ایران در هفته ای که گذشت؛ ششم خرداد ۱۳۹۰

درگذشت ناصرحجازی، دروازه بان پرآوازه دوره های پیشین تیم ملی فوتبال ایران، انفجار در پالایشگاه آبادان و ادامه منازعه دولت با مجلس از مهمترین رخدادهای ایران در طول هفته گذشته بودند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption از ناصر حجازی به عنوان "اسطوره فوتبال" یاد می‌‎شود

درگذشت ناصرحجازی و حاشیه های آن

بامداد روز دوشنبه دوم خرداد، ناصر حجازی، دروازه بان نامدار فوتبال ایران، در سن شصت و دو سالگی، بر اثر بیماری سرطان ریه، در بیمارستان کسری در تهران، چشم از جهان فروبست.

او از ماهها پیش به این بیماری گرفتار شده بود.

ناصر حجازی که این روزها از او به عنوان "اسطوره فوتبال" یاد می شود، در نوجوانی بر اثر یک اتفاق به دروازه بانی فوتبال علاقه پیدا کرد و پله های ترقی در این رشته ورزشی را به سرعت پیمود.

اوج شهرت او زمانی بود که پس از دروازه بانی تیم فوتبال تاج / استقلال، به اردوی تیم ملی پیوست.

در سال ۱۹۷۰ میلادی، تیم استقلال تهران همراه با ناصر حجازی، دروازه بان۲۱ ساله اش، جام باشگاه های آسیا را به دست آورد و دو سال بعد تیم ملی فوتبال ایران با او به قهرمانی جام ملت های آسیا رسید.

اما بسیاری اعتقاد دارند که محبوبیت این ستاره فوتبال ایران نه تنها به دلیل نقش آفرینی او در رشته فوتبال، بلکه بیشتر در مردمی بودن این چهره ورزشی بوده است.

روزنامه هایی که این هفته، خبر بسته شدن پرونده حیات او را منتشر کردند، همراه با چاپ عکس ها و گزارش هایی از افتخارات ورزشی آقای حجازی، نقش و جایگاه اجتماعی و مردمی او را نیز ستودند.

روزنامه سیاست روز، ناصر حجازی را اسطوره ای توصیف کرد "که اعتبارش را از مردم گرفته" بود و روزنامه آرمان نوشت: "ناصرخان یک پهلوان بود ... مرام داشت، همان مرامی که تختی داشت و مردم عاشقش بودند."

او خود نیز دو ماه پیش در یک مصاحبه تأکید کرد که "ناصر حجازی همواره سعی کرده تا از مردم جدا نباشد ، همیشه با مردم بوده ام."

همچنین در ادامه این مصاحبه، با اشاره به وضعیت اقتصادی و معیشتی اقشار کم درآمد جامعه، سیاست های اقتصادی دولت و اجرای قانون حذف یارانه ها را مورد انتقاد قرار داد و از دولتمردان خواست که "اگر نمی توانید رفاه مردم را فراهم سازید ، بروید."

علیرغم اظهارات انتقادی ناصر حجازی، به دنبال درگذشت او بسیاری از چهره های ورزشی و مقام های سیاسی ایران با انتشار پیام های تسلیت، از این ستاره قوتبال ایران تمجید و تجلیل کردند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، حجازی را "یکی از پر افتخارترین چهره های ورزشی کشور" خواند و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، او را باغیرت و جسور و "از مردان نیک نام و خوش اخلاق ورزش" توصیف کرد.

صبح چهارشنبه ۴ خرداد، مراسم تشییع جنازه و آخرین وداع این چهره ورزشی و مردمی، در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد.

هوادارانش پیکر او را بر دوش گرفتند و همراه با او در پیست ورزشگاه دور افتخار زدند.

درگذشت ناصرحجازی و دوم خرداد

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد خاتمی به مناسبت سالگرد دوم خرداد با جمعی از جوانان اصلاح طلب دیدار کرد

از مراسم تشییع جنازه ناصرحجازی چند قطعه فیلم به رسانه ها راه یافت که نشان می داد گروهی از شرکت کنندگان در این مراسم، علیه حکومت ایران شعار داده اند و سرود اعتراضی یار دبستانی را خوانده اند.

