هشدار وزارت ارشاد در مورد 'محو استقلال و هویت حرفه‌ای رسانه‌ها' در ایران

محمدجعفر محمدزاده حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای محمدزاده نوشته است که انتشار شایعات با انگیزه قبضه کامل قدرت صورت می‌گیرد

محمدجعفر محمدزاده، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی در ایران در مورد خطر "محو استقلال و مسخ هویت حرفه‌ای رسانه‌ها و تأسی بی چون و چرای آنها به مناسبات قدرت" هشدار داد.

او روز جمعه ۶ خرداد (۲۷ مه) در نامه ای خطاب به روزنامه نگاران ایران، رسانه ها را به درختی تشبیه کرد که "از آفت شایعه رنجور و از تیشه بهتان زخمی است".

آقای محمدزاده از انتشار شایعات، به نقل از "منابع آگاه" یا تحت عنوان "گفته می شود" و "شنیده می شود" انتقاد کرد و هشدار داد که این شیوه خبر رسانی اعتماد مخاطبان را از بین می برد.

او نوشت: "متأسفانه همهمه کینه ورزی و منازعه رقبا با یکدیگر چندی است که در فضای رسانه ای کشور فزونی یافته و دامان پاک و پرمهر برخی رسانه ها را به تهمت و تخریب و تفرقه افکنی آلوده است".

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران انتشار شایعات را کار گروه های سیاسی دانسته است که به گفته او به دنبال قبضه کامل قدرت هستند و برای تخریب و حذف رقیبان سیاسی خود از رسانه ها استفاده می کنند.

به نظر می رسد که اشاره آقای محمدزاده به گزارش هایی است که در هفته های اخیر علیه حلقه ای از نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران منتشر شده است.

این گزارش ها که به شکلی کم سابقه از افشاگری در مورد تخلفات مالی مقامات ارشد دولتی تا ارتباط آنان با رمالان و جن گیران را شامل می شود.

آقای محمدزاده هشدار داده است که "باید نگران ژورنالیسم کاذب، حادثه آفرینی های غیرواقعی و حاشیه های زرد و جنجالی پیرامون چهره های سیاسی بود".

او از "میراث داران قلم" درخواست کرده است که از "محو استقلال و مسخ هویت حرفه ای رسانه ها" و "تأسی بی چون چرای آنها به مناسبات قدرت" پیشگیری کنند.

نهادهای بین المللی روزنامه نگاری و مدافعان حقوق بشر و آزادی بیان در جهان سال ها است که ضمن انتقاد از وضعیت روزنامه نگاری در ایران، حکومت این کشور را به نادیده گرفتن حقوق روزنامه نگاران منتقد، بازداشت و زندانی کردن آنان و توقیف غیرقانونی رسانه ها متهم می کنند.

اما آقای محمدزاده با وجود انتقادهایی که مطرح کرده است، می نویسد که رسانه های ایران در حال حاضر به "توسعه ای کم نظیر" دست یافته اند و شمار روزنامه نگاران روز به روز فزونی می گیرد.

او با اشاره به افزایش شمار نشریات تخصصی در ایران، نوشت که "فرصتی مغتنم برای توسعه کیفی مطبوعات" در این کشور فراهم آمده است که انتشار شایعات سیاسی می تواند به آن آسیب بزند.

مطالب مرتبط