بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۵ خرداد

مراسم تشییع ناصر حجازی از نگاه فرهاد رجبعلی منتشر شده در مردم سالاری حق نشر عکس a
Image caption مراسم تشییع ناصر حجازی از نگاه فرهاد رجبعلی منتشر شده در مردم سالاری

خبرها و مقاله هایی درباره گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته ایران از جمله موضوعاتی است که در صفحات نخست روزنامه های امروز به چشم می خورد.

گزارش هایی درباره انتخابات هیات رییسه مجلس و همچنین دفاع محمود احمدی نژاد از معاونش از دیگر موضوعاتی است که روزنامه ها به آنها پرداخته اند.

همچین بیشتر روزنامه ها صفحات نخست امروز خود را به تصاویر و گزارش هایی از مراسم تشییع ناصرحجازی اختصاص داده اند.

زن و مرد در ورزشگاه آزادی

روزگار با انتشار یک تصویر بزرگ از حاضرین در مراسم تشییع ناصر حجازی در ورزشگاه آزادی نوشته زن و مرد برای بدرقه اسطوره به ورزشگاه رفتند.

این روزنامه نوشته انگار خود داربی بود. فضای ورزشگاه انقدر شبیه روز داربی بود که اکثر مردانی که می خواستند وارد ورزشگاه شوند به این موضوع اشاره می کردند. عده ای از زنان و دختران هم با دیدن پوشش امنیتی مراسم فکر کردند نمی توانند وارد ورزشگاه شوند و حتی عده ای از آنها هم به خانه هایشان برگشتند اما در نهایت و در میان تمام تدابیر امنیتی اعلام شد زنان هم می توانند در ورزشگاه حضور داشته باشند.

آرمان هم در گزارشی مرتبط با اشاره به حضور زنان در ورزشگاه آزادی به حرکت نمادین بهناز شفیعی همسر ناصر حجازی اشاره کرده و نوشته که همسر ناصر حجازی با ایستادن درون دروازه یاد او را زنده نگه داشت و به شدت از سوی هواداران تشویق شد.

بازگشت منتقد دولت به هیات رییسه مجلس

مردم سالاری در یک گزارش به طور مشروح به انتخابات هیات رییسه مجلس پرداخته و نوشته محمدرضا باهنر در رای گیری روز سه شنبه مجلس برای تعیین هیات رئیسه یکبار دیگر رای آورد تا جایگاهی را که سال گذشته از دست داده بود، دوباره بدست آورد. اگر سال گذشته فضای سیاسی به گونه ای بود که باهنر در فراکسیون اکثریت مجلس رای لازم را کسب نکند و جایگاه نایب رئیسی را به شهاب الدین صدر بدهد، اما امسال با توجه به اتفاقات اردیبهشت ماه گذشته و تغییرات سیاسی ناشی از آن، این بار با رای بالایی، نایب رئیس اول مجلس شد.

به نوشته این روزنامه باهنر از جمله اولین کسانی است که به رویارویی با جریانی در دولت که امروز به جریان انحرافی معروف شده پرداخت، اما پیش از آن او به جرم نداشتن بصیرت در اتفاقات پس از انتخابات مغضوب تعدادی از اصولگرایان شده بود که اکثر آنها روزسه شنبه دوباره به او رای دادند!

مردمسالاری در ادامه گزارش خود اضافه کرده که این اتفاق در حالی افتاد که در دو سال گذشته، قبل از برگزاری انتخابات هیات رئیسه، تلاش زیادی برای برکناری علی لاریجانی از ریاست از طرف طرفداران دولت مشاهده می شد اما امسال هیچ اظهار نظر یا عمل قابل اعتنایی در این خصوص صورت نگرفت، علاوه بر این که کاندیدای رقیب لاریجانی در سال گذشته، مرتضی آقا تهرانی هم پس از اتفاقات اردیبهشت ماه دیگر در میان هواداران دو آتشه دولت جای ندارد و به این ترتیب لاریجانی روزسه شنبه تنها کاندیدای ریاست مجلس بود.

حمیدرضا ترقی هم طی مقاله ای در روزگار به موضوع حضور دوباره باهنر در هیات رییسه مجلس پرداخته و نوشته در سال گذشته آقای ابوترابی سعی کردند یک توازن بین نظرات مخالفان و موافقان دولت برقرار کنند و امسال با انتخاب آقای باهنر موضع نقد دولت در هیات رییسه تقویت شده است.