حسب گزارش سایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت، آنان در شعارهایشان، از جمله آزادی زندانیان سیاسی را نیز درخواست کرده بودند.

پیشتر و در آغاز این هفته، محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران هم بار دیگر، آزادی زندانیان سیاسی را تلویحا مورد درخواست قرار داد.

دوشنبه این هفته، یادآور پیروزی اصلاح طلبان در دوم خرداد ۱۳۷۶ و در جریان هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.

روزنامه شرق نوشت که این روز، بهاران عزت، سربلندی، خردمندی، شایستگی، نشاط سیاسی و ... و خزان تحجر، عقب‌ماندگی، شعارهای فریبنده و ... را با خود آورد.

بدین مناسبت محمد خاتمی، با جمعی از جوانان اصلاح طلب دیدار کرد و در این دیدار برای "گذر از فضای امنیتی به فضای سالم سیاسی و تأمین آزادی های مشروع" و حرکت به سوی رفع حصرها و حبس ها ابراز امیدواری کرد.

"رفع حصرها" در اظهارات آقای خاتمی به حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت، اشاره داشت.

در آستانه یکصدمین روز حبس خانگی این دو رهبر مخالف دولت، این هفته، جمع بزرگی از روحانیان حوزه علمیه قم نیز با انتشار بیانیه ای، "تشدید برخوردهای قهری و امنیتی با معترضان و منتقدان" را بار دیگر مورد انتقاد قرار دادند و رفع حصر رهبران مخالفان دولت را درخواست کردند.

انفجار در پالایشگاه آبادان و حاشیه های آن

حق نشر عکس kk
Image caption هنگام وقوع انفجار، محمود احمدی نژاد در محل حاضر بود

سه شنبه این هفته، سوم خرداد، هنگام برگزاری مراسم افتتاح مرحله اول طرح نوسازی فاز سوم پالایشگاه آبادان با حضور محمود احمدی نژاد، انفجاری در پالایشگاه روی داد که بر اثر آن دست کم یک نفر کشته شد و شماری از کارکنان نیز مجروح و مصدوم شدند.

منابع خبری ایران، نشت گاز از یکی از واحدهای پالایشگاه را علت اصلی انفجار اعلام کردند و به نقل از حمیدرضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، نوشتند که "این اتفاق خرابکاری نبوده است."

علیرغم وقوع این انفجار، آقای احمدی نژاد بازهم در جمع کارکنان پالایشگاه تأکید کرد که "ایران آمادگی دارد صنعت تمام کشورهای اسلامی و صنعت نفت کشورهای تولید کننده نفت را نوسازی کند."

او پیش از وقوع انفجار هم آمادگی ایران برای انتقال آسان "دستاوردهای علمی، صنعتی و کشاورزی" به کشورهای منطقه و جهان را اعلام کرده بود.

اگرچه علیرضا ضیغمی، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، گفت که واحدهای آسیب دیده پالایشگاه آبادان ظرف ۱۵ روز بازسازی خواهد شد و برخی از مسئولان هم تلاش کردند تا این حادثه را جزئی و طبیعی قلمداد کنند، اما انفجار در حضور احمدی ‌نژاد بار دیگر باب انتقادها نسبت به برخی از اقدامات شتابزده دولت را گشود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت که "کارشناسان قبلا در باره پالایشگاه آبادان هشدار داده بودند" و روزنامه آرمان نوشت که این انفجار "قابل پیش‌بینی" بوده است.

هفت نماینده مجلس ایران در تذکری کتبی به رئیس جمهوری، روشن شدن علت انفجار را درخواست کردند و رئیس مجلس به کمیسیون انرژی ماموریت داد تا علل و چگونگی بروز این حادثه را بررسی کند.

از آنجا که محمود احمدی نژاد اکنون عملا سرپرستی وزارت نفت را هم برعهده دارد، انفجار در تأسیسات طرح افزایش تولید بنزین پالایشگاه آبادان بار دیگر باب انتقادها نسبت به سیاست های دولت در وزارت نفت را هم باز کرد.

روزنامه شرق تغییر پی در پی وزیران نفت و جابجایی مدیران این وزارتخانه را مورد انتقاد قرار داد و سایت الف، متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، "عدم اشراف رئیس جمهوری بر مسائل و تعاملات داخلی وزارت نفت" را در بروز این حادثه موثر دانست.

