بررسی روزنامه های صبح تهران- شنبه هفتم خرداد

نگران دخالت دولت در انتخابات، فراوانی کودکان خیابانی

در حالی که روزنامه های امروز صبح تهران، در ابتدای هفته از حضور نداشتن مراسم در جریان سفر محمود احمدی نژاد به قم خبر داده اند، روزنامه ایران از سپاس مردم قم از رییس جمهور نوشته است. انتقاد از وضعیت اقتصاد، احتمال دخالت دولت در بازار ارز، گرانی سکه و هتل ها از جمله گزارش های روزنامه هائی است که همچنان به انتقاد از بخشی از دولت و احتمال دخالت هایش در انتخابات آینده نوشته اند.

روزنامه های جمهوری اسلامی و فرهیختگان با "اعتماد مردم را به عنوان سرمایه نظام حفظ کنیم" سخنان تازه هاشمی رفسنجانی را در صدر گزارش های خود منعکس کرده اند، مردم سالاری همین خبر را با عنوان "اعتماد برخی از مردم را که به تردید افتاده اند برگردانیم" آورده، سیاست روز از "اما و اگرهای یک ارتباط سیاسی" خبر داده و حمایت از "نقض گسترده حریم خصوصی در آمریکا" نوشته است.

"سپاس مردم قم از احمدی ‌نژاد" تیتر اول روزنامه ایراناست، کیهان از قول امام جمعه تهران از "پنج ویژگی جریان های انحرافی"، رسالت همین گزارش را با "جریان های انحرافی نقاق دارند" منعکس کرده و آرمان از قول همین مقام نوشته "مردم سالاری به جز در ایران پیدا نمی شود".

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود از زبان یکی از شهروندان قم نوشته معضل نداشتن آب آشامیدنی مطلوب، طی سالیان متمادی سبب بروز مشکلات بسیاری برای شهروندان قم شده بود و از زبان یک قمی دیگر تاکید کرده تأمین آب شیرین و استفاده از آب شیرین ‌کن را از مشکلات ادارات و منازل قم دانست.

به نوشته روزنامه دولت، روح‌الله افراشته، طیبه یزدانی و خدیجه خسروی هم به عنوان شهروندان قم از این که آب شیرین به قم رسیده ابراز رضایت کرده اند.

ایران بدون اشاره به این که در این سفر از سخنرانی برای مردم و استقبال های همیشگی از رییس دولت و هم دیدار با مراجع قم خبری نبود تاکید کرده "در سفر رئیس ‌جمهوری به قم، اهدای لوح تقدیر مردم شهر مقدس قم به پاس اهتمام دولت در تسریع در اتمام پروژه آبرسانی به قم به دکتر احمدی‌نژاد اهدا شد. آیت‌الله بوشهری امام‌جمعه، استاندار و جمعی از منتخبان مردم قم در مراسمی به پاس اهتمام دولت به خاطر تسریع در اتمام پروژه آبرسانی به قم با اهدای لوح سپاس از رئیس ‌جمهور تقدیر کردند."

دیکتاتوری دولت یا مجلس

در واکنش به صحبت های تازه رییس مجلس که از میل قوه مجریه برای در اختیار گرفتن مجلس گفته است، علی اکبر جوانفکر در سرمقاله روزنامه ایران نوشته آقای لاریجانی در حالی این اظهارات را مطرح کرده‌اند که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظایف و اختیارات هر یک از قوای مجریه، مقننه و قضائیه را تبیین کرده و پر واضح است که رئیس جمهور هیچگاه خواستار در اختیار گرفتن قوه مقننه نبوده و دادن چنین نسبتی به ایشان، یک ظلم قطعی محسوب می‌شود.

به نظر مدیر روزنامه دولت نمی‌شود از یک سو مجلس شورای اسلامی مسئولیت‌ های سنگین اجرایی کشور مانند اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را برعهده دولت بگذارد و همزمان مرکز پژوهش‌های مجلس از موضع تخاصم و خالی‌کردن زیرپای دولت، به ارائه تحلیل‌ های خلاف واقع و تحریک‌آمیز علیه سیاست‌های اقتصادی دولت بپردازد و نگرانی و ترس نسبت به اجرای این قانون را در دل و جان مردم تزریق کند؟! اسم این کار اگر خیانت به کشور و آسیب زدن به منافع ملی نباشد حتماً جلوگیری از دیکتاتوری نیست.

