بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۹ خرداد

مقاومت مجلس در برابر دولت و شکست بسته پولی

بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در صدر اخبار خود آورده اند چنان که ایران و جام جم در عنوان اصلی خود نوشته اند "اختلاف نظرها نباید به درگیری منجر شود"، "هیچ کس نباید به هیچ نحوی در انتخابات دخالت کند" تیتر اول سیاست روز و مردم سالاری است، خراسان نوشته "پرهیز از اختلاف، وظیفه ای ملی در دفاع از اسلام، انقلاب و ایران است"، کیهان با تیتر "برای کسب رای به صاحبان ثروت و قدرت نزدیک نشوید" همین گزارش را نقل کرده است و رسالت از زبان فرمانده سپاه پاسداران نوشته "گروه انحرافی با استفاده از پول و رانت در صدد یارگیری است".

گزارش هائی از مقاومت مجلس در برابر تخلف های دولت، انتقاد از شکست بسته پولی نود، سقوط بورس تهران از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

"احمدی نژاد از رهبری تا دوازده خرداد مهلت گرفته" به نقل از محمد رضا باهنر تیر یک آرماناست، روزگار درگزارش اصلی از "خروش مجلس بر قانون گریزی دولت" نوشته و ابتکار نوشته "مدارای متقابل مجلس و دولت ضروری است".

حق نشر عکس roozegar
Image caption گزارشی از گفته های داود احمدی نژاد علیه بخشی از دولت در روزگار

علی میرفتاح در سرمقاله روزگار نوشته می گویند یکی که از جمال بی بهره بود و روی خوشی نداشت، کودک گریانی را به آغوش گرفته بود و هی می گفت: "چه کنم که آرام شوی؟" احتمالاً سعی می کرده به هر حیله، رهی در دل بچه پیدا کند و آرامش کند. ظریفی از آنجا رد می شده، رو کرده به طرف و گفته "عزیز من، مشکل تویی. بچه را زمین بگذار، خودش آرام میشود. جمال چهره تو حجت موجه بیتابی این بچه گریان است."

نویسنده با این مقدمه اظهار نظر کرده که خوب یا بد، نسبت ما هم با دولت همین است و اگر ما همان طفل گریان باشیم، بزرگترین مشکل همین است که دولت زیادی با ما کار دارد و زیادی می خواهد لیلی به لالایمان بگذارد. باور کنید اگر دولت در خیلی از امور بی خیالمان می شد و هی نمی خواست که مشکلاتمان را حل کند، امروز مشکالتمان کمتر بود.

سرمقاله روزگار اضافه کرده اگر مردم را به خودشان واگذار کنند، خودشان بلدند که چطور مشکلاتشان را حل کنند. هزاران سال آدمی بر این جهان خاکی زندگی کرده و از پس مشکلات کوچک و بزرگ برآمده. آیا فکر می کنید همیشه دولتی بوده که راه جلو پای بشر بگذارد.

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته این روزها فضا برای جماعت روزنامه‌نگار مثل کارکردن در معدن زغال‌سنگ یا چاپخانه‌ای است که هوای تنفسش آکنده از ذرات کربن و سرب است؛ چراکه روزنامه‌نگار باید از سیاست بنویسد؛ سیاستی که احاطه‌اش را بر زندگی ما چنان گسترده است که هوای سربی چاپخانه‌ای یا آلودگی معدنی بر تنفس کارگران.این روزهای سیاست ایران هم اگرچه پرخبر و جنجالی است، اما نوشتن هر روزه درباره این موضوع اگر دست و چشم را خسته نکند، قطعاً روان را آزرده خواهد کرد.

به نوشته این مقاله تلاش می‌کنی تا دری بگشایی به هوای تازه روزنی کوچک. به اتفاق کوچکی بیندیشی در حوزه فرهنگ و هنر. مثلاً بگویی چه خوب است که هنوز مسعود کیمیایی مثل بیضایی و تقوایی نشده و فیلم می‌سازد و هنوز می‌تواند از دریچه تلویزیون با مخاطبانش سخن بگوید و چه خوب که هنوز مسعود ده‌نمکی فریادها و پرخاش‌هایش را از طریق سینما و تلویزیون بروز می‌دهد. داوودنژاد هنوز هم می‌تواند مخاطبانش را خوشحال کند. بگویی چه خوب که هنوز محمود دولت‌آبادی، باهمه دشواری‌ها، می‌نویسد و چه خوب که مردم هنوز قهرمانان خود را از یاد نبرده‌اند.