در هفته های اخیر و به دنبال تصمیم دولت برای ادغام برخی از وزارتخانه ها، رییس جمهوری ایران وزیر نفت را برکنار و اعلام کرد که خود سرپرستی این وزارتخانه را برعهده خواهد داشت.

سپس گفته شد که شورای نگهبان سرپرستی یک وزارتخانه توسط رییس جمهوری را خلاف قانون می داند. چهارشنبه این هفته، چهارم خرداد، علی لاریجانی، رییس مجلس بار دیگر تأکید کرد که بر اساس تفسیر رسمی شورای نگهبان لازم است برای وزارت نفت سرپرست مشخصی تعیین شود.

دولت و مجلس؛ ادامه منازعه

حق نشر عکس FARS
Image caption دولت و مجلس بر سر ادغام وزارتخانه ها و همچنین تشکیل وزارت ورزش با هم اختلاف نظر دارند

منازعه دولت و مجلس نه تنها در مورد سرپرستی وزارت نفت و ادغام برخی از وزارتخانه ها، بلکه در مورد تأسیس وزارت ورزش و جوانان و چگونگی اجرای قانون پرداخت یارانه نقدی نیز در روزهای گذشته همچنان ادامه یافت.

روز شنبه ۳۱ اردیبهشت، عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات ایران در گفت وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که دولت در سال گذشته برای تامین منابع پرداخت یارانه های نقدی، از منابع بانک ها و بودجه برخی دستگاه های دولتی استفاده کرده است. او این اقدام دولت را خلاف قانون دانست.

روز بعد، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه مجلس برای طرح هدفمند کردن یارانه ها، نیز اقدام دولت در برداشت ۵ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانک مرکزی برای پرداخت یارانه های نقدی در سال گذشته را غیرقانونی دانست.

روز سه شنبه سوم خرداد، علی لاریجانی خودداری دولت از معرفی وزیر برای وزارت ورزش و جوانان را تخلف خواند و روز بعد، در دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس، کنترل قدرت مجریه توسط قوه مقننه را افتخاری برای کشور دانست و تأکید کرد که "کسی نمی تواند بگوید چون می خواهم کشور را آباد کنم پس می توانم بی قانون عمل کنم. این همان چیزی است که موجب تمرکز قدرت می شود و بستر را برای دیکتاتوری فراهم می کند."

صبح روز چهارشنبه ۴ خرداد، هم نمایندگان مجلس ایران به طرحی رأی دادند که بر اساس آن قوه قانونگذاری در مورد نحوه واگذاری و پرداخت سود سهام عدالت و اتهام "توزیع غیر قانونی پول توسط دولت محمود احمدی نژاد در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری" تحقیق خواهد کرد.

در مقابل، روز یکشنبه اول خرداد، محمود احمدی نژاد، در نامه ای به مجلس علی نیکزاد، وزیر فعلی مسکن را به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت 'امور زیربنایی' معرفی کرد و لایحه وظایف و اختیارات این وزارتخانه را نیز به مجلس فرستاد. وزارت 'امور زیربنایی' از ادغام وزارت راه و ترابری و وزارت مسکن و شهرسازی تشکیل خواهد شد.

دو روز بعد نیز، شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد گفت که برداشت از منابع بانک مرکزی برای پرداخت یارانه های نقدی، استفاده از تنخواه بوده و دولت برای این اقدام اختیارات قانونی داشته است.

همکاران رییس جمهوری و ادامه انتقادها

حق نشر عکس AP
Image caption نزدیکان رییس جمهوری ایران، همچنان مورد انتقاد هستند

علاوه بر ادامه منازعه بین دو قوه مجریه و مقننه، انتقاد ها نسبت به قدرت گرفتن برخی از همکاران رییس جمهوری تحت عنوان 'جریان انحرافی' در دولت نیز در روزهای گذشته، همچنان ادامه یافت.اصولگرایان منتقد دولت از اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری و نزدیکان او با عناوینی چون "جریان انحرافی درون دولت" یا "گروه فاسد قدرت طلب" یاد می کنند.

