روایت باهنر از مخالفت مجدد احمدی نژاد با رهبر

احمدی نژاد - خامنه ای حق نشر عکس Getty
Image caption به گفته محمدرضا باهنر، محمود احمدی نژاد از رهبر ایران خواسته تصریح کند که آیا مخالفت وی با نظر دولت در مورد ادغام وزارتخانه ها "حکم حکومتی" است یا نه

محمدرضا باهنر نایب رئیس اول مجلس هشتم از مخالفت مجدد محمود احمدی نژاد با نظر آیت الله خامنه ای در جلسه اخیر سران قوه مجریه و مقننه در دفتر رهبر ایران خبر داده است.

به نوشته سایت خبرآنلاین، آقای باهنر گفته که وقتی در این جلسه، آقای خامنه ای به رئیس جمهوری تذکر داده که "تفسیر شورای نگهبان حرف آخر و لازم الاجراست و باید تبعیت شود"، با پاسخ آقای احمدی نژاد مواجه شده که پرسیده: "آیا این، حکم حکومتی است؟"

به گفته نایب رئیس مجلس هشتم، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ تاکید کرده است که "این جلسه، جلسه حکومتی است زیرا یکی از وظایف رهبری تنظیم روابط قواست؛ ولی این نظر، نظر قانون است نه حکم حکومتی."

اصطلاح "حکم حکومتی"، در جمهوری اسلامی ایران برای اشاره به دستوراتی از رهبر به کار می رود که در خارج از چهارچوب سازوکارهای معمول قانونی صادر می شود.

جلسه مورد اشاره محمدرضا باهنر، حدود دو هفته پیش و به علت مخالفت محمود احمدی نژاد با نظر شورای نگهبان در مورد ادغام چند وزارتخانه دولت برگزار شده بود.

در پی برگزاری این جلسه، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران اعلام کرد که "مشکل ادغام وزارتخانه ها" در جلسه ای با حضور رئیس جمهوری و رهبر ایران "حل شده" و دولت باید وزرای جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.

این جلسه پس از آن برگزار می شد که در واکنش به اعلام قوه مجریه مبنی بر ادغام وزارتخانه های "راه و ترابری" با "مسکن و شهرسازی"، "نیرو" با "نفت"، "صنایع و معادن" با "بازرگانی" و "رفاه و تامین اجتماعی" با "کار و امور اجتماعی"، رئیس مجلس گفته بود که دولت حق ندارد بدون تصویب نمایندگان به اجرای این تصمیم بپردازد.

اما به دنبال پافشاری محمود احمدی نژاد بر موضع دولت، شورای نگهبان از نظر مجلس حمایت کرد و اظهار داشت که هم ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای جدید باید از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

با این حال، محمد رضا باهنر در سخنان اخیر خود در نشست ماهانه تشکل محافظه کار "جامعه اسلامی مهندسین"، که دبیرکلی آن را به عهده دارد، روایت کرده که آقای احمدی نژاد به تفسیر شورای نگهبان "ایراد" گرفته و خواستار بحث در مورد آن بوده که در پاسخ به وی، آیت الله خامنه ای گفته است که اگر هم بحثی در این زمینه انجام بشود "تاثیری در نتیجه ندارد و نظر شورای نگهبان لازم الاتباع است".

انتظار برای "پایان طبیعی عمر دولت"

آقای باهنر در بخش دیگری از سخنان خود، که ۷ خرداد (۲۸ مه) در خبرآنلاین منتشر شده، با اشاره به بحران اخیر بر سر اختلاف نظر رئیس جمهوری و رهبر ایران در مورد وزارت اطلاعات، گفته است که آیت الله خامنه ای ترجیح می دهد محمود احمدی نژاد قبل از پایان دوره مسئولیت قانونی خود برکنار نشود.

وی تاکید کرده است: "برداشت ما این است که آقا [آیت الله خامنه ای] باز هم علاقه مند هستند که این دولت تا پایان دوره قانونی کارش را با آرامش ادامه بدهد و به صورت طبیعی عمر دولت دهم به پایان برسد."

نایب رئیس مجلس ادامه داده: "البته قبلش برداشت ما این بود که آقا حاضر است خیلی هزینه ها داده شود و دولت دهم کارش را پایان دهد، ولی دیدیم که آقا حاضرند اتفاق غیرمعمول نیفتد و دولت فعلی به کارش ادامه دهد."

محمدرضا باهنر همچنین ضمن انتقاد از عملکرد رئیس جمهوری در عزل و نصب وزیران، خواستار فاصله گرفتن دولت از "جریان انحرافی" شده است.

"جریان انحرافی" عنوانی است که محافظه کاران منتقد دولت، برای اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد و همفکران او مورد استفاده قرار می دهند.

در اردیبهشت ماه گذشته، به دنبال مقاومت محمود احمدی نژاد در مقابل نظر آیت الله خامنه ای مبنی بر لزوم ادامه کار حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، بسیاری از محافظه کاران این رویکرد را مورد انتقاد شدید قرار داده و آقای مشایی را عامل اصلی مخالفت رئیس دولت با آقای مصلحی دانستند.