و بالاخره ابتکار نوشته چه خوب که می‌توان برای ساعاتی بی‌خیال احمدی‌نژاد، مشایی، بقایی، رحیمی، رسایی، کوچک‌زاده، مطهری، توکلی، لاریجانی و باهنر و افشاگری، ادغام، انحراف، برکناری و... شد.باید مواظب مغز، قلب، چشم و ریه‌هایمان باشیم.

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری نوشته در این روزها، در رسانه های گروهی با سلیقه های مختلف، کمتر واژه ای را می توان یافت که بسامد «واژه تخلف» را داشته باشد. کاربرد بالای این کلمه، فضای سیاسی، اجتماعی و روانی جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، چنان که می خوانی شورای نگهبان به صراحت سرپرستی رییس جمهور را بر وزارت نفت، تخلف خوانده، سخنگوی همین شورا تصریح کرده ادغام وزارتخانه ها، بی تصویب مجلس، تخلف است، ۳- مجلس هم اذعان می دارد که عدم معرفی وزیر ورزش و جوانان، تخلف است، رئیس مجلس، ادامه کار سازمان تربیت بدنی را غیر شرعی و تخلف خوانده است.

به نظر نویسنده این مقاله باید عجایب هفتگانه جهان در آشفته بازار رفتاری ما در این سرزمین کهن از هفتاد و هفتصد هم گذشته باشد! نمی دانم که آیا بیان روزنامه ها در انتشار اخبار گوناگون تخلف دولت، از نوع دروغ معروف سیزده است یا واقعیت دارد؟ آیا همه نشسته اند تا تخلف مکرر دولت را به شماره، قلمی کنند؟ یا نه، دولت در ارتکاب تخلفات مکرر می خواهد پایداری و شهامت خود را به رخ همه بکشد. آیا ما عجیبیم یا دنیا ما را عجیب می بیند؟

در پایان مقاله مردم سالاری آمده تخلف بینان معلوم دارند که کجا تخلف نشده است؟ عیب کار کجاست؟ آیا عامل قانون گریزی در مقابل قانون، به نوع مدنیت و فرهنگ بستگی دارد، آیا شاکله شخصیتی ما، با تخلف در برابر قانون، سامان یافته است، آیا با تخلف در مقابل قانون حس ماجراجویی و هیجان زدگی دوستداران ما، ارضا می شود و نان و نام ما در این ارضاست؟

افتتاح های دیرهنگام و زودهنگام

محمد حسین روانبخش در مردم سالاری نوشته یکی از موضوعاتی که تا به حال بسیار مورد انتقاد قرار گرفته و البته به هیچ گوشی هم فرو نرفته، موضوع افتتاح زودهنگام پروژه های دولتی است. یادتان هست که راه آهن شیراز- اصفهان دو هفته قبل از انتخابات ۸۸ افتتاح شد ولی حالا اعلام شده که ۸۵ درصد کارهای این پروژه به انجام رسیده و قرار است دو ماه دیگر دوباره افتتاح شود! یا داستان غم انگیز افتتاح زودهنگام پروژه های پالایشگاه آبادان در هفته گذشته که به کشته و زخمی شدن ۳۰تن از هموطنان انجامید ولی خیلی ها به روی مبارک نیاوردند را که فراموش نکرده اید؟!

نویسنده به طعنه نوشته در مقابل این ها می توان نمونه های دیگری هم آورد که چنین وضعیتی ندارند، یعنی نه تنها زود هنگام افتتاح نمی شود بلکه چیزی افتتاح می شود که مدتهاست بدون مراسم و هزینه های اضافی افتتاح شده و از آن استفاده می شود ولی لابد این جور افتتاح قبول نیست و حتما باید برای آن مراسم افتتاح برگزار کرد تا رسما افتتاح شود!

