آزاد شد.

در آن زمان سایت های خبری نزدیک به معترضان نوشتند که آقای شکوری راد با وساطت آیت الله موسی شبیری زنجانی، از مراجع تقلید در قم، نزد آقای خامنه ای آزاد شده است.

سخنان آقای شکوری راد که عضو شورای راهبردی انتخابات در جبهه مشارکت بوده است، نشان می دهد که رهبران اصلاح طلبان در ایران می خواهند در شرایطی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو رهبر عمده معترضان همچنان در بند هستند، سعی کنند تا نیروهای فعال در جنبش را از شعارهایی محافظت کنند که شعارهای رادیکال می نامند.

در بیان زمینه تاریخی، آقای شکوری راد به رادیکال شدن جریان اصلاحات در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی اشاره کرده و گفته است که در آن زمان "ژورنالیست ها و تشکل های دانشجویی" باعث رادیکال شدن شعار ها و مطرح شدن شعار عبور از خاتمی شدند.

آقای شکوری راد در تفاوت میان روزنامه نگاران و سیاستمداران گفته است: "روزنامه‌نگار حرف‌های درست و قشنگ می‌زند، کاری ندارد که نتیجه چه می‌شود. ولی سیاستمدار حرف را ناظر بر نتیجه می‌زند. ما در دوره اصلاحات غلبۀ هژمونی ژورنالیست ها بر سیاستمداران را داشتیم. آنها بودند که فضا را شکل می‌دادند و سیاستمدارها مجبور بودند که در آن فضا حرکت کنند. این اشتباه بود و اگر چه در ابتدا به حرکت شتاب داد، ولی همین شتاب بعدها بیشترین ضربه را به اصلاحات وارد کرد."

حالا آقای شکوری راد می گوید که رادیکالیسم ممکن است جنبش سبز را هم به مخاطره بیاندازد.

به گفته آقای شکوری راد، "جنبش سبز پیروزی‌اش را در حذف طرف مقابل تعریف نکرده است، بلکه در تعامل با طرف مقابل برای دستیابی به یک حداقل‌هایی تعریف کرده است. اینها امید می‌دهد که جنبش به پیروزی برسد. اگر جنبش به سمت رادیکالیسم سوق پیدا کند احتمال شکستش هم افزایش پیدا می‌کند."

تقلب در انتخابات و جریان انحرافی

آقای شکوری راد در بخش دیگر از گفت وگوی خود، بار دیگر به نوعی ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرده و بروز تقلب را به جریانی نسبت داده است که اکنون از طرف اصولگرایان "جریان انحرافی" نامیده می شود.

به گفته آقای شکوری راد، "آنچه در انتخابات ۸۸ مورد اعتراض و انتقاد قرار گرفت، همه‌اش توسط همین طیف صورت گرفته است... اینها از یکی دو سال پیش شروع کرده‌اند به حرف‌هایی که بتوانند از بدنه جنبش سبز نیرو جذب کنند. آن‌ها دیدند که جنبش سبز یک طیفی از نیروهاست که از مرز اصول‌گراها شروع می‌شود و تا بعضی طیف های اپوزیسیون را در بر می‌گیرد. نه اینکه اینها با هم ائتلاف کرده باشند، اینها مجموعه ای هستند که خودشان را وصل می‌کنند به جنبش سبز."

این اظهار نظرها نشان می دهد که اصلاح طلبان در ایران می خواهند هم بر مرزبندی خود با جناح های اصولگرا تاکید کنند و هم به پرسش هایی پاسخ دهند که ممکن است برای معترضان انتخاباتی و مخالفان دولت پیش آید.

آقای شکوری راد گفته است که اصلاح طلبان امکانات زیادی در اختیار ندارند که بتوانند پیام خود را به بدنه جنبش برسانند، اما در عین حال "گوش بدنه جنبش" به پیام رسانه های محدود نزدیک به رهبران جنبش "حساس" است.

مطالب مرتبط