سرمقاله روزنامه ایران تاکید کرده دیکتاتوری پارلمانی هم خطر بزرگی است برای کشور.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به اقدامات دولت برای استفاده از امکانات و ظرفیت‌ های دولت برای انتخابات است، آن را به معنای دخالت قوه مجریه در امر انتخابات مجلس دانسته و نوشته ایراد جدی و قانونی در این زمینه آنست که دولت و رئیس‌ جمهور از هرگونه دخالت مستقیم و غیرمستقیم در امر انتخابات منع شده‌اند و در عین حال، درک اهداف و ملاحظات قانونگذار در این زمینه هم چندان مشکل نیست و در واقع به وضوح سعی شده است مانع شکل گیری یک مجلس فرمان بر از دولت شوند و از ورود وکیل الدوله‌ ها به مجلس جلوگیری به عمل آورند، که البته تصمیمی سنجیده، مدبرانه و هوشمندانه است.

حق نشر عکس Ali Kashi
Image caption کارتون علی کاشی در مردم سالاری

این روزنامه اصولگرا پرسیده چرا دولتی که خود را قانونمندترین دولت در طول تاریخ معرفی می‌کند، چنین اقدامی را بعمل آورده است؟ پاسخ روشن است ولی بهتر است از کنار آن بگذریم و از کسانی که می‌خواهند "معماران مجلس نهم" باشند بپرسیم که آنها چرا به چنین تصمیمی تمکین کرده اند؟ و چرا هنوز هم سعی دارند فریاد اعتراض و گلایه نسبت به این بی‌قانونی‌های آشکار را یکسره نادیده بگیرند و کم رنگ جلوه دهند؟

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی در جریان وزن کشی در انتخابات مجلس هشتم، کاملاً مشخص گردید که طیف دولتی موسوم به "رایحه خوش خدمت" تا چه میزان کم وزن است. اکنون در پرتو تحولات ماه های اخیر، حتی همان وزن و اعتبار سابق هم به جد مورد سؤال است و کاملاً بعید به نظر می‌رسد "رایحه خوش خدمت" به مشام کسی برسد و اگر هم رسید، چنان بوئی خوشایند باشد و پذیرفتنی.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نوشته روزنامه جوان با بیان اینکه افراد و مسئولان هر چه دارای جایگاه موثرتر و تعیین‌کننده‌تری باشند بیشتر در معرض آفت‌ های نفسانی قرار می‌گیرند، گفت: اگر به طور مداوم، در حال جهاد و مبارزه با نفس نباشیم، عجب و غرور بر ما مسلط می شود و بنا به قول قرآن، شیطان بر ما مسلط شده و از مسیر حق خارج می‌شویم.

سردار جعفری با بیان اینکه وجود برخی دیدگاه‌ های اعتقادی، فرهنگی و سیاسی در بین برخی از افراد اطراف رئیس‌ جمهور نگرانی‌هایی را برای دلسوزان انقلاب ایجاد کرده است، به مدیریت دقیق رهبر انقلاب در مهار بحران اخیر اشاره کرد و گفت: تلاش و مدیریت خوب رهبر انقلاب مانع از این شد که این مسئله به اصلی ‌ترین مسئله کشور تبدیل شود؛ هر چند که این مسئله در ذهن بسیاری از دوستداران ولایت می‌ماند و پاک نخواهد شد.

جعفری به نوشته روزنامه جوان با بیان اینکه جریان انحرافی حاضر در بخش خصوصی دولت، از طریق پول و مطامع دنیایی در صدد یارگیری است، گفت: این جریان برای دستیابی به اهداف خود و اثرگذاری در انتخابات آینده از طریق پول و رانت دهی به دنبال یارگیری است.

مردم چه کنند از گرانی

"هتل های بی مسافر گران تر شد" گزارش اصلی جام جم است، "دخالت دولت در بازار ارز" تیتر اول ابتکار است، قدس نوشته "چرخهای صنعت خوب نمی چرخد"، دنیای اقتصاد از "بمباران ارزی بازار دلار" خبر داده و جهان صنعت از "عبور سکه طرح جدید از 450 هزار تومان" نوشته است.

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته معمای پیچیده‌ای نیست! فقط کافیست فکر کنید چه طور خانواده 4 نفری یک کارمند با درآمد متوسط 600 هزار تومان درماه می‌توانند به سفر بروند و علاوه بر پرداخت هزینه بلیت هواپیما، 3‌شب را در هتل 3 ستاره‌ای که قیمت اقامت در آن به طور متوسط 100 تا 150 هزار تومان برای هر شب است، بگذرانند؟ درست حدس زدید! به هیچ ‌وجه، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش این روزنامه آرزوهای زیادی در زندگی وجود دارد که احتمال حصولشان را باید با حجم جیب‌ها سنجید؛ یکی از این آرزوها اقامتی چند روزه در هتلی نسبتا مرفه است و اگر شما هم مانند ما جزو اقشار با درآمد متوسط هستید، آن وقت می‌ شود گفت این آرزو صفت "محال" را هم با خود یدک می کشد مگر این که با معجزه ‌ای میلیاردر شوید.