مثال مردم سالاری از جمله این است که احمدی نژاد هفته پیش به قم رفت تا سه پروژه ای را افتتاح کند که به بهره برداری رسیده بود: آب شیرین قم را خود استاندار حدود یک ماه قبل افتتاح کرده بود و از آن زمان مردم آب شیرین داشتند جاده گرمسار هم از عید آماده بود و مردم از آن در تعطیلات نوروزی استفاده می کردند و بالاخره مجتمع فولاد هم از یک ماه قبل تولید خود را آغاز کرده و بخشی از محصولات خود را فروخته بود. با این حال این سه طرح پس از بهره برداری افتتاح شد تا مبادا خدای ناکرده سنت حسنه افتتاح توسط احمدی نژاد ترک شود.

حق نشر عکس ebtekar
Image caption گزارشی از سخنان دادستان تهران در صفحه اول ابتکار

دیرگیر اما شیرگیر

به نوشته ابتکار دادستان تهران درباره دستگیری مهدی هاشمی درصورت ورود به کشور، دلیل دستگیری برخی از شرکت‌کنندگان مراسم خاکسپاری مرحوم حجازی، ممنوع‌الخروج نبودن پریوش سطوتی، بازداشت هشت نفر در ارتباط با پرونده مفاسد اقتصادی جریان انحرافی توضیح داد.

در ادامه خبر آمده: دادستان عمومی تهران درخصوص آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: پیش از این نیز گفته شده دادسرا و قوه‌قضائیه دیرگیر است؛ اما شیرگیر است. وی یک روز مجبور است به مراجع قضایی مراجعه کند و در حال حاضر تحت تعقیب قرار دارد. چون بحث رسیدگی به پرونده وی به‌صورت غیابی با موانعی روبه‌روست، احضار اولیه انجام شده و درصورت ورود به ایران دستگیر می‌شود.

شکست سیاست های پولی دولت

"بسته پولی نود در ماه سوم شکست" تیتر اول جهان صنعت است و دنیای اقتصاد از "زمزمه تغییر نرخ سود سپرده" نوشته است.

سقوط بورس و افزایش نرخ سود سپرده

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته زمانی که بورس تهران در ۲۷ فروردین ماه امسال پس از گذشت تنها ۱۵ روز کاری از سال جدید بازدهی خیره‌کننده ۵/۱۴ درصدی (به طور میانگین روزانه یک درصد) را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده بود، شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که پس از تنها ۵ هفته، همین بورس در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای ظرف ۶ روز کاری، ۶ درصد از بازدهی کسب شده را از سهامداران باز پس گیرد. اما این اتفاق در خردادماه به وقوع پیوست.

نویسنده اقتصاددان یادآور شده که این سقوط دردناک شاخص در شرایطی رخ داده که متغیرهای تاثیرگذار بر سودآوری شرکت‌ها از جمله قیمت جهانی مواد خام، شاخص‌های کلان اقتصادی و حتی رکود حاکم بر بازارهای رقیب بورس، تغییر محسوسی نسبت به چند ماه گذشته نداشته و حتی در برخی موارد نسبت به ماه‌های قبل بهبود نیز یافته است؛ اما سهامداران طی روزهای اخیر، ناباورانه افت دسته‌جمعی قیمت‌ها را در بورس نظاره می‌کنند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده افت فراگیر قیمت سهام شرکت‌ها زاییده مکانیزم‌ها و قواعد معاملات سهام در بورس تهران از جمله محدودیت نوسان روزانه بسیار ناچیز معادل ۴ درصد، حجم مبنا، گره معاملاتی است؛ ضوابطی که بیش از هر چیز منجر به تشکیل صف‌های خرید و فروش سهام به صورت متناوب می‌شوند.

روزنامه ایران از قول رئیس بانک مرکزی نوشته گزارشی برای ارائه به شورای پول و اعتبار آماده شده که طی آن خواستار افزایش نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار شده اند.

روزنامه دولت اظهار نظر کرده که باافزایش سود سپرده‌ها، مردم سپرده‌گذاری در بانک‌ها را به سفته‌بازی در بازارهای مختلف ترجیح دهند. تا اگر بشود با نرخ‌های بالاتر سود، نقدینگی‌ها را به بانک‌ها جذب کرد و بتوان ۳۰۰ هزار میلیارد تومان را به سمت بخش‌های مختلف اقتصادی هدایت کرده و مانع رشد تورم شد.

