حضور نسرین ستوده با دستبند در کانون وکلای دادگستری

رضا خندان و نسرین ستوده حق نشر عکس wechange
Image caption نسرن ستوده بعد از جلسه دادگاه همسرش را در آغوش کشید

نسرین ستوده، وکیل دادگستری که به ۱۱ سال زندان محکوم شده، روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۰ که برای حضور در جلسه رسیدگی به ابطال پروانه وکالتش به کانون وکلای دادگستری منتقل شده بود، در آنجا با استقبال خانواده، همکاران و دوستانش روبرو شد.

بعضی مقام های قضایی خواهان ابطال پروانه وکالت نسرین ستوده هستند که کانون وکلای دادگستری با ورود به این پرونده اعلام کرده است که با تشکیل دادگاهی درباره این موضوع تصمیم خواهد گرفت.

این دادگاه روز یکشنبه به ریاست بتول کیهانی، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، و با حضور چند عضو دیگر این کانون برگزار شد اما در نهایت تصمیم در این باره به جلسه دیگری موکول شد.

خانم ستوده با دستبند و به همراه دو سرباز مرد و یک سرباز زن از زندان اوین به ساختمان کانون وکلای دادگستری در نزدیکی میدان آرژانتین تهران منتقل شد و علاوه بر اعضای خانواده، تعداد زیادی از وکلا و فعالان حقوق زنان برای دیدار او به این محل رفته بودند.

به گزارش وب سایت تغییر برای برابری و بر اساس عکس های منتشر شده در این وب سایت، خانم ستوده در زمان حضور در دادگاه و پس از آن مدام می خندیده و با وجود مخالفت ماموران زندان، از زمان بیرون آمدن از ساختمان تا سوار شدن به ماشین زندان دستهایش را بالا گرفته بوده است.

حق نشر عکس wechange

خانم ستوده در آستانه این دادگاه نامه ای خطاب به همسرش رضا خندان نوشت که در بخشی از آن آمده است: "هرکس در زندان به آزادی‌اش فکر می‌کند. من هم آزادی‌ام برایم مهم است. اما مهم‌تر از آن عدالتی است که نادیده گرفته می‌شود... مهم‌تر از آن صد‌ها سال حبسی است که برای موکلانم و دیگر آزادیخواهان به جرم ناکرده صادر شده است تعدادی از آن‌ها و فقط بعضی از آن‌ها موکلم بوده‌اند و چه پروانه وکالت داشته باشم یا نداشته باشم به احکام ناعادلانه آن‌ها معترضم."

عکس هایی از لحظه ای که نسرین ستوده بعد از جلسه دادگاه همسرش را در آغوش می کشد در رسانه های مخالفان دولت ایران با استقبال زیادی روبرو شده است.

نسرین ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است و در دادگاه به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و به جرم تظاهر به بی حجابی به ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

مطالب مرتبط