'مصر یک دیپلمات ایرانی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد'

روابط ایران و مصر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران و مصر اخیرا تلاش هایی برای از سرگیری روابط انجام داده بودند

مقام های امنیتی مصر می گویند یک دیپلمات ایرانی را به ظن جاسوسی، در قاهره پایتخت این کشور دستگیر کرده اند.

این در حالی است که نمایندگی دیپلماتیک ایران در مصر این موضوع را تکذیب کرده است.

یکی از مسوولان دفتر حفاظت از منافع ایران در مصر به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که او اطلاعی از این موضوع که یکی از دیپلمات های ایرانی به اتهام جاسوسی دستگیر شده باشد ندارد.

پیشتر شبکه خبری العربیه مدعی شده بود که فرد دستگیر شده که یکی از کارکنان دفتر حفاظت منافع ایران در مصر بوده، اخبار و تحولات مصر را به خارج از این کشور انتقال می داده است.

منابع خبری مصری و نیز شبکه العربیه، نام این دیپلمات ایرانی را "قاسم حسینی" ذکر کرده اند اما شبکه خبری عرب زبان العالم متعلق به دولت ایران به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده که آقای حسینی هم اکنون در محل کارش حاضر و مشغول فعالیت های کاری روزمره خود است.

این منبع مطلع به شبکه العالم گفته است که ایران در حال پی گیری این ماجرا است.

جمهوری اسلامی ایران ۳۰ سال پیش به دلیل شناسایی اسرائیل از سوی دولت مصر روابط خود را با مصر قطع کرد اما پس از تحولات اخیر در آن کشور، تلاش هایی برای از سرگیری روابط گزارش شده است.

از زمان برکناری حسنی مبارک رییس جمهور مخلوع مصر در ماه فوریه گذشته، شورای نظامی حاکم بر مصر علاقمندی خود را به داشتن روابط بهتر با ایران نشان داد و در ایران نیز برخی نمایندگان مجلس خواستار آن شده بودند تا "روابط ایران و مصر به نحو شایسته تری دنبال شود."

چهار روز پیش نیز‌ وزیران امور خارجه ایران و مصر در ملاقاتی که در حاشیه شانزدهمین اجلاس وزیران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد صورت گرفت، در مورد ارتقاء روابط دیپلماتیک در سطح سفیر با هم دیدار و گفتگو کرده بودند.

مطالب مرتبط