این فعال سیاسی و عضو جمعیت موتلفه اسلامی با اشاره به این تحولات یادآور شده که آنچه مسلم است اینکه ترکیب هیات رییسه قبلی در افزایش میزان مدارای مجلس با دولت تاثیر داشت و ممکن است هیات رییسه جدید میزان این مدارا را کاهش بدهد.

زبان تازه در مناقشه هسته ای

دنیای اقتصاد در سرمقاله امروزش گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران را مورد توجه قرار داده و نوشته گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران، با گزارش‌های قبلی تفاوت بنیادی ندارد و صرفا زبان آن تندتر از گذشته است. این زبان تند، فی‌نفسه هراس‌آور نیست و نشانه‌ای از تغییر رفتار آژانس در برابر ایران تلقی نمی‌شود؛ اما واکنش‌های داخلی به آن می‌تواند، گزارش را به اهرم فشار به ایران یا بر عکس تبدیل کند.

محمود صدری در این مقاله ادامه داده که گزارش‌های قبلی آژانس به‌ویژه گزارش‌هایی که تا دو سال پیش منتشر می‌شد، بازتاب «همکاری و رقابت» آمریکا، اروپا و روسیه بود، اما گزارش امسال ظاهرا مستظهر به «همکاری و همسویی» این کشورها است. ایران برای بازگرداندن صورت روابط بازیگران بین‌المللی به وضع سابق و قرار دادن آنها در وضع همکاری رقابتی، به تدابیری در حوزه سیاست خارجی نیاز دارد که جانمایه آن سیاسی و صورت بیرونی آن حقوقی باشد.

نویسنده مقاله یادآور شده که قوی‌ترین ابزار ایران برای پیگیری این استراتژی، تقلیل دادن پاسخ‌های رسمی به اعتراض‌های کتبی حقوقی توسط سازمان انرژی اتمی و اداره مربوطه در وزارت امور خارجه است. پاسخ‌های سیاسی به گزارش آژانس، تامین‌کننده منویات کشورهایی است که ایران آنان را محرک گزارش آمانو، مدیر کل آژانس می‌داند. زبان حقوقی ایران در پرونده هسته‌ای نیرومندتر از توان سیاسی آن برای مقابله با ‌آمریکا و اروپا است و در مقابل زبان حقوقی این کشورها در برابر ایران ضعیف‌تر از داعیه‌های سیاسی آنها است.

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد ورود سیاستمداران ایران در مقام پاسخگویی به این گزارش را خطرناک دانسته و خاطر نشان کرده که ورود تمام عیار سیاستمداران ایرانی به جنگ لفظی با آژانس، این خطر را دربردارد که منطق حقوقی ایران که قوی‌تر است، زیر سایه منطق سیاسی و زورمدارانه غرب کمرنگ شود.رویه‌سازی حقوقی در مناقشات بین‌الملل برای کشورهایی که در مقابل «همکاران همسو» بین‌المللی قرار می‌گیرند،‌ابزاری مناسب است که می‌تواند بازیگران بین‌المللی را به «همکاران رقیب» تبدیل کند. ایران در برابر روش همکاری و رقابت قدرت‌های جهانی، قدرت تحرک بیشتری دارد تا در برابر همکاری و همسویی آنان.

دشمنی و کینه توزی، چرا؟

علی‌اکبر جوانفکر در سرمقاله ایران نوشته مجموعه‌ای محدود از عناصر سیاسی اما برخوردار از بوق‌های فراوان تبلیغاتی، طی هفته‌های اخیر با کوبیدن بر طبل دشمنی و کینه ورزی، به صف آرایی در برابر دولتی پرداخته‌اند که طی شش سال گذشته با مجاهدت بی‌وقفه رئیس جمهور و اهتمام همکارانش، موجب عزت و سربلندی ملت ایران در جهان و حرکت پرشتاب کشور در مسیر پیشرفت و آبادانی شده است.

