هاشمی رفسنجانی: بین حکومت و مردم صفا ایجاد کنید

اکبر هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس hashemirafsanjani.ir
Image caption گروهی از اصولگرایان به شدت از آقای هاشمی رفسنجانی به دلیل همدلی با معترضان به نتایج انتخابات دو سال پیش انتقاد می‌کنند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران با انتقاد تند از عملکرد دولت، خواهان تلاش حکومت برای بازگرداندن اعتماد شهروندانی شد که "به تردید افتاده اند".

او در یک سخنرانی در تهران گفت: "فریبکاری ها موقت است، آمار دروغ دادن، ادعای دروغ کردن، پول بیخودی مصرف کردن که مردم می فهمند یک بازی است، بیت المال را به غارت بردن برای خرید چند رأی و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی دهد".

این سخنان اشاره ای آشکار به اقدامات دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود که منتقدان، آن را به دستکاری در آمار اقتصادی، سوءاستفاده از اموال دولتی برای خرید رأی در انتخابات جنجال برانگیز دو سال پیش و همچنین تلاش برای خرید رأی در انتخابات آینده مجلس متهم می کنند.

آقای هاشمی رفسنجانی با تأکید بر ضرورت حفظ اعتماد عمومی گفت: "اگر امروز بخواهیم نصیحتی بکنیم، این است که نظام، و به طور کلی همه، باید تلاش کنیم که اگر اعتماد بخشی از مردم از بین رفته است و به تردید افتاده اند، اعتماد آنها را برگردانیم و بین دولت و مردم، نظام و مردم، و حکومت و مردم صفا ایجاد کنیم".

او گفت که اگر مردم واقعیت را ببینند، "بر می گردند و لجبازی نمی کنند".

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین و چهره محوری اصلاح طلبان ایران هم اخیرا خواهان گذشت دو طرف مناقشه سیاسی دو سال اخیر ایران نسبت به یکدیگر شده بود.

او گفته بود: "اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد."

'الگوی رهبری'

اکنون آقای هاشمی رفسنجانی هم که در دو سال گذشته عمدتا مواضعی نزدیک به معترضان انتخاباتی اتخاذ کرده بود، با اشاره به خطر "دشمنان"، اظهار امیدواری کرد که "در بین مسئولان آنقدر احساس وظیفه باشد که سرمایه مهمی که ما ۵۰ سال است به آن تکیه می کنیم (حمایت مردمی) را حفظ و تقویت کنند".

او در اشاره به حوادث سال های نخست پس از انقلاب اسلامی در ایران، ضمن تجلیل از "مدیریت بی نظیر" آیت الله روح الله خمینی، آن را "الگوی بسیار موفق رهبری" خواند.

آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "بعد از عزل بنی صدر در جامعه وحدت به وجود آمد".

سایت رسمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همین جمله را در بالای گزارش مربوط به سخنرانی آقای هاشمی رفسنجانی برجسته کرده است.

به نظر می رسد که تأکید بر یادآوری ماجرای عزل ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری ایران، و نقش آیت الله خمینی در آن، اشاره ای معنی دار به وقایع هفته های اخیر ایران باشد.

احتمال بررسی موضوع عدم کفایت سیاسی آقای احمدی نژاد در مجلس ایران در هفته های اخیر و پس از آن مطرح شد که او در مقابل حکم آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران مبنی بر ابقای حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات، برای چند روز مقاومت کرد.

حملات علیه آقای احمدی نژاد و نزدیکان او از سوی هواداران آیت الله خامنه ای پس از این ماجرا اوجی بی سابقه گرفت و هنوز ادامه دارد.

آقای هاشمی رفسنجانی در تمام دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، پرنفوذترین مخالف سیاست ها و روش مدیریتی او محسوب می شد و به نظر می رسد که از عزل احتمالی او استقبال می کند.

مطالب مرتبط