الهه بیگی در سرمقاله جهان صنعت نوشته نرخ سود سپرده‌های بانکی طی سال‌جاری در حالی کاهش یافت که انتقادات بسیاری به بسته سیاستی - نظارتی سال ۹۰ یا همان بسته پولی وارد شد و تبعات این بسته بر بازار‌های مختلف در همان بدو ارایه باعث افزایش نقدها به سیاست‌‌گذاری بانک مرکزی شد به طوری که فعالان خصوصی بازار پول اعم از بانک‌ها و موسسات رسمی مالی با ارسال نامه‌ای خطاب به رییس کل بانک مرکزی سیاست‌های پولی ابلاغ شده به بازار پول بر اساس بسته سال ۹۰ را باعث پیچیده‌تر شدن امکان تجهیز منابع برای بخش‌خصوصی دانسته و ضمن پیش‌بینی افزایش شدید تقاضای تسهیلات از یکسو و کاهش توان جذب سپرده از سوی دیگر نسبت به احتمال بحران در نظام بانکی هشدار دادند.

جهان صنعت نوشته از اواخر سال ۸۴ که رییس کل بانک مرکزی رییس شورای پول و اعتبار شد همگی این اقدام را شروع استقلال بانک مرکزی قلمداد کردند اما نه ‌تنها استقلالی حاصل نشد بلکه همان وظایف اصلی هم از بانک مرکزی سلب شد.

خانه ها مانده روی دست وزیر مسکن

سیاست روز گفتگوی فرضی طنز نویس خود را با وزیر مسکن منعکس کرده:

وزیر مسکن: مسئله مسکن را مسئله‌ای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی می‌دانم.

ننجون: آقای وزیر! کمی آرام‌تر صحبت بفرمایید وگرنه بعضی‌ها می‌شنوند و وزارتخانه‌های اقتصاد، امور خارجه، فرهنگ و ارشاد، کار و امور اجتماعی، رفاه، اطلاعات، نفت و شورای امنیت سازمان ملل را در وزارت مسکن ادغام می‌کنند.

وزیر مسکن: آنقدر خانه ساخته‌ایم که روی دستمان مانده!

ننجون: آهای بچه‌ها! خانه‌هایی را که روی دست آقای وزیر مانده، دست به دست کنید بفرستید این طرف!

وزیر مسکن: قیمت مسکن بالا نمی‌رود.

ننجون: درست برعکس فشار خون مردم که با شنیدن آخرین نرخ مسکن بالا می‌رود.

وزیر مسکن: عده‌ای از ۵ فروردین بر طبل بالا رفتن قیمت اجاره و خرید و فروش ملک می‌کوبند.

ننجون: اتفاقا یک عده دیگر را هم ما می‌شناسیم که تقریبا از همان ۵ فروردین به صورت هماهنگ با طبل آن عزیزان، «سرنا» می‌نوازند ولی چون سرنا را از سرگشادش می‌نوازند، صدایش در نمی‌آید. یعنی در واقع صدایش بعدا درمی‌آید.

وزیر مسکن: وقتی مسکن ساخته می‌شود به روح جلا می‌دهد.

ننجون: بلاتشبیه مثل آب زرشک است. با این تفاوت که آن یکی به روح آدم جلا می‌دهد و این یکی به جگر آدم!

وزیر مسکن: امروز در برخی استان‌ها بیش از نیاز خانه ساخته‌ایم.

ننجون: اشکال ندارد برادر! بالاخره خانه خالی یک روز لازم می‌شود.

وزیر مسکن: برخی شرکت‌ها درخواست داشتند اجازه بدهید از توپولف به عنوان هواپیمای باری استفاده شود که موافقت خود را اعلام کردیم.

سیاست روز در پایان طنز خود نوشته: خوانندگان عزیز! این فرمایش برادر نیکزاد مربوط به آن یکی وزارتخانه‌ای است که مسئولیتش را برعهده دارد. از فکر خانه‌های خالی بیرون بیایید و لطفا به گیرنده‌های خود دست نزنید.

کارتون روز

حق نشر عکس jame jam
Image caption قذافی در دام، کارتون رسول آذرگون، از جام جم

مطالب مرتبط