در اولین روز هفته ای که گذشت، شنبه ۳۱ اردیبهشت، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران مقابله با "جریانات انحرافی که تحت عنوان گروههای منحرف فعالیت می کنند" را از کارهای این وزارتخانه اعلام کرد.

حمید رسائی، از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران نیز در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت:" از نظر ما مشایی عنصری است که در زمین دشمنان این ملت بازی می کند."

همچنین، اعلام شد که حمید بقائی، معاون اجرایی رئیس جمهوری، پیشتر، از سوی دیوان عدالت اداری به چهارسال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است؛ اگر چه او اعلام کرد که مرتکب تخلفی نشده و حکم انفصالش هم هنوز قطعی نیست.

او در پایان هفته اتهام سوء استفاده مالی در سازمان های تحت سرپرستی خود را نیزنادرست دانست.

در دومین روز هفته، طرحی در مجلس ایران به تصویب رسید که به وزارت اطلاعات اجازه می دهد از کارکنان بازنشسته این وزارتخانه هم در صورت نیاز استفاده کند.

توضیحات محمدرضا خباز، نماینده کاشمر در مجلس ایران، در مورد تصویب این طرح نشان داد که هدف از اصلاح قانون استخدامی وزارت اطلاعات، نوعی مقابله با همکاران رییس دولت بوده چون بنا به گفته آقای خباز "جریان انحرافی دولت" قصد داشته به کار برخی "عناصر نخبه" در وزارت اطلاعات پایان دهد.

در همین حال، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در دیدار با مدیران شهر زاهدان گفت که "جریان های انحرافی" بی ریشه و سطحی هستند و قادر به ادامه مسیر و تداوم برنامه های انحرافی خود نخواهند بود.

در سومین روز هفته، فاطمه بداغی معاون حقوقی رییس ‌جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که اگر عباس امیری فر، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت اتهامی در زمینه تهیه و توزیع فیلم "ظهور نزدیک است" داشته باشد، این مسئله به دولت مربوط نیست.

در فیلم "ظهور نزدیک است" از رهبر و رییس جمهوری ایران به عنوان کسانی که مقدمه ظهور امام دوازدهم شیعیان را فراهم می‌آورند، نام برده شده و آقای امیری فر، پیشتر به اتهام دخالت در توزیع این فیلم بازداشت شده است.

شامگاه دوشنبه دوم خرداد، علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران، بار دیگر برخی از همکاران رئیس جمهوری را متهم کرد که می خواسته اند "با نفوذ در وزارت اطلاعات یگان انحرافی برای خود درست کنند." او از رییس جمهوری خواست که این جریان را "حذف" کند.

در مقابل موج انتقادها از برخی از همکاران رییس دولت، روز چهارشنبه ۴ خرداد، محمود احمدی نژاد در مراسم تودیع حمید بقایی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از اقدامات همکاران خود در راستای پاسداشت میراث فرهنگی و تاریخی ایران دفاع و کسانی را که با پاسداشت این میراث مخالفت می کنند به جهالت یا تجاهل متهم کرد.

پرونده هسته ای؛ تشدید تحریم ها

این هفته اتحادیه اروپا بار دیگر تحریم ها علیه ایران را گسترش داد و نام حدود صد شرکت مظنون به ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران را در فهرست تحریم شدگان قرار داد.

آمریکا نیزهفت شرکت خارجی از جمله شرکت دولتی نفت ونزوئلا را به دلیل داد و ستد با ایران و تأمین فرآورده های نفتی برای جمهوری اسلامی به فهرست مشمولان مقررات تحریم های ایالات متحده علیه ایران، افزود.

این اقدام آمریکا، انتقاد ونزوئلا را درپی داشت.

از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه ای که برای ارائه به شورای حکام این نهاد تنظیم شده، اعلام کرد که ممکن است فعالیت های فاش نشده اتمی از جمله فعالیت هایی مرتبط با توسعه یک کلاهک اتمی برای یک موشک در ایران وجود داشته باشد.

در مقابل فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، درستی اسناد مورد استفاده آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تهیه گزارش در مورد برنامه اتمی ایران را مورد تردید قرار داد و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفت که " ایران آماده مذاکرات منصفانه و عادلانه در زمینه هسته ای بر اساس احترام متقابل است."

مطالب مرتبط