مدیرعامل خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی و روزنامه دولتی ایران در ادامه نوشته رهبر معزز انقلاب تصریح فرموده‌اند که در داخل کشور «نباید معارضه و دشمنی وجود داشته باشد و این امر به معناى انتقاد نکردن و عدم طرح مطالبات عمومی نیست». اکنون این سؤال مطرح می‌شود که چگونه ممکن است کسانی برخلاف نظر صریح ولی فقیه، به تعارض و کینه توزی در کشور دامن بزنند و در همان حال خود را سینه چاک رهبری بنمایانند! آنها یا راه انتقاد صحیح و منطقی و طرح مطالبات عمومی را نمی‌دانند، یا آن‌که باید بپذیرند نتیجه عملشان، ریختن آب به آسیاب دشمن است!

آقای جوانفکر سپس نوشته همه افراد ملت اعم از زن و مرد به صورت یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند. اگر چنین است که باید باشد، چگونه ممکن است برخی افراد آماج تندترین و گزنده‌ترین توهین‌ها و تهمت‌ها قرار می‌گیرند اما برخی دیگر برای رفتار و گفتار خود یک حاشیه امن قائل هستند و هیچکس حق نزدیک شدن به حریم عمومی آنها را ندارد؟

نویسنده مقاله در پایان همچنین خاطرنشان کرده که چرا عده‌ای در تلاش هستند تا با توسل به روش‌های غیراخلاقی، ارادتمندان و مریدان صادق رهبری عزیز را تخریب و چهره آنان را در اذهان عمومی مشوه کنند؟ منافع حاصل از چنین تلاشی به جیب چه کسانی ریخته خواهد شد؟ وضع کنونی زیبنده نظام اسلامی نیست و انتظار مردم آن است که هرچه زودتر به آن خاتمه داده شود...اصلاح این وضعیت، همتی مضاعف بویژه در دستگاه قضایی را طلب می‌کند.

مجرم که قابل دفاع نیست

کیهان دفاع محمود احمدی نژاد از حمید بقایی معاون اجرایی اش در مقابل اتهام رانت خواری و فساد اقتصادی که اخیرا در رسانه ها مطرح شده بود را برجسته کرده ونوشته رئیس جمهور با انتقاد از انتشار برخی اخبار درباره واگذاری رانت در ارائه مجوز ساخت هتل گفته «به فردی برای ساخت هتل مجوز داده اند که این موضوع سند جرم شده در حالی که در همه جای دنیا برای ساخت هتل و تاسیسات زیربنایی تسهیلات داده و حمایت می کنند تا گردشگری گسترش یابد اما عده ای عقب افتاده این را جرم تلقی می کنند که اگر جرم است ما به آن افتخار می کنیم».

این روزنامه در ادامه نوشته رئیس جمهور هر چند که اشاره صریحی به ماجرای واگذاری مجوز ساخت هتل نکرد اما به نظر می رسد با توجه به انتقادهای چند هفته اخیر از بقایی و مشایی، منظور ایشان همان پروژه ۴۵۰ میلیارد تومانی مجتمع تالارهای کیش باشد. دفاع رئیس جمهور از بقایی در حالی است که بقایی و اسفندیار رحیم مشایی به عنوان مسئولان امر حاضر نشده اند به اعتراض های مستند پاسخ دهند.

کیهان سپس پرسیده پروژه ۴۵۰ میلیارد تومانی یاد شده به شرکتی به نام فیاک واگذار شده که مدیران آن شرکت را دو سه روز قبل تر و با سرمایه یک میلیون تومانی به ثبت رسانده و دو روز بعد هم چک ۵ میلیارد تومانی را دریافت کرده اند. این واگذاری هم با رفتاری خلاف قانون و دور زدن قانون و بدون برگزاری مناقصه صورت گرفته است. بنابراین هم عملی غیرقانونی صورت گرفته و هم امتیازی بلامرجح و غیرقانونی به شرکتی دو روزه! واگذار شده است. نام این کار واگذاری رانت و جرم نیست، پس چیست؟!

آمار هم به شرف کاغذ پاره نائل شده؟

جهان صنعت در سرمقاله امروزش نوشته ما در کشوری کار می‌کنیم که در آن پیدا کردن فلا‌ن شاخص اقتصادی آمریکا با آخرین تاریخ‌ها ساده‌تر از یافتن شاخص‌های اقتصادی کشور خودمان مربوط به دو سال قبل است! باور کنید یا نه، امروز می‌توانید پشت میز کارتان بنشینید و با همین اینترنت فوق‌العاده خودمان وارد گوگل شوید، جست‌وجو کنید و خیلی زود وارد سایتی بشوید تا آخرین آمارها و شاخص‌های اقتصادی سوییس، بلژیک، روسیه، چین، ژاپن، آمریکا، کانادا و... را در اختیار داشته باشید.

