۳۰۰ قاچاقچی مواد مخدر در ایران به اعدام محکوم شده اند

حق نشر عکس police
Image caption دادستان تهران از ناموثر بودن اقدامات پیشگیرانه در ورود مواد مخدر به ایران ابراز تاسف کرده است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور حکم اعدام برای ۳۰۰ قاچاقچی مواد مخدر خبر داده است.

در میان این افراد همچنین کسانی حضور دارند که جرم آنها حمل حداقل ۳۰ گرم هروئین بوده است.

طبق قوانین ایران، مجازات حمل، نگهداری و خرید و فروش بیش از ۳۰ گرم از مواد مخدری همچون هروئین، شیشه و کراک مجازات اعدام دارد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران که دیروز یکشنبه، هشتم خرداد ماه در میان عده ای از مسئولان قضایی سخن می گفت، افزود: "متاسفانه در بین این افراد کسانی که دانه درشت باشند به چشم نمی خورند و ما باید تلاش کنیم به سمت کسانی برویم که سردمداران توزیع و حمل و نقل مواد مخدر هستند".

خبر صدور حکم اعدام برای این عده از قاچاقچیان مواد مخدر در شرایطی منتشر می شود که طی ماههای اخیر موارد اعدام به جرم حمل و نقل و فروش مواد مخدر رشد چشمگیری داشته است.

در ژانویه سال ۲۰۱۱ ( از ۱۰ دی تا ۱۰ بهمن ۱۳۸۹) ده ها نفر در ایران اعدام شده اند که جرم بیشتر آنها در ارتباط با مواد مخدر بوده است.

تنها دادگستری شیراز و کرمان در اسفندماه گذشته از اعدام ۱۰ نفر قاچاقچی در این دو استان خبر داده بود.

سازمان های حقوق بشری نسبت به افزایش اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده اند و اتحادیه اروپا اعلام کرده که اعدام ها در ایران "به مرز هشدار" رسیده است.

احمد قابل، پژوهشگر دینی و از منتقدان حکومت ایران که بهار سال گذشته را در زندان مشهد در بازداشت گذرانده بود، پس از آزادی از اعدام پنهانی و گسترده قاچاقچیان مواد مخدر در این زندان خبر داده بود.

'دغدغه مردم، حضور معتادان در سطح شهر است'

دادستان عمومی و انقلاب تهران در سخنان روز گذشته خود ضمن ابراز نگرانی از دسترسی آسان به مواد مخدر در ایران خواستار برخورد جدی تر مسئولان در این ارتباط شد.

آقای دولت آبادی در این مورد گفت: "تحقیقاتی که برخی انجام داده اند و پرس و جوهایی که انجام شده حاکی از آن است که دغدغه مردم، حضور معتادان در سطح شهر است".

در همین حال طی سال های اخیر رواج مواد مخدر صنعتی و روانگردان، آسان بودن دسترسی به این مواد و تاثیرات شدید و مخرب آنها در مصرف کنندگان این مواد نگرانی هایی را به همراه داشته است.

با این حال آقای دولت آبادی از ناکافی بودن برخورد با قاچاقچیان این نوع مواد خبر داده و گفته که تعداد دستگیری های صورت گرفته در این ارتباط "قابل قبول نیست".

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین از ناتوانی مسئولان در پیشگیری از ورود مواد مخدر به کشور انتقاد کرد و گفت: "متاسفانه برخلاف آنچه در برنامه چهارم و پنجم توسعه عنوان شده نتوانستیم مبارزه پیشگیرانه ای داشته باشیم".

اظهارات اخیر دادستان تهران در حالی مطرح شده است که تنها دو ماه پیش حمید رضا حسین آبادی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی از کاهش ۳۰ درصدی ورود مواد مخدر به ایران خبر داده بود.

مطالب مرتبط