مسئوال یکی از شرکت‌های خدمات مسافرتی بزرگ به نوشته جام جم در کشور با تایید بالا بودن نرخ اقامت در هتل‌ها، دلیل اصلی گرانی بسته‌های مسافرتی تورهای گردشگری را بالا بودن نرخ اقامت در هتل‌ها می‌داند، چرا که هزینه‌های اصلی تور، حاصل جمع هزینه بلیت هواپیما، جابه‌جایی و اقامت است و اگرچه در کشورمان قیمت بلیت هواپیما و جابه‌جایی در شهرهای مقصد چندان گران نیست اما اقامت در هتل، هزینه ‌بر است.

حق نشر عکس Hemayat
Image caption کودکان خیابانی در شهرها سرگردان، صفحه اول روزنامه حمایت

حمایت در گزارش اصلی خود خبر داده به علت آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، بی سرپرستی یا بد سرپرستی، کودکان از خانواده های خود فرار کرده و به شهرهای بزرگ می روند. این کودکان معمولا به کارهای پست مثل دست فروشی، واکسی، گل فروشی، و ... مشغول می شوند.

این گزارش به نقل از آمار سازمان بهداشت جهانی و یونیسف نوشته در اواسط دهه 1990 تعداد آنها را 100 میلیون نفر تخمین زده اند.همچنین در جهان حدود 250 میلیون کودک کار بین سنین 5 تا 14 سال وجود دارد. اما در ایران آمار مشخصی از این کودکان وجود ندارد و یکی از دلایل آن شاید دخیل بودن 10 سازمان در موضوع کودکان خیابانی باشد.

گزارشگر حمایت با تاکید بر این که طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان روی زمین ماند از قول یک فعال حقوق کودک وشته در دو نقطه تهران ( شوش و ناصرخسرو) دو مرکز خانه کودک است که تلاش شده است که برای این کودکان خیابانی تلاشی در جهت رفاه آنان انجام شود. سازمان های دولتی متولی حمایت از کودکان که شامل بهزیستی، شهرداری ها، وزارت کار، باید تلاشهای خود را در زمینه رفع مشکلات کودکان خیابانی انجام دهند.

خوش به حال قیمت های جهانی

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: خدا حفظ کند "قیمت جهانی " را که اگر نبود توجیه گرانی خیلی سخت بود; آن هم بعد از آن تاکیدات فراوان وزیر بازرگانی و معاونانش که "در سال 90 هیچ گونه تغییر قیمتی پذیرفتنی نیست". معاون وزیر بازرگانی با حضور در تلویزیون در مورد افزایش قیمت برخی از کالاها طی هفته گذشته گفت: بخشی از افزایش قیمت ها در داخل کشور به دلیل رشد قیمت جهانی کالاها است! در هفته گذشته قیمت لبنیات و بستنی و میوه به شدت افزایش پیدا کرده است. حالا با چه نوع چسبی میتوان این افزایش قیمت را به قیمتهای جهانی مربوط کرد، موضوع مهمی است که ما به آن پرداخته ایم:

اولین راه از نظر این ستون با چسب زخم است: معاون وزیر بازرگانی در پاسخ به این ابهام که قیمت های جهانی چگونه باعث افزاش قیمت میوه و مواد غذایی تولید داخل میشود، اظهار داشت: کالاهایی که شرایط فصلی دارند نمی توان قیمت بر روی آن گذاشت و تغییرات قیمت یک دسته از محصولات کشاورزی به دلیل نوبرانه بودن آنها است که بعد ازمدتی قیمتشان کاهش می یابد. به این ترتیب ما در حال حاضر داریم شیر نوبرانه، ماست نوبرانه، پنیر نوبرانه، بستنی نوبرانه، سیب نوبرانه و... نوبرانه مصرف می کنیم و حالی مان نیست!

دومین راه حل با چسب چوب نوشته شده: معاون وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه قیمت کالاها بستگی به عرضه و تقاضا دارد، افزود: قیمت کالاهای تولید داخل حتی بستگی به شهرهای محل تولید دارد و در هر شهری به قیمت خاصی عرضه می شود.

البته با کمال شرمندگی این عرضه در هر شهر به قیمت خاص هیچ ربطی به گران شدن کالاها ندارد!

طنز نویس مردم سالاری در نهایت نوشته با چسب سنگ پا معاون وزیر بازرگانی در مورد اظهار برخی مسوولان مبنی بر اینکه نه تنها قیمتها افزایش نمی یابد بلکه در سال جدید قیمت ها پایین هم خواهد آمد، بار دیگر تکرار کرد که بعضی از قیمت ها از قیمت های جهانی متاثر هستند. این دیگر توضیح نمی خواهد. نوع چسب استفاده شده به اندازه کافی گویا هست!

کارتون روز

حق نشر عکس Salman Taheri
Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

مطالب مرتبط