امیر باستانی در این مقاله ادامه داده جالب است بدانید که شما در همین تهران نمی‌توانید به آخرین آمارها و شاخص‌های اقتصادی کشور خودتان دسترسی داشته باشید. بانک مرکزی قسمتی داشت که در آن آمارهای دوره‌‌های زمانی را گنجانده بود، آن هم نه به روز و لحظه که آخرین آمارهایش از ۱۳۸۷ به این سو هرگز روزآمد نشدند، همان هم ظاهرا زیادی تشخیص داده شده که دیگر نمی‌توان به آن دسترسی داشت.از قرار معلوم برخی قویا به این نتیجه رسیدند که آمار نیز چون سایر اسناد ورق پاره است.

مسکن‌ها و مسکن‌ها از سال ۸۴ تا ۹۰

حق نشر عکس a
Image caption جهان صنعت از افزایش چشمگیر اجاره خانه در کشور خبر داده است

جهان صنعت همچنین در گزارشی از افزایش چشمگیر اجاره خانه در کشور خبر داده و نوشتهاینجا تهران است، شهری که اگرچه وضعیتش برای اهالی آن روشن‌تر از آفتاب است اما بهای سقف‌های غیراستاندارد آن گاه با پیشرفته‌ترین شهرهای اروپایی و حتی برخی ایالت‌های آمریکا برابری می‌کند.۶-۵ سالی گذشته، خیلی‌ها خانه خراب شدند، خیلی‌ها با تغییرات یک‌شبه قیمت ملک به خاک سیاه نشستند و البته خیلی‌ها یک‌شبه ره صد ساله رفتند. در ۶-۵ سال گذشته قیمت مسکن آنقدر گران شده که دیگر همه به فکر خرید خانه نیستند زیرا اگر بشود یکی از این قوطی کبریت‌ها را اجاره کرد، کار بزرگی اتفاق افتاده.

امیرهادی انواری در این گزارش مفصل با ذکر نمودارها و مقایسه بهای اجاره خانه از سال ۸۴ تاکنون از افزایش ۱۱۲ درصدی اجاره خانه خبرداده و افزوده که دیگر سال ۸۳-۸۲ نیست که با یک وام و ۱۰ میلیون تومان نقد بشود یک آپارتمان خرید. حالا با ۳۰ – ۴۰ میلیون تومان شاید بتوان یک آپارتمان رهن کرد، آن هم شاید!۴۰-۳۰ میلیون تومانی که هیچ تضمینی نیست سال دیگر هم بشود با این پول همین آپارتمان را دوباره تمدید کرد. در دورانی که تغییرات قیمت سکه به ۲۰ هزار تومان می‌رسد، نمی‌شود روی ارزش پول زیاد حساب باز کرد.

نرخ تورم آرامش بخش است

رضا رفیع در ستون طنز جام جم اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی را دستمایه کرده و نوشته آدم به امید زنده است. داشتن روحیه امید در زندگی خیلی چیز خوبی است. برای همین گفتند که ناامیدی کفر است... عرض شود که رئیس‌کل بانک مرکزی ـ که در هفته‌های گذشته با موفقیت توانست حباب افزایش بی‌رویّه سکه و ارز را بترکاند و صدایش را عمه ما هم که سمعک دارد، شنید ـ بتازگی اعلام کرده است که: «نرخ تورم، نگران‌کننده نیست.» البته ایشان این مطلب را با توجه به این مطلب عنوان فرمودند که با هدفمندی یارانه‌ها همه تصور می‌کردند که تورم بسیار بالایی در جامعه ایجاد شود.

نویسنده ادامه داده که ما ضمن تشکر از جناب محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی که با این فرمایش متین خود موجبات افزایش نرخ آرامش خاطر ما و خانواده محترممان را فراهم آوردند؛ پیشنهاد می‌کنیم که سایر مدیران میانی و مسوولان اجرایی کشور نیز به همین سبک و سیاق مقبول، باعث افزایش بیشتر آرامش در هموطنان و رفع نگرانی الکی از ملت شوند. نگرانی برای سلامتی خوب نیست.

مطالب مرتبط